StrefaEtno | Dom Tańca Kraków | muzyka Czangów (Csángó) z kapelą Szépszerével

StrefaEtno | Dom Tańca Kraków | muzyka Czangów (Csángó) z kapelą Szépszerével

25 sierpnia 2022, Czwartek

Strefa

Św. Tomasza 31, Kraków

Start: godz. 19:00

Podziel się:

StrefaEtno | muzyka Czangów (Csángó) z kapelą Szépszerével | 25.08 | 19:00-23:00 | ul. św. Tomasza 31 | wstęp: 15 zł
– – – – – – – – – – – – – – – – –
Festiwal Czango w Polsce, Stowarzyszenie Rozstaje oraz grupa Balfolks Kraków zapraszają na taneczny wieczór z muzyką na żywo.
Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! Wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane.
Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Atutem tych tańców tych regionów jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.
Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni.
Do tańców zagra kapela Szépszerével w składzie Gyulai Farkas (skrzypce, gordon, śpiew) oraz Sámsondi Kiss Gergely (lutnia koboz, skrzypce). Muzycy często wymieniają się instrumentami. Praktykują najstarsze formy muzyki ludowej, propagują tradycyjne stroje instrumentów, takież melodie, skale muzyczne, piosenki i tańce w odpowiednich tempach. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i od 2008 roku prowadzą co środę 'dom tańca’ na wzgórzu Gellerta. Zespół wspierany był kilkukrotnie przez Węgierską Narodową Fundację NKA, a od 2019 roku uczestniczył w projektach dofinansowanych przez Instytut im. W. Felczaka, Ambasadę Węgier w Polsce, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. W czasie pandemii Covid zespół uzyskał wsparcie Węgierskiej Agencji Turystyki (organ Kancelarii Premiera) oraz Kisfaludy 2030 Tourism Development Nonprofit Zrt. na nagranie filmu – koncertu
www.youtube.com/watch?v=UQIKZJ-7wWA&feature=youtu.be,
krótka wersja filmu www.xn--szpszervel-c7af.hu/FILM/kisfilm2021.mp4
Szépszerével występował wielokrotnie w Polsce, min. na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje w Krakowie) oraz w Warszawie na wydarzeniu Mazurki nad Wisłą 2019 oraz dwóch edycjach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (2020 oraz 2022).
W prowadzeniu tańców – członków kapeli wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej na www.facebook.com/festiwalczango

**** Wydarzenie organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozstaje w cyklu: #DomTańcaKraków oraz z ekipą Balfolks Kraków (www.facebook.com/Balfolkskrakow), bo łączą nas wspólne wartości – tańczymy najzwyczajniej w świecie dla przyjemności. Jesteśmy otwartą grupą, która ma na celu wspólne uczenie się i rozwijanie naszych umiejętności tanecznych. Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów i uśmiechu na ustach – śmiało wskakuj z nami na parkiet! ****
Koszt – 15 zł, płatność tylko gotówką na miejscu w klubie.

Zapraszamy serdecznie!
Więcej informacji:
Joanna Mieszkowicz
Festiwal Czango w Polsce
Tel. 693 589 391
joannna.mieszkowicz@gmail.com

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →