Byliśmy na gali Bestsellerów Empiku 2019 – relacja
Obserwuj nas na instagramie:
Za nami 21. gala wręczenia Bestsellerów Empiku, na której nie zabrakło naszej redakcji. Kto otrzymał statuetki i czy słusznie? Jak wyglądała gala od zaplecza? Sprawdź nasze wrażenia z gali i jej kulis!
Nowa formuła gali Bestsellerów Empiku 2019
Gala rozdania Bestsellerów Empiku za 2019 rok przyniosła dużo nowości i zaskoczeń. Przede wszystkim po raz pierwszy odbyła się w nowym miejscu – studiu Transcolor. Okrągła scena, na której wręczano statuetki oraz “okienko” na piętrze, gdzie występowali artyści, to obraz, jaki widzowie dotychczasowych Bestsellerów Empiku mogą kojarzyć z ekranów telewizorów. W tym roku zastąpiła go o wiele większa, podłużna scena, która raz po raz, w ekspresowym tempie, zmieniała się z estrady w mównicę, z której przemawiali laureaci.
Zanim rozpoczęła się część oficjalna, nie mogło oczywiście zabraknąć czerwonego dywanu i ścianki, na której zgrabnie prezentowali się kolejni przybywający na wydarzenie goście. W tym roku gali towarzyszył neonowy motyw, a ścianka, poza logami najważniejszych partnerów gali, przyozdobiona została elementami zieleni. Ekologia była cichym, jednak zauważalnym i docenianym punktem tej gali, który towarzyszył również bankietowi – brak naczyń jednorazowego użytku, papierowe słomki, z których i tak mało kto korzystał oraz dekoracje pełne żywej zieleni to coś, za co organizatorom z pewnością należą się słowa uznania.
Szybko zażegnany kryzys, czyli jak wybrnąć z wpadek organizacyjnych z klasą
Nie zaburzajmy jednak chronologii wydarzeń i wróćmy do gali. Ta rozpoczęła się niemałym zamieszaniem dla wszystkich, którzy otrzymali tego wieczoru opaski przeznaczone dla mediów. O tym, jak organizatorzy wydarzeń muzycznych potrafią traktować dziennikarzy można by napisać osobny artykuł, albo i książkę. Jednak organizatorzy Bestsellerów Empiku stanęli na wysokości zadania. Bardzo szybko zareagowali na zaistniały problem i w ekspresowym tempie go rozwiązali, czym ponownie mi zaimponowali. Nie ma zatem co zagłębiać się w nieprzyjemne szczegóły, które szybko zginęły w cieniu pozytywnych wydarzeń dostarczanych przez ten wieczór. Galę czas rozpocząć!
Międzygatunkowa oprawa muzyczna Bestsellerów Empiku
Bestsellery Empiku, idąc nieco w ślady Fryderyków, ponownie postawiły na międzypokoleniowe i międzygatunkowe zestawienia artystów, którzy uświetnili ten wieczór swoimi występami. Nad wszystkim czuwał Miuosh w roli dyrektora artystycznego. Same występy… jedne były lepsze, inne gorsze, ale w zasadzie – bez szczególnych zaskoczeń.
Galę otworzyli Krzysztof Zalewski i Ania Dąbrowska w zgrabnym wykonaniu przeboju Nigdy więcej nie tańcz ze mną. Następnie przy wtórze owacji publiczności na scenę wkroczyła Beata Kozidrak i wraz z Miuoshem zaśpiewała wyjątkową wersję Jeziora Szczęścia, którą znamy z przedostatniego albumu katowickiego rapera POP. Na żywo bardzo dobrze wypadł również nowy projekt Kuby Karasia i Piotra Roguckiego, Mrozu oraz Natalia Nykiel, która nie dość, że zachwycała swoimi stylizacjami, to dodatkowo jej występom towarzyszyły wyśmienite oprawy świetlno-wizualne. Nie sposób nie wspomnieć również o wyjątkowych gościach z zagranicy – grupie Inhaler, której przewodzi syn legendarnego Bono. Miejcie ich na oku, bo przeczuwam, że za chwilę zrobi się o nich głośno!
Dużym wydarzeniem miała być premiera nowego utworu z nadchodzącego albumu Artura Rojka. Poza ekstrawertycznym układem tanecznym wokalisty, niczym mnie ten występ niestety nie zachwycił. Zdecydowanym niewypałem tej gali okazało się jednak zestawienie Hani Rani i Tego Typa Mesa. Choć z początku cieszyłam się, że Hania w ogóle dostała możliwość zagrania podczas gali transmitowanej w telewizji, dzięki czemu pokaże się szerszemu gronu odbiorców – to jak bardzo sprowadzono tego wieczoru jej rolę do pozycji zwykłej, niczym niewyróżniającej się akompaniatorki mocno mnie zniesmaczyło. Mam nadzieję, że mimo to, wygrana w kategorii Odkrycie Roku Empiku pozwoli Hani przebić się do świadomości szerszej rzeszy widzów Bestsellerów Empiku, jako wartościowa postać w polskiej kulturze.
Bestsellery Empiku 2019 – słuszne i sprawiedliwe rozdanie?
Skoro już jesteśmy przy laureatach, to tej kwestii również warto poświęcić mały komentarz, bowiem kilka kategorii wywołało sporo zamieszania. Chyba trzeba sobie zatem przypomnieć czym tak naprawdę są Bestsellery Empiku i za co artyści je otrzymują. Otóż są to nagrody przyznawane za najwyższe wyniki sprzedażowe, a zatem o tym, kto wygra decydują tak naprawdę liczby. I tak też w kategorii Muzyka pop / rock zwyciężyła Roksana Węgiel, choć rywalizowała chociażby z Helsinkami Darii Zawiałow, czy When we all fall asleep, where do we go? Billy Eilish. Z kolei w przypadku Literatury obyczajowej, z puli takich pozycji jak np. Zranić Marionetkę Katarzyny Grocholi, Bestseller Empiku powędrował do Blanki Lipińskiej i jej kontrowersyjnej powieści Kolejne 365 dni.
Wyniki Bestsellerów wyznaczamy zatem tak naprawdę my sami, klienci salonów Empik, poprzez głosowanie własnymi portfelami. Wszelkie dyskusje na temat tego, czy komuś nagroda należała się bardziej, czy miej nie mają zatem najmniejszego sensu. Jedynymi kategoriami, gdzie wyróżnienia przyznawało specjalne jury były nowe Odkrycia Empiku, które pojawiły się w tym roku po raz pierwszy. Tu faktycznie można przerzucać się argumentami “kto powinien…”, choć nie zazdroszczę jury, które musiało tutaj głosować, bo tak naprawdę zarówno w muzyce, filmie, jak i literaturze każdy z nominowanych zasługiwał na tę nagrodę.
Prawdziwi, bezsporni zwycięzcy gali Bestsellery Empiku 2019
Co by jednak nie było, nikt nie odbierze cesarzom co cesarskie. Po pierwsze – Oldze Tokarczuk, która otrzymała Bestsellera Empiku w kategorii Wydarzenie roku za wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce. Po drugie – Dawidowi Podsiadło, który, choć statuetki w tym roku nie otrzymał – zdecydowanie skradł tę galę. Pojawił się na początku, wręczył trzy statuetki w kategoriach muzycznych, a jego charyzmatyczny humor i feromony, którymi podzielił się z uczestnikami gali towarzyszyły wszystkim do samego jej końca.
To właśnie ten luz, spowodowany chociażby mniej lub bardziej trafnymi dowcipami prowadzącego galę, Marcina Prokopa i przyjacielska atmosfera wydarzenia są najfajniejszym elementami Bestsellerów Empiku, które zdecydowanie wyróżniają tę galę na tle innych tego typu wydarzeń. To impreza integrująca całą branżę, dzięki czemu przez cały wieczór, zamiast rywalizacji, zawiści i zazdrości, towarzyszyła jej atmosfera jedności i wspólnej zabawy. Miło jest popatrzeć na artystów, którzy wzajemnie się wspierają. Dzięki temu z pewnością nie opuścimy kolejnych Bestsellerów Empiku!
Bestsellery Empiku 2019 – zwycięzcy
KSIĄŻKA
- Literatura piękna: Kołysanka z Auschwitz – Mario Escobar
- Literatura obyczajowa: Kolejne 365 dni – Blanka Lipińska
- Kryminał/sensacja/thriller: Pacjentka – Alex Michaelides
- Literatura dla dzieci: Magiczne drzewo. Pióro T-rexa – Andrzej Maleszka
- Audiobook: Pacjentka – Alex Michaelides; czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński
MUZYKA
- Pop/rock: Roksana Węgiel – Roksana Węgiel
- Hip-hop: Wojtek Sokół – Sokół
- Muzyka filmowa: Proceder. Żyj aż do bólu – muzyka z filmu
FILM
- Film fabularny: Kler – reż. Wojtek Smarzowski
- Film animowany: Jak wytresować smoka 3 – reż. Dean DeBlois
Odkrycia Empiku 2019
LITERATURA
- Dominika Słowik – Zimowla
MUZYKA
- Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta Esja wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records
FILM
- Bartosz Kruhlik – Supernova
WYDARZENIE ROKU 2019
- Olga Tokarczuk – wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce
Pełną listę nominowanych w kategoriach muzyka, książka, film i odkrycie roku znajdziecie tutaj. Gratulujemy wszystkim laureatom Bestsellerów Empiku za 2019 rok!
Za nami 21. gala wręczenia Bestsellerów Empiku, na której nie zabrakło naszej redakcji. Kto otrzymał statuetki i czy słusznie? Jak wyglądała gala od zaplecza? Sprawdź nasze wrażenia z gali i jej kulis! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. […]
Obserwuj nas na instagramie: