OPLA - PIOTR BUKOWSKI / HUBERT ZEMLER

OPLA – PIOTR BUKOWSKI / HUBERT ZEMLER

21 marca 2023, Wtorek

Klub Alchemia

Estery 5, Kraków

Start: godz. 20:00

Podziel się:

Duet OPLA to Piotr Bukowski na gitarze i Hubert Zemler na perce. Debiut to głośne, surowe i ordynarne „Obertasy” (2019), potem z Mikołajem Trzaską i Andrzejem Stasiukiem (jako Opla Stasiuk Trzaska) nagrywają mistyczne OST (2021). W tym roku premierę (nakladem Pointless Geomoetry) ma ich trzecie wydawnictwo – album GTI. Kontra, piwot i zaskoczenie ale dla Bukowskiego i Zemlera to ciąg dalszy opowieści o muzyce z polskich wsi.
21.03.2023 GODZ. 20:00
„[…] jest to muzyka jeszcze bogatsza brzmieniowo niż poprzednie nagrania duetu, wypełniona całą feerią brzmień instrumentów perkusyjnych i strunowych. Są w tym więc pewne paradoksy, owszem, ale efekt fascynujący i wpisuje się w strumień tych powstających w ostatnich latach mocno kombinowanych (praca na rytmach trójdzielnych to nie kaszka z mlekiem) reakcji na muzykę tradycyjną.”
POLIFONIA, Bartek Chaciński (Polityka)
„This album expands their search for an identity at the intersection of folk and contemporary sounds. The triple metres played on the pads are less danceable, but it’s not difficult to hear the syncopations, all the more hypnotic in contrast to the guitar phrases looped in a manner characteristic of ‘oberki’. The electronic production strips the band of its rawness, although there is a palpable undercurrent of primitivism. On GTI, instead of music sounding like it’s being played by musicians out of their minds and without restraint; the duo instead find space for lyricism and poetry.”
THE QUIETUS, Jakub Knera
Tyle tam się dzieje, tyle możliwych interpretacji odczytywanych na nowo za każdym wysłuchaniem płyty. Minimalizm muzyczny nie oznacza mniejszych emocji. Wsłuchajmy się tylko w „LOP”, w te drobno posiekane dźwięki kumulujące w sobie energię elektronów. Albo weźmy doskonały początek „AWD”, z którego szumów rodzą się inspirowane oberkami frazy utrzymujące silne związki z surrealizmem. Jednocześnie wszystko jest tak dokumentnie plastyczne. Trudno myśleć o tym jak o podkładzie tanecznym, ale wyobraźnia kąpie się w tym znakomicie.”
NOWAMUZYKA.PL, Jarek Szczęsny
Linki:
pointless-geometry.bandcamp.com/album/opla-gti
www.facebook.com/oplaband
opla.bandcamp.com/music
www.youtube.com/watch?v=BHHXT-nu6u0

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →