Michał Urbaniak - Organator

Michał Urbaniak – Organator

24 stycznia 2024, Środa

Vertigo Jazz Club & Restaurant

Oławska 13, Wrocław

Start: godz. 20:00

Podziel się:

Zapraszamy na koncert Organator zaprezentowany przez Pana Michała Urbaniaka z zespołem. Koncert odbędzie się w składzie:
Michał Urbaniak skrzypce, saksofon,
Piotr Wojtasik – trąbka,
Kajetan Galas – organy Hammonda,
Gabriel Niedziela – gitara,
Frank Parker – perkusja.

———————BIO—————-

Michał Urbaniak– jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Autor ponad 500 kompozycji, nagrał ponad 120 płyt (autorskich i jako gość). Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie: Newport Jazz Festival, JVC Festiwal, Chicago Jazz Festival, Lugano, Den Haag i in. Koncertował kilkakrotnie w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil, i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat” (1992 r.) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Jest kompozytorem słynnego utworu „Papaya” (singiel 1975), który dwukrotnie był światowym hitem na wszystkich listach przebojów. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do 25 filmów, np.: „Astonished”, „As the Band Played On”, „Dreambird”, „Manhattan” R.Rybczyńskiego (w USA) oraz „Pożegnanie Jesieni” M. Trelińskiego, „Spona” W. Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” K. Krauze (Polska). Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 70 autorskich płyt. Płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue” (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 r. nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt.:” Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy.

Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013– Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. W 2019 r. nagrał z amerykańskimi gwiazdami swoją płytę dedykowaną Warszawie, pt.: „For Warsaw With Love”, wydaną z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Od 2005 r. rozwija swój projekt „UrbanatorDays”, niepowtarzalne „antyszkoleniowe” warsztaty połączone z koncertem i jam session (www.urbanatordays.com). We wrześniu 2022 r. celebrował 15-lecie tego projektu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →