REZERWAT TOTALNY - nowa wystawa w galerii TWORZĘ SIĘ - 11:00

REZERWAT TOTALNY – nowa wystawa w galerii TWORZĘ SIĘ – 11:00

24 sierpnia 2025, Niedziela

Dom Kultury 13 Muz

plac Żołnierza Polskiego 2, Szczecin

Start: godz. 11:00

Podziel się:

„REZERWAT TOTALNY – ukryta wyspa Robiena” – nowa wystawa w galerii TWORZĘ SIĘ

Miejsce: Galeria TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz”

*wystawę zwiedza się bez butów, organizatorzy proszą o zabranie skarpetek dla dzieci i dorosłych

Nowa wystawa to instalacja totalna, mającą zachęcić do doświadczeń rezerwatu totalnego, odizolowanego miejsca, w którym wszystko funkcjonuje zgodnie z prawami natury, w aurze tajemnicy, nietykalności i życia poza cywilizacją. To WYSPA ROBIENA, badacza-wizjonera, który prowadził świat ku ZIELONEJ REWOLUCJI. Być może, aby ocalić to, co na wyspie najcenniejsze – przyrodę oraz ukochane PTAKI, ukryłby WYSPĘ przed światem…

Instalacja pozwala spełnić to wyobrażenie, a odbiorczyniom/odbiorcom spojrzeć na wyspę oczami miłośnika/miłośniczki przyrody, a także jej mieszkańca. Elementy wystawy będzie można na siebie zakładać, przemieniając się w różne gatunki zwierząt. Stroje zaprojektowane specjalnie na wystawę pozwolą eksplorować przestrzeń w odmienny, od ludzkiego sposób. Dźwięki wyspy powstaną podczas działań warsztatowych. Zabrzmią kamienie, chmury, rośliny, jednokomórkowe organizmy oraz … nieodkryte dotąd gatunki. Spacery edukacyjno-wrażeniowe na wystawie zostaną wymyślone i zaprojektowane podczas warsztatów, wspólnie z młodymi uczestniczkami i uczestnikami.

Pojęcie „ukryta wyspa” niesie w sobie intrygujący dualizm – z jednej strony coś fizycznego, namacalnego, jak wyspa, a z drugiej tajemniczość, ukrywanie i nieobecność. Ta nieobecność stała się punktem wyjścia do wyobrażenia sobie miejsca, w którym natura funkcjonuje według swoich reguł, a człowiek jest jedynie wyobrażeniem zza granicy tego świata.

-W okresie wakacji wystawa będzie w ciągłym „procesie”. Oznacza to, że będzie powstawać stopniowo, a w proces tworzenia zaangażowane zostaną dzieci i młodzież, w ramach zaplanowanych działań twórczych, na które serdecznie zapraszamy-dodaje Paulina Ratajczak, kuratorka galerii.

Paul Robien -ornitolog, aktywista, „działający na rzecz zachowania bogactwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń. W swej misji edukacyjnej, uświadamiał wagę ochrony przyrody dla przetrwania ludzkości, dzieląc się zachwytem nad siłą, pięknem i różnorodnością natury. Wyspa Robiena (oficjalna nazwa Sadlińskie Łąki), na której prowadził stację przyrodniczą, dzięki jego staraniom, została objęta ochroną prawną w 1926 r., stając się pierwszym rezerwatem przyrody w Dolinie Dolnej Odry. W 2004 – „Wyspa Robiena” oraz jezioro Dąbie, stały się puzzlami ptasiego Obszaru Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry”, wchodzącego w skład europejskiej sieci obszarów chronionych i jednocześnie międzynarodowych ostoi ptaków. Stanowi to echo robienowskich projektów ochronnych, zrealizowanych staraniem lokalnych przyrodników i aktywistów systematycznie badających i monitorujących ten obszar, w których legenda Robiena trwa…” (cyt. Łukasz Ławicki, Marta Kurzyńska)

Pomysł, koncepcja: Paulina Ratajczak, Karolina Gołębiowska

Twórczynie, twórcy: Karolina Gołębiowska, Katarzyna Mierzejewska, Dominika Wyrobek, Joanna Bronisławska, Weronika Fibich, Alex Libertad, Szymon Herbuś, Miłosz Nawrotek

Konsultacje, wsparcie merytoryczne: Marta Kurzyńska, Łukasz Ławicki

Współpraca scenograficzna: Marek Mierzejewski, Paulina Ratajczak, Gabi Kosma Januszkiewicz, Karolina Grygier, Maja Mierzejewska, Ewa Ratajczak, Oskar Ejsmont

Systemy interaktywne: Marcin Strugliński

Prowadzenie grupy warsztatowej i grupy projektowej wystawy: Joanna Bronisławska, Marysia Dąbrowska oraz Marta Kurzyńska, Łukasz Ławicki, Paulina Ratajczak, Karolina Gołębiowska

Wiek: 5/6+

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Dofinansowano ze środków Miasta Szczecin.

Partnerzy medialni: wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl , Kurier Szczeciński, Echo Szczecina, @Gdzie z dzieckiem w Szczecinie

Szczegóły: www.tworzesie.pl

FB: www.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie/

REZERWAT TOTALNY – nowa wystawa w galerii TWORZĘ SIĘ – 11:00 | 24 sierpnia 2025, Niedziela, Dom Kultury 13 Muz

Biletomat.pl
11 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →