Getty Images Europe

Poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Nobla 2021


07 października 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Dziś przyznana została Literacka Nagroda Nobla 2021. Jej laureatem został tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. Sprawdźcie, jak uzasadniono ten wybór.

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021

Trwa Tydzień Noblowski. Dziś o godzinie 13 sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił nazwisko laureata literackiego Nobla. To najważniejsze wyróżnienie otrzymał Abdulrazak Gurnah. Pisarz urodził się na wyspie Zanzibar, położonej u wybrzeży wschodniej Afryki, a w 1968 roku – jako uchodźca – przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował. W tym kraju pozostał i kontynuował działalność literacką. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy:

Za bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami

Abdulrazak Gurnah wydał 10 powieści, m.in. Memory of Departure (1987), Pilgrims Way (1988), Dottie (1990), Paradise (1994), Admiring Silence (1996), By the Sea (2001), Desertion (2005) i The Last Gift (2011), a także liczne opowiadania. W swojej twórczości podejmuje temat problemów związanych z emigracją i losem uchodźcy, których sam doświadczył. Żadna z jego książek nie doczekała się jeszcze polskiego tłumaczenia.

W zeszłym roku laureatką literackiego Nobla została amerykańska poetka Louise Glück za “niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym”. W 2019 r. przyznano dwa Noble – laureatami zostali Olga Tokarczuk i Peter Handke.


Tydzień Noblowski 2021 – dotychczas ogłoszeni laureaci

Tegoroczny Tydzień Noblowski trwa od 4 do 11 października. Do tej pory poznaliśmy już laureatów z dziedziny fizjologii lub medycyny (David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycia receptorów temperatury i dotyku), fizyki (Syukuro Manabego (USA), Klausa Hasselmanna (Niemcy) oraz Giorgio Parisiego (Włochy) i chemii (Benjamin List i David W.C. MacMillan).

Jutro Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Dziś przyznana została Literacka Nagroda Nobla 2021. Jej laureatem został tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. Sprawdźcie, jak uzasadniono ten wybór. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →