Paszporty Polityki 2019 rozdane. Wśród laureatów Olga Tokarczuk i Błażej Król


15 stycznia 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Paszporty przyznawane przez tygodnik Polityka to najbardziej prestiżowe nagrody polskiej kultury. Zobaczcie, kto został wyróżniony za rok 2019.

Tygodnik Polityka od 1993 roku przyznaje Paszporty, czyli nagrody dla artystów działających w obrębie szeroko pojętej kultury. Mają one na celu wyróżnienie twórców, którzy przekraczają granice w sztuce i którzy “w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”. Laureatem Paszportów można zostać tylko raz.

Paszporty Polityki za rok 2019 zostały przyznane 14 stycznia

14 stycznia, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie ogłoszono zwycięzców 27. edycji Paszportów. Nagrodę specjalną, czyli tytuł Kuratora Kultury otrzymała Noblistka Olga Tokarczuk.

W Polsce powinniśmy być szczególnie zadowoleni z tego, że mamy taką mocną kulturę. Że nie węgiel, nie gaz, nie ropa naftowa, tylko Noble z literatury i siła naszego teatru, siła naszego filmu pokazuje cały czas na świecie, że istniejemy i że tutaj, w środku Europy, coś się dzieje

Olga Tokarczuk

Laureatem w kategorii Muzyka Popularna za “dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie, za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy, otrzymał Błażej Król.

Sprawdźcie pełną listę zwycięzców Paszportów Polityki za rok 2019:

Paszporty Polityki 2019 – lista laureatów

Film

Bartosz Bielenia

Teatr

Weronika Szczawińska

Literatura

Dominika Słowik

Sztuki Wizualne

Weronika Gęsicka

Muzyka Poważna

Jakub Józef Orliński

Muzyka Popularna

Błażej Król

Kultura Cyfrowa

Dawid Ciślak

Kreator Kultury

Olga Tokarczuk

Paszporty Polityki 2019
fot. PAP/ Mateusz Marek

Paszporty przyznawane przez tygodnik Polityka to najbardziej prestiżowe nagrody polskiej kultury. Zobaczcie, kto został wyróżniony za rok 2019. Zobacz także Zespół Måneskin zagrał w Polsce. Zobaczcie nasze zdjęcia z koncertu! Córy: „Dziewczyny mogą robić coś razem i nie musi być w tym toksycznej rywalizacji” Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto! Tygodnik Polityka od 1993 […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →