ZAMEK CZYTA „Powiedziała, że nie żałuje” – spotkanie z Tommim Kinnunenem

2 lutego 2023, Czwartek

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Święty Marcin 80/82, Poznań

Start: godz. 18:00

Podziel się:

ZAMEK CZYTA: „Powiedziała, że nie żałuje” – spotkanie z Tommim Kinnunenem
Sala Wielka, bilety: 5 zł
Moderacja: Kinga Piotrowiak-Junkiert
tłumaczenie na język polski: Sebastian Musielak
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK, Zamek Czyta i Wydawnictwa Poznańskiego.
Organizatorzy: Wydawnictwo Poznańskie, CK ZAMEK.
Zapraszamy na spotkanie z jednym z najpopularniejszych fińskich pisarzy, Tommim Kinnunenem, poświęcone jego najnowszej książce “Powiedziała, że nie żałuje” w przekładzie Sebastiana Musielaka.
“Powiedziała, że nie żałuje” to czwarta powieść Kinnunena. Wydana w 2020 powtórzyła sukces poprzednich jego książek: spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników, szybko zyskała status bestsellera i otrzymała liczne nominacje do nagród literackich. To przenikliwe i zaskakujące spojrzenie na wojnę oczami kobiet.
wydawnictwopoznanskie.pl/…/powiedziala-ze-nie…/
Jest wiosna 1945 roku, świat zmienia się nieodwracalnie. Na granicy norwesko-fińskiej pięć kobiet wyrusza z obozu jenieckiego w kierunku Finlandii. Wędrując przez zniszczone tereny Laponii, widzą brutalne skutki wojny, która odcisnęła piętno na miejscowych krajobrazach i ludności. Zmieniła też bohaterki. Kilka lat wcześniej każda z nich znalazła się na życiowym zakręcie. Połączyły je przypadkowość losu i wspólne doświadczenie, które uznano za zdradę. Poczucie wstydu miesza się ze świadomością, że wędrówka wiedzie nie tylko w rejony, gdzie każdy źle postawiony krok będzie kosztował życie, ale i w głąb siebie.
TOMMI KINNUNEN to urodzony w 1973 roku w Kuusamo w północno-wschodniej Finlandii fiński pisarz i nauczyciel literatury fińskiej. Zadebiutował powieścią “Cztery drogi”, która została nominowana do nagrody Finlandia, najbardziej prestiżowego literackiego wyróżnienia w kraju w dziedzinie fikcji oraz jako najlepszy debiut roku. Do tej pory sprzedała się w ponad 80 000 egzemplarzy.
KINGA PIOTROWIAK-JUNKIERT – poetka, badaczka, tłumaczka i redaktorka. Adiunktka w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM, autorka monografii „Świadomość zwrócona przeciwko sobie samej. Imre Kertész wobec Zagłady” (2014) oraz „Od idylli do ironii. Literatura węgierska wobec Zagłady w latach 1944‒1948” (2020). Członkini redakcji „Porównań” i „Narracji o Zagładzie”. Ostatnio w jej przekładzie ukazały się książki: Imre Kertész, „Ostatnia gospoda” (2016), Géza Röhrig, „Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie” (2016) oraz Zoltán Halasi, „Droga do pustego nieba” (2017). Autorka tomu „Pieśni Myrmidonu” (2019).

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →