Krótka historia polskiego kina: Popiół i diament | Kino Pałacowe Poznań

18 lutego 2023, Sobota

Nowe Kino Pałacowe

Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Kino Pałacowe i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają na nowy cykl: KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA
Zaczynamy 18 lutego seansem filmu Andrzeja Wajdy “Popiół i diament”
Opis filmu:
Młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje dziewczynę, barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru.
Język: polski
POPIÓŁ I DIAMENT, reż. Andrzej Wajda, Polska 1958, 97′
Kolejny seans z cyklu 25 marca.

Opis cyklu:
Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.
Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.
Każdy tytuł prezentowany będzie w danym miesiącu w wybranych kinach studyjnych.
Lista tytułów:
1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960
6. Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has 1973
7. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976
8. Aria dla atlety – Filip Bajon – 1979
9. Gorączka – Agnieszka Holland 1981
10. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →