Najgłośniejsze zbrodnie i procesy w Warszawie. Wykład

Najgłośniejsze zbrodnie i procesy w Warszawie. Wykład

20 marca 2023, Poniedziałek

Worek Kości

Bagatela 10, Warszawa

Start: godz. 19:30

Podziel się:

Książki i filmy kryminalne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Skłonność do obserwacji ciemnej strony ludzkiej natury jest równie stara jak zbrodnia.
W czasach minionych, gdy nie było telewizji i Internetu z uwagą śledzono doniesienia prasowe lub obserwowano głośne procesy z ław sądowych. W wieku XIX istniała kategoria kobiet nazywana „damami sądowymi” a na sądowe rozprawy sprzedawano bilety.
W wiekach średnich i nieco później nie tyle sama zbrodnia i proces fascynowały maluczkich, co efektowna egzekucja. A przodkowie w tym zakresie potrafili być zmyślni.
Chociaż bywało, że okrucieństwo nie było zamierzone, i nawet tak solidnemu fachowcowi jak kat Kacper Bem zdarzył się gorszy dzień, przez co prosta dekapitacja mieczem zamieniła się w krwawą jatkę. Skutkiem ubocznym było zerwanie zaręczyn pewnej pary.
Gdy zaprzestano publicznych egzekucji, uwaga skoncentrowała się na procesach, zwłaszcza, gdy na ławie oskarżonych zasiadały osoby ze sfer wyższych.
Zapraszamy na prelekcję w trakcie której usłyszycie Państwo o najgłośniejszych warszawskich zbrodniach, procesach i egzekucjach od czasów najdawniejszych do okresu międzywojennego.
Czy wiecie Państwo co było najgorszym przestępstwem w wiekach średnich, za popełnienie którego można było liczyć na wyjątkowo długie i bolesne konanie pod uważnym okiem kata?
Które przestępstwa w średniowieczu były karane śmiercią i czy rzeczywiście działało to odstraszająco?
Podczas toczącego się w Warszawie procesu, wystąpił najwybitniejszy rosyjski prawnik wszech czasów (Nota bene – polskiego pochodzenia.). Czy doprowadził do uniewinnienia zabójcy?
Na początku XX wieku w jednym z lokali w Śródmieściu doszło do morderstwa. W okresie międzywojennym, w innym lokalu, popełniono podobną zbrodnię. Dlaczego zabójcy nie znaleźli się za kratami?
Czy przestępcy z wyższych sfer mogli liczyć na łagodniejsze traktowanie?
Jak to się stało, że zabójca wziętego lekarza kilka lat później pisał książki dydaktyczne dla dzieci?
Dlaczego pewien hrabia oskarżony o zabójstwo zmienił się w ojca Teodora i czy rzeczywiście był winien?
Zapraszamy do Worka Kości, skąd będziemy śledzić wydarzenia na miejscu zbrodni, sali sądowej i szafocie.
——————————————————-
Zapraszają: Worek Kości i Renata z Worka Kości
Cocktail Bar Worek Kości, lokal dla Gości 18+
ul. Bagatela 10, Warszawa
Otwarcie drzwi: godz. 17.00
Start wykładu godz. 19.30
TYLKO DLA DOROSŁYCH.

Bardzo prosimy o nienagrywanie całości eventu (audio i video) i nieudostępnianie streamingów z uwagi na ochronę praw autorskich Wykładowcy.
Nie akceptujemy wnoszenia do naszego lokalu i spożywania własnego jedzenia i własnych napojów.
Prosimy o przemyślany zakup biletów, zwrot lub wymiana biletów są możliwe nie później niż do godziny 16:00 17 marca 2023r.
—————————————

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →