Podsumowanie miesiąca, czyli TOP 5: maj 2021


03 czerwca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Za nami kolejny miesiąc pełen muzycznych wrażeń. Sprawdźcie, co się działo w maju 2021 i czy nie przegapiliście żadnych istotnych premier!

Co się działo w maju 2021?

Ojj, działo się sporo! Tegoroczny maj to bowiem nie tylko kolejne premiery albumów, singli, nowych projektów, artystyczne debiuty czy kolejne zapowiedzi powrotów i muzycznych nowości. To również przełomowy okres w kontekście trwającej od ponad roku pandemii. Szczepienia w Polsce ruszyły pełną parą, a wraz z nimi nadeszło wyczekiwane od kilku miesięcy nieustannie trwającego lockdownu – luzowanie obostrzeń.

Po ponad 7 miesiącach działalności otworzyły się niemal wszystkie sektory gospodarki, w tym wyczekiwana przez wszystkich gastronomia, ale także kina, teatry czy muzea. Co prawda ze sporym opóźnieniem i po licznych protestach, ale powoli zaczyna się również odradzać branża koncertowa, a co odważniejsi organizatorzy prężnie szykują się nawet do festiwalowego lata.

Jeśli chodzi o muzyczne nowości, to maj nie szczędził nam ich od samego początku. Już w pierwszych dniach tego miesiąca wielki powrót zaliczyła rockowa grupa Muchy z genialnym singlem Szaroróżowe. Z kolei na zagranicznym rynku głośno zrobiło się za sprawą rozpoczęcia nowej ery przez zespół Coldplay, który podzielił się świeżutkim singlem Higher Power.

Coldplay – Higher Power

Na początku maja otrzymaliśmy także nowość od świętującej swoje urodziny Beaty Kozidrak, która zadebiutowała również jako pisarka, wypuszczając tego samego dnia swoją autobiograficzną książkę Beata. Gorąca krew. Jeśli chodzi o wielkie powroty, to ten z pewnością udał się także Ewie Farnie, która po dłuższej przerwie wróciła z singlem Ciało, za którym stoi odważny, ciałopozytywny przekaz. Z kolei na hip-hopowym podwórku swoją obecność ponownie podkreślił Pawbeats, dzieląc się kolejnym, wyjątkowym projektem, którym jest zrzeszający kilkunastu reprezentantów polskiej sceny muzycznej album Nocna.

Ewa Farna – Ciało

W maju nie brakowało również debiutów, a właściwie ich zapowiedzi. Te najciekawsze ukażą się w tym roku chociażby spod warsztatu artystów o pseudonimach szymonmówi oraz oysterboy, który jest solowym projektem znanego już z działalności w zespole Terrific Sunday wokalisty Piotra Kołodyńskiego.

oysterboy – Tęskno

Maj to również kolejne, ważne nagrody dla przemysłu muzycznego. Choć nasze, polskie Fryderyki wciąż milczą, to za granicami dzieje się w tej kwestii naprawdę sporo. W maju zostały bowiem wręczone statuetki BRIT Awards 2021 oraz Billboard Music Awards 2021. Sprawdźcie, kto zwyciężył w każdym z tych prestiżowych rozdań!

Billboard Music Awards 2021
Taylor Swift, Billboard Music Awards 2021

To jednak wciąż nie wszystko! Maj obfitował w jeszcze wiele wartych uwagi, bardziej lub mniej muzycznych wydarzeń. Sprawdźcie, czy nie przegapiliście tych najciekawszych!


Eurowizja 2021 i występ Rafała Brzozowskiego

Ten prestiżowy, najważniejszy w Europie konkurs piosenki był w minionym miesiącu z pewnością najgorętszym tematem, jeśli chodzi o świat muzyki. Cała Europa trzymała kciuki za swoich faworytów, a w Internecie huczało od dyskusji na temat tych najlepszych, najsłabszych, ale również, a może nawet przede wszystkim – tych najbardziej kontrowersyjnych. W stawce nie zabrakło również polskiego reprezentanta. W tym roku był nim Rafał Brzozowski, który mimo szczerych chęci nie zawalczył nawet w finale konkursu. Prawdziwą sensację wywołał za to włoski zespół Måneskin, który zdaje się – nie bez powodu sięgnął po najwyższe laury Eurowizji 2021. Przekonajcie się sami!

Zobacz również: Jakość ponad blichtrem, czyli o zaskakujących rozstrzygnięciach tegorocznej Eurowizji

Rafał się przejechał, czyli słowo o drugim półfinale Eurowizji 2021

Eurowizja 2021: zwycięzcy i najlepsze momenty pierwszego półfinału

Måneskin – Zitti E Buoni, Eurowizja 2021 finał

Nowe-stare wcielenie sanah, czyli premiera Irenki

Swoją nową premierą uraczyła nas w maju również sanah. Niestety, choć tytuł Irenka zwiastował nowe wcielenie artystki, jej drugi, wydany w ekspresowym tempie album, okazał się być niezwykle powtarzalny i w większości – nudny. Co prawda nie zabrakło tu przebojowych momentów, takich jak Warcaby, czy single etc. i Ale jazz! z Vito Bambino, jednak nawet one nie zdołały uratować tego wydawnictwa. Sanah, wciąż czekamy na prawdziwą rewoltę w Twoim wydaniu!

Zobacz również: Miał być jazz, ale nie ma nawet fajerwerków – recenzja albumu sanah „Irenka”

Arek Kłusowski otwiera swój własny Lumpeks

Lumpeks to zdecydowanie jedna z najistotniejszych premier muzycznych tego roku. Arek Kłusowski na swoim drugim albumie postawił na taneczny manifest, w którym bez żadnych kompromisów wytyka wszelkie społeczne choroby XXI wieku. To absolutnie obowiązkowa pozycja zarówno dla tych, którzy lubią dobrze się zabawić, jak i dla tych, którzy w muzyce szukają czegoś więcej niż tylko przyjemnej melodii.

Zobacz również: „Nie jestem głuptaskiem, którego wykreowała wytwórnia” – wywiad z Arkiem Kłusowskim

Muzyka z misją. Recenzja nowego albumu Arka Kłusowskiego – „Lumpeks”

Przyjaciele spotykają się po latach i powracają na ekrany

Powrót Przyjaciół to zdecydowanie jedno z ważniejszych wydarzeń tego roku w świecie kultury. Aktorzy grający kultowe postaci z jeszcze bardziej kultowego serialu – Monicę, Rachel, Phoebe, Rossa, Chandlera i Joey’a, spotkali się ponownie na planie sitcomu, aby wspólnie powspominać 10 lat swojej wspólnej, serialowej przygody. Jubileuszowy odcinek Friends: The Reunion to pełna wspomnień, wzruszeń, ale też charakterystycznego dla Przyjaciół humoru, podróż do lat 90. i najlepszych momentów tego serialu. Nie przegapcie! Najnowszy odcinek sitcomu jest dostępny na platformie streamingowej HBO GO.

Przyjaciele: Spotkanie po latach – zwiastun

Brodka wraca z nowym, wyczekiwanym albumem Brut

Premiery spod szyldu Brodki to zawsze duże wydarzenia. Artystka, która od jakiegoś już czasu nosi się z ekspansją na zagraniczne rynki muzyczne, wraca z mocnym uderzeniem, o wiele odważniejszym niż jej poprzedni album Clashes, który przecież już wtedy uznawany był za niezwykle dojrzały materiał. Na Brut Brodka, oprócz podsumowania ostatnich lat swojego życia i związanych z tym obserwacji oraz przemyśleń, tworzy własne uniwersum, w którym to kobiety przejmują męskie cechy i kontrolę nad światem. Koniecznie sprawdźcie!

Zobacz również: Brodka zmienna jak Bowie – odsłuch albumu „BRUT”


Sprawdźcie również, na co czekamy w czerwcu 2021

Za nami kolejny miesiąc pełen muzycznych wrażeń. Sprawdźcie, co się działo w maju 2021 i czy nie przegapiliście żadnych istotnych premier! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Co się działo […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →