MIR (Bartosz Weber/Miłosz Pękala) 30.11 / KRAKÓW / ALCHEMIA

MIR (Bartosz Weber/Miłosz Pękala) 30.11 / KRAKÓW / ALCHEMIA

30 listopada 2023, Czwartek

Klub Alchemia

Estery 5, Kraków

Start: godz. 20:00

Podziel się:

Bartosz Weber, Miłosz Pękala
Nowy materiał ukarze się już 11.10.2023!
youtu.be/VYFfHXTU6_0?si=4lTFQCgzoyDlsbe0

Jeden z ciekawaszych i odświeżających projektów w polskiej muzyce alternatywnej.
MIR jest duetem dwóch wybitnych instrumentalistów – głównie perkusisty Miłosza Pękali i głównie gitarzysty (oraz samplerzysty) Bartosza Webera. Powstał w roku 2018 i zapoczątkował działalność mikro oficyny Tapes Webala, wypuszczając album On the Rim w roku 2020. Praca nad muzyką inspirowaną Solaris Stanisława Lema, oraz krótkimi metrażami z początku wieku dała muzykom okazję do stworzenia nowego materiału, który ukaże się w październiku 2023 również nakładem Tapes Webala.
MIR spina zainteresowania Pękali i Webera światem elektroniki i muzyki instrumentalnej przełomu wieków. Znajdziemy tu nawiązania zarówno do Raymonda Scotta, jak i rozbuchane aranżacje reprezentantów norweskiego jazzu i bardziej minimalistycznego podejścia sceny postrockowej z Chicago.
Obaj muzycy mogą pochwalić się pokaźną dyskografią. Weber był przez lata szefem grupy Baaba, razem z Pękalą są związani z Mitch&Mitch, oraz wytwórnią Lado ABC.
Bartosz Weber – gitara, elektronika
Miłosz Pękala – perkusja, instrumenty perkusyjne
mirwebala.bandcamp.com/album/on-the-rim
ladoabc.com/pl/artysci/bartosz_weber
pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82osz_P%C4%99kala
bartoszweber.bandcamp.com/
pekalakordylasinskapekala.bandcamp.com/
youtu.be/Zkgm6V19AXs
youtu.be/jvQf6BGlQTE
youtu.be/lScKTNIEr6M
youtu.be/lyFE275QseE
BILETY: I PULA 45 PLN
II PULA 55 PLN

Recenzje:
Bartek Chaciński:
„Płyta duetu MIR, czyli Bartosza Webera i Miłosza Pękali, to coś, czego się nie spodziewałem, a co wydaje się potrzebne i logiczne, gdy już się to pozna. O tym, że Weber po gruntownym przemodelowaniu elektronicznego instrumentarium, ma świetny czas, już chyba pisałem. Podobnie sygnalizowałem różne przedsięwzięcia Pękali – włącznie z tymi pandemicznymi. Ten wspólny program ma cechy dobrej domówki – a to, jak już wiemy, nowa koncertowa formuła wypracowana przez artystów niemogących grać normalnych koncertów (a promowana pod tą nazwą m.in. na antenie radiowej Dwójki). (…) nowe, nieszablonowe ujęcie – tu też wszystko pasuje. Spotykamy obu panów w sytuacji, gdy – paradoksalnie – perkusista jest (w utworze otwierającym kasetę – to także inauguracja nowej wytwórni Tapes Webala) dostarczycielem głównej linii melodycznej. Wyczyny Pękali na hang drumie, a później na waterphonie, w połączeniu z elektronicznymi pętlami lidera Baaby można by na upartego uznać za jakiś rodzaj bardzo luźnego nawiązania do stylu Pantha Du Prince. Idący jednak w stronę większej swobody. Bo niemiecki producent chciałby mieć pewnie takiego współpracownika, a cały materiał to dużo bardziej różnorodny amalgamat wpływów i kierunków. „Dwójka” zaczyna się jak rasowe intro z The Who, ale przechodzi w utwór bliższy już estetyce Jaga Jazzist. Żeby nie powiedzieć, że po prostu słychać tu echo Baaby.”
www.nowamuzyka.pl/2020/10/20/mir-on-the-rim/
polifonia.blog.polityka.pl/2020/10/13/krzysztof-cugowski-jako-support-dla-swietnej-domowki/

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →