Podsumowanie miesiąca, czyli TOP 5: kwiecień 2021

Podziel się newsem:

Sprawdźcie, co interesującego wydarzyło się w świecie kultury w kwietniu 2021 i czy nie przegapiliście najważniejszych, muzycznych premier tego miesiąca.

Co się działo w kwietniu 2021?

Maj rozpędził się już na dobre, ale zanim oddamy się jego premierom i innym nowościom, które szykuje dla nas ten miesiąc, przewrócimy jeszcze na chwilę kartkę kalendarza, aby podsumować to, co w świecie kultury wydarzyło się w kwietniu. A działo się sporo, bo kwiecień to jeden z najbardziej intensywnych wydawniczych okresów w roku.

W związku z tym w naszym podsumowaniu skupimy się głównie na kwietniowych premierach, a tych nie sposób wymienić jedynie w zestawianiu TOP 5. W ostatnich tygodniach nowości zaprezentowali bowiem tacy artyści jak Billie Eilish, The Weeknd i Araiana Grande, Justin Bieber, Birdy, Twenty One Pliots, girl in red, Royal Blood, Greta Van Fleet, London Grammar, Julia Stone czy Ralph Kaminski, który połączył siły z Natalią Szroeder.

Natalia Szroeder, Ralph Kaminski – Przypływy

Nie zabrakło również prawdziwych muzycznych rewolt. Na swoje poszedł Kuba Kawalec z zespołu Happysad, który zaprezentował swój debiutancki singiel Zdechłam, a Years & Years przekształciło się w solowy projekt Olly’ego Alexandra, który zaingurował singiel Starstruck. To jednak nie wszystko! Choć powyższą wyliczankę zdominowały raczej zagraniczne nazwiska, ważnych i ciekawych premier nie brakowało również na naszym, lokalnym podwórku i to właśnie na nich skupimy się w naszym kwietniowym podsumowaniu. Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się w minionym miesiącu!


Daria Zawiałow i Dawid Podsiadło, czyli najważniejszy duet tego roku

To zdecydowanie jedna z najważniejszych premier tego miesiąca, całego roku, a być może nawet w ogóle w historii polskiej muzyki. Dwa największe nazwiska naszej sceny, Dawid Podsiadło oraz Daria Zawiałow, połączyli siły we wspólnym utworze Za krótki sen, który przywraca nadzieję na dobry, oryginalny, ale równocześnie przebojowy indie pop. Liczby mówią zresztą same za siebie – ponad 3 miliony wyświetleń pod klipem!


Król Dziękuje (bardzo)

Choć przez wiele lat królował raczej w alternatywnym podziemiu, dziś zdecydowanie zasila mainstream, a jego wydawnictwa to od jakiegoś czasu jedne z najbardziej wyczekiwanych premier. Dokładnie tak było z najnowszym, szóstym albumem Błażeja KrólaDziękuję. Oczekiwania te z pewnością zostały zaspokojone, a Król może być spokojny o swoją kolejną kadencję na szczycie. Jego najnowsze wydawnictwo to album uszyty na miarę z połamanych brzmień i lirycznych niedopowiedzeń, który w ostatecznej formie koi i gładzi po twarzy.

Zobacz również: Król taki, jak NIGDY/ZAWSZE – recenzja albumu „DZIĘKUJĘ”


WaluśKraksaKryzys debiutuje po raz drugi

Skoro już przy Królu jesteśmy, to nie sposób pominąć w tym miejscu kwietniowej premiery od WalusiaKraksyKryzys, który przez jakiś czas wychowywał się pod skrzydłami Króla. Dziś już stoi stabilnie na własnych nogach. Przynajmniej muzycznie, bo – jak ukazuje jego najnowszy album – życiowo bywa u Walusia raczej chwiejnie niż stabilnie. ATAK zatrząsnął polską sceną do tego stopnia, że Waluś, choć na swoim koncie ma już album MłodyMiłyCzłowiek, został ponownie okrzyknięty debiutantem. Czasem to i dobrze, zacząć od nowa. Bądź co bądź – zapoznajcie się z tym materiałem, bowiem ATAK z pewnością będzie się często pojawiał w tegorocznych, muzycznych podsumowaniach.

Zobacz również: WaluśKraksaKryzys pisze brzydkie wiersze – recenzja albumu „ATAK”


Oscary 2021 rozdane

W podsumowaniu minionego miesiąca trudno pominąć takie wydarzenie jak Oscary, które są jednymi z najważniejszych statuetek przyznawanych w sektorze kultury w ogóle. W kwietniu poznaliśmy zatem najlepsze filmy minionego sezonu – jednego z najtrudniejszych dla świata kinematografii od lat. Jednak nawet pomimo pandemii, która na wiele miesięcy zamknęła sale kinowe, w ostatecznym filmowym podsumowaniu nie zabrakło prawdziwych perełek, wartych uwagi. Sprawdźcie, jakie tytuły zgarnęły najwięcej laurów podczas tegorocznej, niecodziennej gali!

Oscary 2021 – znamy zwycięzców tegorocznej gali

Oscary 2021
Oscary 2021, twórcy filmu „Nomadland”
fot. Chris Pizzello / AP Photo

Rytmy.pl weszły w świat podcastu. Miastosfera wystartowała

Wybaczcie tę małą autopromocję, ale trzeba przyznać, że okazja jest wyjątkowa i zdecydowanie wymaga tego wyróżnienia. Rytmy.pl poczyniły bowiem w minionym miesiącu ogromny krok, wchodząc w przestrzeń podcastową z cyklem Miastosfera, który jest reaktywacją radiowego programu Noviki i Mr. Lexa. Tym razem duet artystyczno-redaktorski zasiadł jednak przed kamerami, aby w ramach naszego podcastu przepytać najciekawsze twarze polskiej sceny muzycznej. Śledźcie nas na kanale YouTube Idę w Tango!


Sprawdźcie również, na co czekamy w maju 2021

Sprawdźcie, co interesującego wydarzyło się w świecie kultury w kwietniu 2021 i czy nie przegapiliście najważniejszych, muzycznych premier tego miesiąca. Co się działo w kwietniu 2021? Maj rozpędził się już na dobre, ale zanim oddamy się jego premierom i innym nowościom, które szykuje dla nas ten miesiąc, przewrócimy jeszcze na chwilę kartkę kalendarza, aby podsumować […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.