materiały prasowe

Paszporty Polityki nominują! Kto zdobędzie swój?


07 grudnia 2021

Podziel się newsem:

Właśnie poznaliśmy artystów i twórców nominowanych do Paszportów Polityki tygodnika Polityka za rok 2021. Sprawdźcie, kto ma szansę na zdobycie tego wyróżnienia!

2021 – rok, który połączył polską kulturę

Kolejny potrzaskany sezon w polskiej kulturze każe na nią patrzeć jak na system kreatywnych światów – kiedy w jednym jest gorzej, inny utrzymuje twórców, a nas podtrzymuje na duchu. Wspólna jest za to walka o uprawnienia dla artystów.

Tymi słowami Bartek Chaciński, redaktor tygodnika Polityka, stojącego za Paszportami Polityki, poprzedza tegoroczne nominacje tego jednego z najważniejszych plebiscytów w świecie nadwiślańskiej kultury, nawiązując tym samym do kwestii obiecanej przez ministra kultury ustawy o zawodzie artysty, która utknęła w czeluściach innych, jak się okazuje – mało ważnych  według polskiego rządu projektów. To kwestia, która w tym roku połączyła polską kulturę, choć powodów do współpracy znalazło się znacznie więcej, a tegoroczne nominacje do Paszportów Polityki nie omieszkały tej kwestii podkreślić.

Paszporty Polityki 2021 nominacje
Paszporty Polityki 2021

Do kogo trafi Paszport Polityki 2021 w kategorii Muzyka Popularna?

W zeszłym roku Paszport Polityki w kategorii Muzyka Popularna został wręczony „za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem”. Zdobył go duet Siksa. A kto powalczy o to kultowe wyróżnienie za ten mijający rok?

Zobacz również: Paszporty Polityki 2020 rozdane – poznaj zwycięzców

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń, wśród których znaleźli się tacy artyści, jak: Avtomat, Belmondawg, Bisz, Brodka, Pola Chobot & Adam Baran, Piotr Damasiewicz, Joanna Longić (Tęskno), MooLatte, Nihil (Furia), Antonina Nowacka, Oxford Drama, Marek Pędziwiatr, PRO8L3M, Quebonafide, Hania Rani, Karolina Rec (Resina), Ryfa Ri, Sara, Szczyl, WaluśKraksaKryzys oraz Kuba Więcek, jury, reprezentowane przez: Jana Błaszczaka, Gabi Drzewiecką, Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego, Rafała Księżyka, Jacka Skolimowskiego, Jędrzeja Słodkowskiego, Jarka Szubrychta, Agnieszkę Szydłowską, Marcina „Flinta” Węcławka oraz Hirka Wronę, tradycyjnie wyłoniło czołówkę polskiej muzyki popularnej w postaci trójki nominowanych.

Wśród nich znaleźli się Ralph Kaminski – autor tegorocznego albumu z własnymi interpretacjami piosenek Kory i Maanamu; klarnecista i lider formacji BastardaPaweł Szamburski, który w 2021 roku wraz z zespołem wydał album – Fado, EP-kę – Kołowrót oraz solowy album – Uroboros a także Ifi Ude – wokalistka o polsko-nigeryjskich korzeniach, której tegoroczny album – Ludevo jest najlepszym dowodem na to, że muzyka brzmi najlepiej, gdy jej składowe łączy się w nieoczywisty sposób.

Ralph Kaminski – Po prostu bądź z albumu KORA

Paszporty Polityki 2021 – poznajcie nominowanych!

To jednak nie wszystko, bowiem Paszporty Polityki to aż siedem kategorii, w ramach których najlepszych wyłoniło grono aż 71 przedstawicieli świata kultury. Sprawdźcie, kto jeszcze został nominowany do Paszportów Polityki 2021!

  • Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
  • Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
  • Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
  • Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
  • Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
  • Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
  • Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios
Paszporty Polityki 2021 nominacje
Paszporty Polityki 2021 – nominowani

Paszporty Polityki zostaną wręczone po raz 29. Kiedy i gdzie oglądać galę?

29. gala wręczenia nagród kulturalnych tygodnika Polityka za rok 2021 odbędzie się już 18 stycznia 2022 roku i będzie transmitowana zarówno przez telewizję TVN jak oraz na Facebookach tygodnika Polityka i Paszportów Polityki. Podczas niej wręczone zostaną również dwie nagrody specjalne: dla Kreatora Kultury oraz w nowej kategorii z 2020 roku – Kultura Zdalna. Ponadto, nowością tegorocznej edycji Paszportów Polityki jest fakt, że nagrody pieniężne powędrują nie tylko do zwycięzców, ale do wszystkich nominowanych.

Więcej o tegorocznych Paszportach Polityki przeczytacie na stronie tygodnika Polityka.

Paszporty Polityki 2021 nominacje
Paszporty Polityki 2021

Właśnie poznaliśmy artystów i twórców nominowanych do Paszportów Polityki tygodnika Polityka za rok 2021. Sprawdźcie, kto ma szansę na zdobycie tego wyróżnienia! 2021 – rok, który połączył polską kulturę Kolejny potrzaskany sezon w polskiej kulturze każe na nią patrzeć jak na system kreatywnych światów – kiedy w jednym jest gorzej, inny utrzymuje twórców, a nas […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →