fot. Łukasz Giza

Olga Tokarczuk wydaje nową książkę “Empuzjon”


12 kwietnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Wydawnictwo Literackie poinformowało, że Olga Tokarczuk wydaje nową powieść, pierwszą od otrzymania Nagrody Nobla. O czym będzie Empuzjon?

Olga Tokarczuk wydaje nową książkę

W mediach społecznościowych Wydawnictwa Literackiego pojawiła się dziś informacja, że Olga Tokarczuk wydaje nową książkę. Empuzjon, bo taki tytuł nosi dzieło, będzie pierwszą powieścią pisarki po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Premiera wydawnictwa zaplanowana jest na 1 czerwca. Można ją już zamawiać w przedsprzedaży pod tym linkiem.

Udało się! W tych mrocznych czasach udało mi się skończyć książkę. Powieść. Pierwszą od Ksiąg Jakubowych.
W księgarniach pojawi się pierwszego czerwca. Mam nadzieję, drodzy czytelnicy, że znajdziecie w niej coś, co was poruszy.

pisze autorka

O czym będzie Empuzjon?

W opisie wydawnictwa czytamy:

“Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.”

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w “Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Za projekt okładki odpowiada Joanna Concejo.

Olga Tokarczuk wydaje nową książkę
Olga Tokarczuk – Empuzjon, okładka książki

Wydawnictwo Literackie poinformowało, że Olga Tokarczuk wydaje nową powieść, pierwszą od otrzymania Nagrody Nobla. O czym będzie Empuzjon? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Olga Tokarczuk wydaje nową książkę W […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →