Duchy Warszawy. Mroczne sekrety miasta. Wykład

6 marca 2023, Poniedziałek

Worek Kości

Bagatela 10, Warszawa

Start: godz. 19:30

Podziel się:

W przeszłości wiara w duchy była łatwiejsza, gdyż wiedza i postęp techniczny były mniej zaawansowane. Tymczasem okazuje się, że rozwój nauki nie zmniejszył potrzeby wiary w zjawiska paranormalne. Jedna z ostatnich warszawskich opowieści o nawiedzonym miejscu narodziła się w latach osiemdziesiątych XX wieku i znalazło się wiele osób, wierzących w nią i podejmujących próby jej weryfikacji.
Podczas naszego spotkania dowiecie się Państwo o miejscach na terenie Warszawy oraz jej rejonie uznawanych, w mniejszym lub większym stopniu, za nawiedzone. Jako, że opowieści o nawiedzeniach mają korzenie w tragediach i czynach krwawych, zatem usłyszycie o również wydarzeniach dramatycznych.
Najsłynniejszy duch w historii Polski zmaterializował się w Warszawie pod koniec lat sześćdziesiątych XVI wieku, a materializacja była do tego stopnia realna, że zjawa zyskała wpływ na obsadę stanowisk na królewskim dworze, dwa magnackie rody zawdzięczają jej znaczące podniesienie swojej pozycji w arystokratycznej hierarchii, a Rzeczpospolita o mało nie stała się krajem protestanckim.
Zjawy z lat minionych zapowiadały również nadejście wielkich katastrof, jak chociażby ta z roku 1708, a jej pojawienie opisano dokładnie w księgach Bractwa Świętego Benona.
Czy słyszeliście Państwo o Aokigaharze, japońskim Lesie Samobójców? Jego odpowiednik mamy w rejonie Warszawy. Miejsce przez lokalną społeczność uważane jest również za nawiedzone.
Do niedawna pewna dama straszyła na ulicy Nowogrodzkiej, w bramie jednej z kamienic, aktualnie znajdującej się remoncie. Po jego zakończeniu będzie można zweryfikować, czy na Nowogrodzkiej nadal usłyszymy kobiece kroki oraz perlisty śmiech, mimo że postaci nie widać!
Na Starym Mieście do dzisiaj, późną nocą, możemy spotkać ducha szlachcica, czekającego na jednej z uliczek z płonącym czekanem w widmowej dłoni. Czy wiecie Państwo na kogo on czeka i gdzie go szukać?
Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej mieszkańcy ścisłego centrum miasta unikali jednej z ulic, gdyż można było na niej ujrzeć ducha wisielca lub widmową procesję. Obawy mieszkańców były tak duże, że informacje o nich znalazły odbicie na łamach prasy wcale nie brukowej.
Zapraszamy Państwa na gawędę historyczną o warszawskich zjawach, nawiedzonych miejscach oraz o zdarzeniach tragicznych, poprzedzających pojawienie się warszawskich duchów.
Opowieść o stołecznych zjawach przedstawi Państwu warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk, człowiek, który o Warszawie wie wszystko.
Zapraszamy!
——————————————————-
Zapraszają: Worek Kości i Renata z Worka Kości
Cocktail Bar Worek Kości, lokal dla Gości 18+
ul. Bagatela 10, Warszawa
Otwarcie drzwi: godz. 17.00
Start wykładu godz. 19.30
TYLKO DLA DOROSŁYCH. BEZ REZERWACJI MIEJSC.
*W lokalu są wyłącznie miejsca siedzące, także rezerwacja nie jest potrzebna. Sadzamy Gości w kolejności przyjścia do lokalu, czyli polecamy wcześniejsze pojawienie się w Worku Kości.
Bardzo prosimy o nienagrywanie całości eventu (audio i video) i nieudostępnianie streamingów z uwagi na ochronę praw autorskich Wykładowcy.
Nie akceptujemy wnoszenia do naszego lokalu i spożywania własnego jedzenia i własnych napojów.
Prosimy o przemyślany zakup biletów, zwrot lub wymiana biletów są możliwe nie później niż do godziny 16:00 3 marca 2023r.
—————————————

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →