VANDERMARK (USA), TOKAR (UA), KUGEL (DE) • koncert + wystawa + dj set: W. Mazolewski & Soul Service

18 marca 2023, Sobota

Klub SPATiF

Aleje Ujazdowskie 45, Warszawa

Start: godz. 20:00

Podziel się:

W sobotę 18 marca zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z udziałem supergrupy “Escalator”. Amerykański saksofonista KEN VANDERMARK, ukraiński kontrabasista MARK TOKAR i niemiecki perkusista KLAUS KUGEL. Trzech wybitnych improwizatorów spotkało się w 2016 roku. Od tamtej pory tworzą zgrane trio, koncertujące z powodzeniem w Europie i na scenach największych europejskich festiwali.
Tego wieczoru obejrzymy również wystawę fotografii pt ” UKRAINIAN JAZZMEN AT WAR” przygotowaną przez magazyn “JAZZ FORUM”.
Jednym z jej bohaterów jest kontrabasista MARK TOKAR, który obecnie walczy na froncie i przyjedzie tego dnia do Polski na przepustkę.
Po koncercie bawimy się przy muzyce z płyt winylowych.
Za gramofonami stanie WOJTEK MAZOLEWSKI oraz gospodarze sobotnich wieczorów w Spatifie, kolektyw SOUL SERVICE.
Bilety w cenach 60/70
(Dziękujemy za pomoc Instytutowi Ukraińskiemu)
*****
Ken Vandermark – saksofon tenorowy, klarnet
Mark Tokar – kontrabas
Klaus Kugel – perkusja
Ken Vandermark od prawie 30 lat bada strategie improwizacji w szerokiej gamie kontekstów muzycznych. Jest istotnym łącznikiem między chicagowską a europejską społecznością improwizującą. W 1999 roku otrzymał muzyczną nagrodę MacArthura. Vandermark jest mistrzem w tworzeniu powtarzalnych fraz, wyciskając ostatnie krople, modulując swoje pomysły do punktu wrzenia. Jego gra na klarnecie przywodzi na myśl to, co mógłby zrobić Artie Shaw, gdyby żył w erze free-jazzu.
Mark Tokar to kluczowa postać ukraińskiej sceny jazzowej. Tokar jest niezwykle precyzyjnym instrumentalistą, ma wypracowany swój własny język muzyczny. .Jego niesamowity ton i nienaganna intonacja są na pierwszym planie w Escalatorze.
Klaus Kugel jest jednym z najwybitniejszych współczesnych europejskich perkusistów i gra na całym zestawie z ostrym, twardym pulsem. Jego niemal nieograniczona energia i wyobraźnia nie da się zamknąć w zgrabnych kategoriach muzycznych.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →