The Nobel Prize

Maria Ressa oraz Dmitrij Muratow laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2021


08 października 2021

Podziel się newsem:

Kolejne noblowskie ogłoszenie za nami. Dziś poznaliśmy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Została ona przyznana Marii Ressie z Filipin i Dmitrijowi Muratowowi z Rosji.

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana

Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi „za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.

Pani Ressa i Pan Muratov odbierają Pokojową Nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji. Jednocześnie są przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za tym ideałem w świecie, w którym demokracja i wolność prasy stoją w obliczu coraz bardziej niesprzyjających warunków.

Bezpłatne, niezależne i oparte na faktach dziennikarstwo służy ochronie przed nadużywaniem władzy, kłamstwami i propagandą wojenną. Norweski Komitet Noblowski jest przekonany, że wolność wypowiedzi i wolność informacji pomagają zapewnić poinformowaną opinię publiczną. Prawa te są kluczowymi warunkami wstępnymi demokracji i ochrony przed wojną i konfliktem. Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi ma podkreślić znaczenie ochrony i obrony tych podstawowych praw.

Bez wolności słowa i wolności prasy trudno będzie skutecznie promować braterstwo między narodami, rozbrojenie i lepszy porządek świata, aby odnieść sukces w naszych czasach. Tegoroczna nagroda Pokojowej Nagrody Nobla jest więc mocno osadzona w zapisach testamentu Alfreda Nobla.

czytamy w materiałach prasowych

Sprawdź także: Poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Nobla 2021

Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawniać nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach. W 2012 roku współtworzyła Rappler, portal zajmujący się dziennikarstwem śledczym, którym nadal kieruje.

Dmitrij Andriejewicz Muratow od dziesięcioleci bronił wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. W 1993 roku był jednym z założycieli niezależnej gazety Nowaja Gazeta. Od 1995 roku jest jej redaktorem naczelnym. Novaja Gazeta jest dziś najbardziej niezależną gazetą w Rosji o fundamentalnie krytycznym nastawieniu do władzy.

Kolejne noblowskie ogłoszenie za nami. Dziś poznaliśmy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Została ona przyznana Marii Ressie z Filipin i Dmitrijowi Muratowowi z Rosji. Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi „za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →