25 lat Teatru Uhuru i współpracy międzynarodowej

25 lat Teatru Uhuru i współpracy międzynarodowej

28 listopada 2022, Poniedziałek

13 muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Aktorzy i młodzież artystyczna z Teatru Uhuru, który od trzech lat działa pod egidą Domu Kultury „13 Muz” postanowiła przygotować jubileuszowy wieczór artystyczno-wspomnieniowy ukazujący działalność teatralną oraz współpracę międzynarodową w perspektywie minionych 25 lat istnienia grupy.
W programie wieczoru znajdą się projekcje video fragmentów spektakli oraz międzynarodowych warsztatów artystycznych z udziałem Teatru Uhuru, a w części scenicznej zobaczymy program składający się z piosenek, recytacji, prezentacji własnej twórczości literackiej, muzycznej i teatralnej. W programie wystąpią zarówno aktorzy od kilku lat tworzący grupę jak i nowi, debiutujący w tym roku na scenie.
Obecny zespół Teatru Uhuru to najnowsze pokolenie aktorskie, do którego należą uczniowie i studenci szkół średnich i uczelni szczecińskich. W trakcie swojej dwudziestopięcioletniej historii w Teatrze Uhuru działało kilka następujących po sobie grup twórczych. Wszystkich spajała i do dzisiaj łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.
Poza działalnością sceniczną Teatr Uhuru od 1997 roku współpracuje z różnymi ośrodkami zagranicznymi w ramach wymiany młodzieżowej realizując liczne projekty artystyczne. Koordynatorem wszystkich projektów po stronie polskiej jest Janusz Janiszewski.
Historia teatru
Teatr Uhuru powstał w 1997 w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (Obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielami teatru są Violina i Janusz Janiszewscy, byli aktorzy szczecińskiego Teatru Kana. Przez cały czas istnienia teatru kierownikiem artystycznym i reżyserem jest Janusz Janiszewski. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” czy spektakl „Pierogi” . Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne.
Miejsce: Sala Kominkowa
Wstęp wolny
Wydarzenie na www: 13muz.eu/…/28-11-25-lat-teatru-uhuru-i…/

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →