SocjoPercepcja vol. 31. ​​​Nierówny podział szacunku? O uznaniu w polskim społeczeństwie

SocjoPercepcja vol. 31. ​​​Nierówny podział szacunku? O uznaniu w polskim społeczeństwie

15 marca 2023, Środa

Recepcja

Ruska 46a, Wrocław

Start: godz. 18:00

Podziel się:

Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w SocjoPercepcji vol. 31.

​​​Nierówny podział szacunku? O uznaniu w polskim społeczeństwie

Spotkanie odbędzie się 15 marca (środa) o godz. 18:00 w Recepcji na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu.

​​​​​Goście:

Dr hab. Piotr Kulas, prof. ucz. – socjolog i historyk idei, Wydział „Artes Liberales”, Uniwersytet Warszawski, kierownik Laboratorium Analiz Transformacji Elit i Inteligencji

Dr hab. Andrzej Waśkiewicz, prof. ucz. – historyk idei, Wydział Socjologii, Uniwersytet Warszawski

Dr Stanisław Krawczyk – socjolog i psycholog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prowadzenie:
Dr Justyna Kajta – socjolożka, Instytut Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS

 

P​​​​rzyglądając się współczesnym protestom społecznym i ich postulatom, możemy zobaczyć jak w soczewce odbijające się w nich problemy polaryzacji politycznej oraz nierówności społeczno-ekonomicznych. Ludzie walczą o polepszenie swojej sytuacji materialnej, o godne życie, o równość wobec prawa, o prawo do bycia sobą, o bycie widzialnymi dla innych – zarówno dla rządzących, jak i dla reszty społeczeństwa. Z jednej strony nierówności wpisane w polskie społeczeństwo mają długą historię trwania. Z drugiej strony – nierówności te mają różne odsłony i w zależności od momentu społeczno-politycznego niektóre bledną, a inne stają się wyrazistsze.

Traktując nierówności jako punkt wyjścia, na marcowej SocjoPercepcji poświęcimy uwagę kategoriom szacunku, uznania i prestiżu. Wraz z zaproszonymi gośćmi, redaktorami książki „Understanding Recognition. Conceptual and Empirical Studies” (Routledge, London 2022) porozmawiamy o tym, co różni i łączy te kategorie i jak mogą nam one pomóc zrozumieć procesy zachodzące we współczesnym społeczeństwie polskim.

Podczas spotkania zastanowimy się: na ile w społeczeństwie toczy się walka o uznanie i kto w niej bierze udział? Kto i dlaczego cieszy się największym uznaniem, a kto musi o nie walczyć? Od czego zależy nierówna dystrybucja szacunku i na ile jest ona – historycznie – (nie)zmienna? Na ile uznanie jest dziedziczone, a na ile może być nabywane?

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →