Wczoraj wolność mi dali | Joanna Słowińska | Stanisław Słowiński Quartet

Wczoraj wolność mi dali | Joanna Słowińska | Stanisław Słowiński Quartet

12 listopada 2023, Niedziela

Strefa

Św. Tomasza 31, Kraków

Start: godz. 20:00

Podziel się:

Wczoraj wolność mi dali | Joanna Słowińska | Stanisław Słowiński Quartet | klub Strefa | Kraków, św. Tomasza 31 | 12.11.2023 | godz. 20.00 | wstęp: 50/60 zł |
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Piosenki Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, kompozycje Zygmunta Koniecznego (m.in. do tekstów Stanisława Wyspiańskiego), niektóre – dedykowane Joannie Słowińskiej, inne skomponowane do filmów (Jańcio Wodnik) i spektakli teatralnych. Pieśni rosyjskich i żydowskich poetów wolności: Włodzimierza Wysockiego, Mordechaja Gebirtiga, Aleksandra Galicza w tłumaczeniach Jana Słowińskiego. Porywające interpretacje Joanny Słowińskiej, nowatorskie aranżacje Stanisława Słowińskiego – tworzą niepowtarzalny w formie i nastroju kameralny spektakl muzyczny.
Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Stanisław Słowiński – skrzypce
Jan Kusek – instrumenty klawiszowe
Szymon Frankowski – kontrabas
Adam Stępniowski – perkusja
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
JOANNA SŁOWIŃSKA
Wszechstronna wokalistka, charyzmatyczna pieśniarka. Fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego (Wyspiański Koniecznego, Litania polska), Stanisława Słowińskiego (Zielnik polski, Bursztynowe drzewo).
Koncertowała w większości krajów Europy (m.in. w ramach prestiżowego brytyjskiego festiwalu Petera Gabriela WOMAD UK), w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Azji (Gruzja, Korea Południowa, Rosja, Indie), w Ameryce Południowej (WOMAD Chile) i większości krajów Europy.
Jako solistka form kantatowych koncertowała pod batutą wybitnych dyrygentów (m.in. Marek Moś, Jerzy Maksymiuk, Alexander Liebreich, Łukasz Borowicz, Diego Navarro, Michał Dworzyński). Laureatka prestiżowych festiwali sceny etno i folk (m.in. Polskiego Radia Nowa Tradycja – 1999, 2004, 2005) i sceny piosenki literackiej (m.in. Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – 2004, 2005, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – Superjedynki TVP 2009). Jej kolejne solowe płyty: „Live in Alchemia” oraz „Możesz być” znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album „Możesz być” zdobył ten prestiżowy tytuł. Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowana medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze (2013), przez Prezydenta Krakowa odznaczeniem: Honoris Gratia – przyznanym za szczególne zasługi dla kultury Krakowa i promocji kultury Krakowa na świecie (2022).
p r a s a :
„Joanna Słowińska ma właśnie ten dar – jest medium, przez które przepływa czysta natura tekstu. Śpiewa… właściwie nie śpiewa, nie wykonuje. Przez nią przepływa dźwięk, energia z jakiegoś innego świata. I tak jak mówiono o Ewie Demarczyk, że jest Czarnym Aniołem, Joanna Słowińska jest Świetlistym Aniołem. Kiedy zaśpiewała Wiersze wojenne Baczyńskiego po ukraińsku, trudno opisać uczucia. [Robert Piaskowski, Festiwal Muzyki Filmowej]
“W Modlitwie Stanisława Wyspiańskiego Słowińska pokazała, że jej talent w żaden sposób nie ustępuje talentowi Demarczyk. Nie wierzyłam, że usłyszę kiedykolwiek na żywo coś podobnego!” [Zofia Noworól, Małopolski Instytut Kultury]
“Polskie saudade, polska morna i fado, wcale nie mniej przejmujące od tamtych, a z pewnością równie oryginalne i piękne. (…) Warszawa ma swoją Kapelę ze Wsi. Kraków wciąż pokazuje, że od zarania był miastem.” [Wojciech Ossowski, Polskie Radio “Trójka”]
“Słowińska od lat wkracza w rozmaite rejony muzyczne, osiągając w nich zawsze interesujące rezultaty, a zarazem nie dając się zaszufladkować. Z Zygmuntem Koniecznym i jego Wyspiańskim spotyka się od lat podczas rozmaitych koncertów i zawsze jest jasnym punktem, objawiając charyzmę oraz warsztat, na który składała się tak precyzja w podawaniu poetyckich fraz, jak i siła białego głosu, wspierana nieskrywanym temperamentem. Jest w tym wyrazista ekspresja, intonacyjna i rytmiczna precyzja i jednocześnie własny ton, nieodzowny, by interpretacjom tym nie brakowało prawdy. (…) Myślę, że Zygmunt Konieczny był dumny i szczęśliwy, że powierzył wokalistce tyle swych pięknych, a niełatwych do wyśpiewania nut, włącznie z wierszem “Taki pejzaż”, niegdyś rozsławionym przez Ewę Demarczyk. Mając tamtą interpretację w pamięci, z przyjemnością słuchałem, jak Słowińska wzbogaca tę kompozycję o swe folkowe doświadczenia. Ładnie też odnalazła swój kobiecy ton do piosenek Jacka Kaczmarskiego, otulając je, podobnie jak pieśń Włodzimierza Wysockiego kobiecą delikatnością i czułością, a zarazem nie odzierając ich z ekspresji.” [Wacław Krupiński, Dziennik Polski]
– – – – – – – – –
STANISŁAW SŁOWIŃSKI
Jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych europejskiej sceny muzycznej, kompozytor i aranżer mający w swoim dorobku m.in.: I Koncert Skrzypcowy “Visions” (Premiera 2018 – Stanisław Słowiński, Stanisław Słowiński Septet, Marek Moś, AUKSO), muzykę do spektaklu baletowego “Bursztynowe Drzewo” (premiera 2018), I Koncert Skrzypcowy – opracowanie na wielką orkiestrę symfoniczną i chór (premiera 2019), Słowiński X Chopin – Impressions (autorskie opracowania orkiestrowe muzyki Fryderyka Chopina – premiera 2020), I Symfonię, “Symfonię drogi” (premiera lato 2021), II Symfonię, “Symfonię czterech stron świata” (premiera w ICE Kraków X 2021), kompozycję: Polonia Nova – inspirowaną Symfonią h-moll I.J. Paderewskiego (premiera: 10.2022, Zamek Królewski na Wawelu).
Uczestnik i laureat wielu międzynarodowych festiwali i konkursów: m.in.: Cheoyong World Music Festival, Jeonju International Sori Festival, Kavkaz Jazz Festival, WOMAD Chile, WOMAD UK, WOMEX 2015, Ni-CaJazz! Festival Spain, Festiwal Muzyki Filmowej, EtnoKraków/Rozstaje, SlotArt Festiwal, Cracovia Sacra. Jako lider projektów autorskich, muzyk sesyjny nagrywa m.in. dla For Tune, Kayaxu.
Laureat Grand Prix i Nagrody Specjalnej Jazz Juniors, Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa; nominowany w kategoriach”Skrzypce” oraz “Nowa nadzieja” w ankietach Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.
– – – – – – – – –
STANISŁAW SŁOWIŃSKI QUARTET
Zespół złożony z rozchwytywanych muzyków jazzowych polskiej sceny muzycznej. Liderowi formacji towarzyszą artyści o niezwykle bogatym muzycznym portfolio, odwiedzający regularnie sceny sal koncertowych i festiwali całego świata. Muzycy mający na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak m.in.: Tomasz Stańko, Hadrien Feraud, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Stanisław Soyka.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →