Ruch Black Lives Matter nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Podziel się newsem:

Ruch Black Lives Matter został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Poinformował o tym autor zgłoszenia – Petter Eide, norweski parlamentarzysta z Socjalistycznej Partii Lewicy.

Reklama

Black Lives Matter z nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla

Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla przyjmowane były do 31 stycznia. Jej laureata na początku października wyłoni Norweski Komitet Noblowski. Szansę na nagrodę ma ruch Black Lives Matter, zgłoszony przez norweskiego parlamentarzystę Pettera Eide.

Kiedy zastanawiałem się, jakie najważniejsze wydarzenia dotyczące pokoju i konfliktów na świecie miały miejsce w ostatnim roku, ruch Black Lives Matter przyszedł mi na myśl jako pierwszy. Jednym z kluczowych wyzwań, jakie obserwowaliśmy nie tylko w Ameryce, ale także w Europie i Azji jest narastający konflikt oparty na nierównościach. Black Lives Matter zrobił bardzo wiele w walce o sprawiedliwość rasową

tłumaczył w rozmowie z The Guardian Petter Eide
Ruch Black Lives Matter z nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla

Kilka dni temu w Szwecji ruch Black Lives Matter otrzymał Nagrodę Olofa Palmego w dziedzinie praw człowieka, przyznawaną przez fundację imienia byłego szwedzkiego premiera.

Protesty po zabójstwie George’a Floyda

Ruch Black Lives Matter powstał w 2013 roku. Jego członkowie uważają, że rasizm, mimo upływu lat jest obecny w USA i przejawia się w brutalności policji, służb porządkowych czy straży granicznej wobec osób czarnoskórych. BLM chce walczyć z tzw. rasizmem systemowym, który ich zdaniem jest integralną częścią systemu społecznego w Stanach Zjednoczonych.

Ruch stał się znany na całym świecie po masowych protestach, jakie miały miejsce w ubiegłym roku po tym, jak w wyniku interwencji policji zginął czarnoskóry mężczyzna George Floyd.

Black Lives Matter z szansą na pokojowego Nobla

Ruch Black Lives Matter został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Poinformował o tym autor zgłoszenia – Petter Eide, norweski parlamentarzysta z Socjalistycznej Partii Lewicy. Black Lives Matter z nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla przyjmowane były do 31 stycznia. Jej laureata na początku października wyłoni Norweski Komitet Noblowski. Szansę na nagrodę […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.