Surreal Players feat. Marcelina Gawron

Surreal Players feat. Marcelina Gawron

5 marca 2023, Niedziela

Klub Alchemia

Estery 5, Kraków

Start: godz. 19:30

Podziel się:

Po wspólnym projekcje z legendarnym perkusjonalistą Mino Cinelu pianista Krystian Jaworz i wiolonczelistka Magda Pluta zdecydowali sie zaprosić do współpracy świetną jazzową wokalistkę młodego pokolenia Marcelinę Gawron. Łączy ich wspólny region – Marcelina i Krystian pochodzą z Beskidu Wyspowego – a także świeże i niestandardowe spojrzenie na wykonywaną muzykę.
Artyści wykonają kompozycje autorskie, które w niestandardowy sposób, ale komunikatywnie i z wielką ekspresją łączą odległe od siebie gatunki muzyczne, jazz, folk, muzykę ilustracyjną i eksperymentalną. Melodyjne tematy, jazzowe improwizacje, rytmiczne groovy, różnorodne barwy i brzmienia przenikają się wzajemnie i przywodzą na myśl muzykę filmową. Kompozycje artystów tworzą bardzo spójną i esencjonalną, choć niezwykle ekspresyjną całość.
Grupę SURREAL PLAYERS tworzą: wiolonczelistka Magda Pluta oraz jazzowy pianista, Krystian Jaworz. Muzycy rozpoczęli wspólną działalność posiadając już ciekawe artystyczne dokonania, takie jak udział w nagraniach dla Polskiego Radia i prestiżowej nowojorskiej wytwórni Johna Zorna TZADIK, współpraca z wybitnymi artystami i zespołami reprezentującymi różnorodne gatunki muzyczne (Mino Cinelu, Zbigniew Preisner, Max Klezmer Band, Bester Quartet, Pudelsi,), oraz występy na renomowanych festiwalach: Palm Jazz Gliwice, TZADIK Poznań Festiwal, Klezmore Festival Vienna, Stanser Musiktage – Stans Swiss, Warsaw Summer Jazz Days. Duet gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy stylistyczne jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej. Twórczość SURREALSÓW została uhonorowana podczas 7 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców – KOROWÓD.
Dziewięć utworów trafiło na debiutancki album wydany przez wytwórnie SJRecords.
Nagrania zostały dokonane w Preisner Studio Poland, realizatorem ich był TADEUSZ MIECZKOWSKI.
www.surrealplayers.com
www.facebook.com/surreal.players
Marcelina Gawron – wokalistka, instrumentalistka, komponuje, pisze teksty. Od najmłodszych lat związana z muzyką. Początkowo kształcona w kierunku klasycznym – ukończyła klasę skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia w Limanowej. Potem II stopień szkoły muzycznej w Tarnowie – w klasie kontrabasu. Wiedza, którą zdobyła na tym etapie była bardzo cenna w późniejszej edukacji jazzowej. Ukończyła kierunek – wokalistyka jazzowa na Akademii Muzycznej w Katowicach. Finalistka konkursów muzycznych. Muzyczną działalność realizowała i realizuje również w wielu projektach muzycznych, współpracując z wieloma wspaniałymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Koncertuje w Polsce i za granicą mi.n. M. Gawron Quintet czy formacji Jazzoom. Jest członkiem zespołu wokalno instrumentalnego Soul’n’Voices. Zapraszana do współpracy przy wielu projektach przez zasłużonych muzyków polskiej sceny jazzowej. Przy okazji wydania autorskiego albumu znalazła się w pierwszej dziesiątce listy TOP JAZZ magazynu Jazz Forum w kategorii: Wokalistka Jazzowa oraz Nowa Nadzieja.
„Gawron jest niezwykle autentyczna, mamy do czynienia z próbą dotknięcia prawdy, o którą w dzisiejszym silnie skomercjalizowanym świecie nie jest łatwo….” Piotr Pepliński/ JazzPRESS, Kwiecień 2019

Magdalena Pluta Urodzona w Szczecinie, z wyboru krakowianka. Absolwentka krakowskiej AM oraz Berklee “Gary Burton: Jazz Improvisation Course”. Jako muzyk sesyjny uczestniczyła w licznych nagraniach dla Polskiego Radia, produkcjach telewizyjnych, występowała na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą ( Warsaw Summer Jazz Days, KlezMore Festival, Stanser Musiktage, Palm Jazz Gliwice, Chopin & Friends). Dokonała nagrań dla prestiżowej nowojorskiej wytwórni Johna Zorna TZADIK z zespołami Samech (2012) i Bester Quartet (2013).Współtwórczyni grupy Surreal Players nagrodzonej wyróżnieniem na Festiwalu Twórczości Korowód, oraz autorka kompozycji zawartej na ich debiutanckim albumie IDEOGRAM (SJR, 2019). Ma na swoim koncie udział w prestiżowych projektach Dokąd, W poszukiwaniu dróg. Nowe i Stare Kolędy Zbigniewa Preisnera oraz w wielu nagraniach muzyki filmowej przez niego skomponowanej, m.in.Valley of Shadows z udzialem Lisy Gerard.
Krystian Jaworz Kompozytor i aranżer. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie trąbki klasycznej oraz fortepianu jazzowego. Współtwórca duetu Surreal Players, na stałe współpracuje z zespołami Max Klezmer Band, Groove Set, Agata Kulis Music, Gurgul Band, Giles Barratt Quartet. Przez kilka lat był klawiszowcem legendarnego zespołu Pudelsi oraz współpracował z Haliną Frąckowiak. Koncertował w Polsce, USA (Nowy Jork, Boston, Filadelfia, Waszyngton), Francji, Austrii, Niemczech, Danii, we Włoszech, na Węgrzech, Czechach i Słowacji.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →