fot. Marcin Kempski

Brodka kontra stereotypy w najnowszym singlu „Hey Man”


12 maja 2021

Podziel się newsem:

Brodka gra naprawdę ryzykancko. Drugi singiel z albumu BRUT mocno podbija stawkę oraz winduje oczekiwania względem płyty, która zapowiada się na jedno z najmocniejszych wydawnictw 2021 roku.

Brodka w brutalistycznym półświatku

BRUT to materiał więcej niż wyczekany. Pięć lat minęło od prześwietnego Clashes, co zresztą słychać w singlowych zapowiedziach nowego albumu Brodki. Niepokojącego, mrocznego, zgrzytliwego. Bardzo nierównego: artystka mocno uderzyła w połechtanie zmysłów i wyzwolenie w swoich słuchaczach synestezyjnych doznań. BRUT nawiązuje do architektury, ale to już słychać, bez konieczności wczytywania się w notki prasowe. Nie trzeba nawet mienić się art hoe, żeby to wychwycić, urbanistyczne tropy dominują tu brzmienie i zagospodarowują sobą monstrualną wręcz przestrzeń. Otwartą – miejsca jest sporo, można swobodnie się rozgościć, oswoić, lepiej poznać z tą koncepcyjnością. Ta zatrważająca powierzchnia nie do końca jest jednak przyjazna, co to to nie. Owszem, zachęca do eksploracji, jednak równocześnie niesie ze sobą paradoksalnie nieme ostrzeżenie. To wszystko aż kipi z muzyki, nieestetycznej, wykrojonej jakby niewprawną ręką. Okaleczone rękodzielnictwo, wszędzie żółte znaki drogowe, dlaczego to się podoba?

Przeczytaj: Brodka zdradza szczegóły swojego nadchodzącego albumu „BRUT”

Brodka Hey Man nowy singiel z albumu BRUT
BRUT – okładka albumu

Brodka: feministyczna interpretacja

Pierwszy singiel z albumu BRUT, czyli Game Change mniej więcej zarysował powierzchnię oczekiwań. Sprzedał wcale nie taki krótki – bo niemal czterominutowy – sneak peak atmosfery, w którą wpadniemy przy całościowym odsłuchu. Nie mam złudzeń, że tutejszy klimat sprawi, że zwyczajnie się w nim pogrążymy.

Brodka – Game Change (Official Video)

W Hey Man Brodka kontynuuje to, co zaczęła. Dosłownie, bo również klip do najnowszego singla jest wizualnym wznowieniem poprzedniej historii. W samym teledysku aż kipi od popkulturalnych nawiązań, zwłaszcza odnoszących się do klimatu i sztuki lat 90. Za reżyserię ponownie odpowiedzialny był Przemek Dzienis, jak i sama artystka, która stworzyła także scenariusz do filmu.

Brodka – Hey Man (Official Video)

Monika tak wizualnie, jak i w warstwie tekstowej zmanifestowała odwrócenie się sztywno przyjętych ról płciowych. Zagrała przy tym kartą najbardziej naturalną – seksualnością, bo erotyka w ogólnym pojęciu wciąż wymaga redefinicji i zbyt często jest widzialna tylko z jednej – męskiej – perspektywy. I Want To Meet My True Love, od razu przypomniała mi się grafika autorstwa Banksy’ego. Skojarzenie raczej luźne, ale podobnie, jak i w Hey Man, odbijające stereotypy.

Brodka gra naprawdę ryzykancko. Drugi singiel z albumu BRUT mocno podbija stawkę oraz winduje oczekiwania względem płyty, która zapowiada się na jedno z najmocniejszych wydawnictw 2021 roku. Zobacz także Chill Time Is Not Wasted Time – Pezet kawałkiem „Mewa” promuje nową kampanię Sprite’a Jest piątek i jest „POST”. Nowy singiel Dawida Podsiadło już dostępny Sentino […]

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →