Ważne nagrody literackie dla polskich pisarzy, w tym Nobel dla Olgi Tokarczuk


11 października 2019

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Ostatnie dni obfitują we wspaniałe wiadomości dla polskiej literatury. Nasi pisarze zdobyli aż dwie ważne nagrody, w tym Nobla. Poznajcie ich!

Mariusz Szczygieł z Nagrodą Nike

Dziś cała Polska żyje zdobyciem Nagrody Nobla, jednak kilka dni wcześniej również zostało przyznane ważne wyróżnienie. Polską Nagrodę Nike za najlepszą książkę 2019 roku odebrała wyjątkowa postać. Dziennikarz, reportażysta i pisarz – Mariusz Szczygieł otrzymał ją za swój zbiór reportaży Nie ma, którego tematem przewodnim jest nieobecność i brak.

mariusz szczygieł nagroda nike

Trzeba jednak przyznać, że to faktycznie jedynie preludium do wielkich wydarzeń w kategorii literatury w Polsce jak i na świecie. Kilka dni później dotarła do nas jeszcze jedna zachwycająca wiadomość!

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Światowa Nagroda Nobla przyznawana przez Akademię Szwedzką trafiła również w ręce polskiej pisarki! Olga Tokarczuk odebrała to wyjątkowe wyróżnienie w kategorii literatura za 2018 rok. Pisarka została wyróżniona za

wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia

Jeśli chodzi o polskich pisarzy, przed Olgą Tokarczyk Literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej (1996), Czesława Miłosza (1980), Władysława Reymonta (1924) oraz Henryka Sienkiewicza (1905). W sumie w tej kategorii Polacy otrzymali najwięcej odznaczeń.

To ogromny sukces polskiej pisarki, którego serdecznie gratulujemy!

olga tokarczuk nagroda nobla

We Wrocławiu jeździsz za darmo z Olgą Tokarczuk

Cała Polska zachwyca się tą wyjątkową informacją i świętuje ją na różne sposoby. We Wrocławiu trwa specjalna, weekendowa akcja związana ze zdobyciem przez polską pisarkę Literackiej Nagrody Nobla. Jeśli masz przy sobie książkę Olgi Tokarczuk – jeździsz autobusami i tramwajami za darmo! Zachęcamy więc do korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu i grupowego czytania książek nagrodzonej autorki!

ksiązki w autobusie

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także