Shirley Valentine w ATM Scena na Bielanach

Shirley Valentine w ATM Scena na Bielanach

21 stycznia 2023, Sobota

ATM Scena na Bielanach

Dwa Światy 1, Wrocław

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Krystyna Janda jako Shirley Valentine: kura domowa, która zmywając naczynia i gotując mężowi obiad, rozmawia z kuchenną ścianą. I choć niegdyś miała marzenia (chciała zostać stewardesą!), to dawno straciła nadzieję na realizację jakichkolwiek zamierzeń z młodości. Pewnego dnia postanawia jednak zmienić wszystko, rzucić dotychczasowe życie i zacząć od nowa. Zupełnie od nowa.
Feministyczne. Ironiczne. Gorzkie. Śmieszne. Prawdziwe.
„…Dzisiaj Shirley Valentine jest nie tylko wielkim fenomenem, lecz także tematem wielu anegdot. W swoim dzienniku aktorka wspominała, jak będąc w końcówce ósmego miesiąca ciąży, tuż po premierze, grała spektakl we Wrocławiu: (…) nie powinnam się ani ruszać z Warszawy, ani tym bardziej grać i nagle poczułam na scenie, że właśnie chyba się zaczęło i oto … rodzę. Dograłam jakoś pierwszy akt do końca i w przerwie szybko, zostawiając nieświadomą publiczność popijającą kawę i palącą papieroski, pojechałam do pobliskiego szpitala. Zbadano mnie i oświadczono, że mam się natychmiast położyć i czekać na poród, w tym szpitalu, we Wrocławiu. Bóle natychmiast mi przeszły, wróciłam to teatru, dograłam spektakl do końca – ku uciesze rozbawionej publiczności – i spokojnie wróciłam do Warszawy, do porodu już „zalegając” w łóżku.
Shirley Valentine to spektakl, który po prostu nie może się nie podobać. Kobiety odnajduję w nim siłę na zmianę dotychczasowego życia, mężczyźni otwierają oczy na to, jak czują się ich wybranki. Czekając w kolejce po bilety, usłyszałam kiedyś w Teatrze Polonia, jak jedna z kobiet opowiadała o spontanicznej podróży do Grecji, którą odbyła po obejrzeniu spektaklu. Tłumaczyła, że historia Shirley zmusiła ją do zastanowienia się nad swoim życiem, w którym nie pozwalała sobie wcześniej nawet na drobne przyjemności. Taka jest właśnie ta sztuka – śmiech przeplata się z łzami, bo zabawna historia o kurze domowej niesie za sobą głębokie przesłanie, że bez względu na wszystko – także wiek – warto walczyć o swoje szczęście i swoje marzenia. Zawsze..”
Doma Kanafa – kulturadogorynogami.pl
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Przekład: Małgorzata Semil
Scenografia: Ewa Bystrzejewska
Obsada: Krystyna Janda
Czas trwania spektaklu: 145 minut z przerwą
***
Bezpłatny transport ATM w dniu spektaklu:
– odjazd z centrum Wrocławia (Opera/Hotel Monopol) ok. godz. 18:00 (Ze względów organizacyjnych autobus
może odjechać z opóźnieniem 10-15 min.
Do przyjazdu autokaru na Scenę na Bielanach spektakl nie rozpocznie się.)
– odjazd z ATM Scena na Bielanach ok. godz. 21:40.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →