kadr z klipu do utworu „Gad”

Brodka interpretuje Leśmiana w utworze „Gad”


28 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Brodka i 1988 prezentują singiel Gad. Utwór ten jest muzyczną interpretacją wiersza Bolesława Leśmiana.

Brodka śpiewa Poezyje

Interpretowanie i reinterpretowanie wierszy w utworach muzycznych nie jest niczym nowym. Już od najwcześniejszych lat polscy muzycy chętnie sięgali po dorobek poetów, jednak w ostatnim czasie zjawisko to przybrało bardzo mocno na sile. W jakimś stopniu z pewnością przyczyniła się do tego sanah, która najpierw wzięła na warsztat Allana Edgara Poe oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na płycie Uczta, a potem nagrała swoje Sanah śpiewa Poezyje. Ten album w całości był poświęcony poezji, m.in. Wisławy Szymborskiej. Sanah jak widać, nie jest jednak jedyna.

Brodka i 88 postanowili w dość niespodziewany sposób zamknąć etap związany z nagrodzoną dwoma Fryderykami płytą Sadza. Singiel Gad jest interpretacją wiersza Bolesława Leśmiana z 1920 roku. Ukazał się w zbiorze utworów zatytułowanym Łąka. Tak o swojej wersji Gada mówi sama Brodka:

Utwór „Gad” jest klamrą zamykającą „Sadzę” i ten wyjątkowy dla mnie etap. Jest utworem, od którego zaczęła się nasza współpraca z 1988 i tym, którym chcielibyśmy podziękować słuchaczom za oddanie oraz niesamowite emocje towarzyszące „Sadzy”. Poezja Leśmiana przenosi w magiczne miejsca. „Gad” mówi o pożądaniu i zależności – w sposób nieopisany przedtem przez nikogo innego. Teledysk autorstwa Dawida Misiornego jest dla mnie rozprawieniem się z ikonicznym obrazem kobiety i węża znanym z Biblii czy sztuki. Tylko kto kogo kusi? Zapraszam do pełnej transu, pełzającej podróży.

Za klimatyczny klip do utworu odpowiada Dawid Misiorny.

Brodka – Gad

Brodka i 1988 prezentują singiel Gad. Utwór ten jest muzyczną interpretacją wiersza Bolesława Leśmiana. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać Brodka śpiewa Poezyje Interpretowanie i reinterpretowanie wierszy w utworach muzycznych nie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →