Dopamina, degrengolada i księżyc planetoidy

Dopamina, degrengolada i księżyc planetoidy

10 grudnia 2023, Niedziela

NOSPR

Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Start: godz. 18:00

Podziel się:

Wykonawcy:
Szymon Bywalec – dyrygent
Orkiestra Muzyki Nowej
Piotr Nowak – trąbka
Roman Widaszek – klarnet
Jadwiga Czarkowska – klarnet
Program:
Tomasz J. Opałka – Dimorphos na klarnet basowy, bassethorn i orkiestrę
Mateusz Ryczek – Dopamina. Koncert na trąbkę i orkiestrę (prawykonanie)
Paul Hindemith – Kammermusik no. 1

Program koncertu został skomponowany na zasadzie kontrastu – prawykonania młodych kompozytorów zestawiono z klasyką muzyki współczesnej. Taki zresztą jest cel programowy całego cyklu Muzyka najnowsza, któremu przewodzi zespół Orkiestry Muzyki Nowej pod batuta Szymona Bywalca.
Kammermusik nr 1 Paula Hindemitha ma stanowić dla prawykonań Tomasza Opałki i Mateusza Ryczka punkt oparcia i odniesienia do kontekstu najnowszej historii muzyki. Kompozycja Hindmitha to dzieło neoklasyczne, wirtuozowskie, brzmiące już dziś klasycznie, wręcz staroświecko. Jeszcze 30 lat temu było uważane jednak za absolutną nowość, w traktowaniu muzycznych pomysłów i ich instrumentacji. Pierwszy Kammermusik, prawykonany w 1922 roku, przeznaczony był na dwunastoosobową orkiestrę. Po premierze Hindemith został uznany za enfant terrible lat dwudziestych. Krytycy pisali z trwogą:
„Wreszcie! Wreszcie muzyka współczesna zdołała osiągnąć degrengoladę stylu życia naszego społeczeństwa, ze swoimi najbardziej frywolnymi i wulgarnymi formami. Człowiekiem, który doprowadził do tego, jest kompozytor Paul Hindemith w swoim Kammermusik op. 24. Mamy do czynienia z muzyką, o jakiej żaden niemiecki kompozytor posiadający choćby odrobinę przyzwoitości nie odważył się nawet pomyśleć! To muzyka lubieżności!
Jak na tym tle prezentować się będą pozostałe utwory? Dimorphos na dwa niskobrzmiące instrumenty klarnetowe, daje duże pole do popisu wykonawcom na wykorzystanie wszystkich ciekawych efektów współczesnych technik wykonawczych tych instrumentów. Również Dopamina, skomponowana na trąbkę dla Piotra Nowaka, ma szansę spowodować wzrost tego hormonu u słuchaczy.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →