Spektakl „Hej, Ty” Teatru Krzyk | Szczecin

Spektakl „Hej, Ty” Teatru Krzyk | Szczecin

27 marca 2024, Środa

Dom Kultury 13 Muz

plac Żołnierza Polskiego 2, Szczecin

Start: godz. 17:00

Podziel się:

27 marca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto poświęcone aktorom, teatrom, pasjonatom sztuki, grze aktorskiej i wszystkim, którzy blisko – także jako widzowie – obcują z teatrem. Z tej okazji aktorzy seniorzy i młodzież artystyczna z Teatru Janusza i Teatru Uhuru – amatorzy z grup teatralnych prowadzonych przez Janusza Janiszewskiego w Domu Kultury „13 Muz” postanowili przygotować wspólny wieczór artystyczny – zapraszając także innych aktorów i artystów.

Tegoroczny program Międzynarodowego Dnia Teatru w Domu Kultury „13 Muz” składa się z trzech części. O godz. 17:00, w drugiej części wydarzenia, zapraszamy na spektakl „Hej, Ty” Teatru Krzyk z Maszewa.

„Hej, Ty” to spektakl o relacjach, bliskości i ogromnej potrzebie akceptacji w życiu. Autorska próba zrealizowana z dwiema młodymi aktorkami i studentkami. Przedstawienie zawiera elementy fizyczności i tkliwości, zmienności i ciągłych autorefleksji. Jak często bywa, pozostają nam pytania. Co nam zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość? Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy tylko siebie.

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)

 

Nagrody:

– nagroda za najlepsze przedstawienie, aktorstwo i reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Sele Teatro Fest” w Oliveto Citra (Włochy) – 2022

– I nagroda w kat. „teatr młodzieżowy” na Ogólnopolskim Festiwalu „Afera” w Krasnem – 2022

– I miejsce w kat. „szkoły średnie i studenci” na XXII Festiwalu Małych Form Teatralnych EFFka w Piasecznie – 2022

– II miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „OTE” w Nagłowicach – 2021

– Grand Prix – XXVI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe w Szydłowcu – 2021

– I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu „Teatralna Majówka” we Środzie Wielkopolskiej – 2021

– kwalifikacja do finału 11. edycji konkursu Entrée organizowanego przez Teatr Rozrywki w Chorzowie – 2020

– wyróżnienie za gęstą i energetyczną rolę dla Aleksandry Czubińskiej oraz nagroda za wirtuozerię ruchu, ciała i głosu dla Nikoli Palej na Ogólnopolskich Spotkaniach Międzypokoleniowych „Relacje” w Stalowej Woli – 2020

– nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię dla Marka Kościółka i Anny Giniewskiej oraz wyróżnienia jury festiwalu za kreacje aktorskie dla Aleksandry Czubińskiej i Nikoli Palej na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko” w Gdańsku – 2019

– nagroda za najbardziej wyrazistą kreację aktorską i najlepszy duet aktorski dla Aleksandry Czubińskiej i Nikoli Palej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Rewolucja w Tiumeni (Rosja) – 2019

– jedna z trzech głównych i równorzędnych nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Zderzenia Teatralne w Dorożkarni” w Warszawie – 2019

Praca z nową grupą warsztatową, do której należała Aleksandra Czubińska, zaczęła się jeszcze, gdy trwały pokazy „To Face”. W roku 2018 do pracy z Aleksandrą dołączyła Nikola Palej. A współreżyserką (podobnie jak przy pracy nad poprzednim spektaklem) została Anna Giniewska.

W odróżnieniu od dawnych prac Krzyku, w „Hej, Ty” nie ma wypowiedzi o charakterze społecznym. Tak jak wcześniej „To Face”, przedstawienie skupia się na sprawach międzyludzkich. Ta opowieść o relacjach, jednocześnie minimalistyczna i pełna dynamizmu, jak żaden inny Krzykowy spektakl znajduje szerokie powodzenie także poza granicami kraju. „Hej, Ty” był poza Polską pokazywany w sześciu krajach i już otrzymał zaproszenia do kolejnych. Po pięciu latach grania (mimo przerwy podczas pandemii) spektakl wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Fragment recencji

Pozwalający na różne interpretacje i nastawiony na odbiór przez emocje autorski spektakl „Hej, Ty!” Teatru „Krzyk”, to dwugłos aktorski zacierający granice pomiędzy ja i Ty. Kim są kobiety tworzące relację bliskości i obcości? Czy to siostry, przyjaciółki? A może ich dialog jest iluzją, a postaci sceniczne stają się personifikacją nadziei i lęków jednostki? – Festiwal WTOOPA, profil facebook.com/wtoopa, 23 stycznia 2023 r.

Reżyseria: Marek Kościółek, Anna Giniewska

Scenariusz: Marek Kościółek, Anna Giniewska, Aleksandra Czubińska i Nikola Palej

Obsada: Aleksandra Czubińska, Nikola Palej

Teatr Krzyk założył w 2002 roku w Maszewie Marek Kościółek. Stały skład zespołu stanowią: Anna Giniewska, Mateusz Zadala i Marcin Pławski. Głównym obszarem działalności grupy jest praca społecznikowska w środowiskach z ograniczonym dostępem do kultury. Aktorzy teatru prowadzą i uczestniczą w warsztatach na terenie Polski i Europy m.in. w Niemczech, Czechach, Rumunii, Albanii, Azerbejdżanie i na Ukrainie. Ważnym aspektem poszukiwań artystycznych Teatru są wyprawy badawcze i projekty międzynarodowe. Poza pracą artystyczną w 2007 roku powołane zostało Stowarzyszenie Teatr Krzyk, które jest organizatorem dwóch festiwali: Ogólnopolskiej Biesiady Teatralnej „Wejrzenia” oraz Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru „Krzykowisko”. Głównymi obszarami działań Stowarzyszenia są projekty artystyczno-kulturalne, których realizacja odbywa się we współpracy z teatrami Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej, Fundacją Dobra Wola, Pracownią Alternatywnego Wychowania oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Maszewie.

Strona teatru: www.krzyk.art.pl

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. (źródło Wikipedia)

 

Spektakl „Hej, Ty” Teatru Krzyk | Szczecin | 27 marca 2024, Środa, Dom Kultury 13 Muz

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →