Podziel się:
Grupa Collage, która w grudniu minionego roku powróciła po latach z nowym albumem “Over and Out”, ujawniła szczegóły trasy koncertowej. Ta będzie składała się z dziesięciu koncertów, które odbędą się w maju i w czerwcu 2023 roku. W Krakowie grupa zagra 25 maja w Klubie Kwadrat. Bilety w sprzedaży od 1 lutego 2023. Gościem specjalnym na koncercie w Krakowie będzie zespół Hipgnosis.
———————————————-
COLLAGE “Over And Out Tour 2023”
+ gość Hipgnosis
25.05 | Klub Kwadrat | Kraków
start 19:00
bilety 90 zł
———————————————-
Collage to pierwszy polski zespół, który rozpropagował neoprogresywny trend w muzyce rockowej w Polsce i poza jej granicami, zyskując status legendy, która wraz z upływającym czasem staje się coraz bardziej znacząca.
Collage utworzyli w 1985 roku Mirek Gil – gitarzysta oraz grający na perkusji Wojtek Szadkowski. Obydwaj panowie są kompozytorami większości muzyki, a Wojtek napisał teksty do niemal wszystkich piosenek grupy.
Pierwsze wydawnictwo zatytułowane „Baśnie” spotkało się w 1990 z ogromnym entuzjazmem fanów i krytyków. Napisane w języku polskim utwory z powodzeniem „wkroczyły na salony” także za granicą, ciesząc się powodzeniem w Niemczech, Holandii, Francji oraz we Włoszech. Muzycy zespołu byli oszołomieni faktem, że w 1992 włoskie wydawnictwo Magic wypuściło „Baśnie” na winylu.
A w Polsce? W corocznym plebiscycie opiniotwórczego czasopisma muzycznego Teraz Rock Collage osiąga miejsce 7 w kategorii – najlepszy zespół roku.
Po kilku roszadach w składzie Collage w roku 1993 wydaje album „Nine Songs of John Lennon”, który jest ukłonem w stronę twórczości lidera The Beatles. Do dziś piosenki zawarte na tym albumie uważa się za jedne z najciekawszych i najbardziej kreatywnych coverów artysty.
W tym czasie skład zespołu był już ugruntowany, co pozwoliło zacząć pracę nad kolejnym albumem zaśpiewanym w języku angielskim. Demo zostało zaprezentowane wielu zagranicznym wytwórniom, a członkowie Collage zdecydowali się podpisać kontrakt z holenderską wytwórnią IS Music. W efekcie muzycy udali się do Eindhoven, aby nagrać nową płytę.
W roku 1994 światło dzienne ujrzał album „Moonshine”, który okazał się ogromnym komercyjnym i artystycznym sukcesem. Płyta jest uznawana za jeden z najlepszych prog rockowych albumów na świecie. W kraju album był piątą najlepiej sprzedawaną płytą roku 1995. A to był dopiero początek.
W roku 1995 wytwórnia Roadrunner dystrybuowała „Moonshine” na cały świat, włączając w to nawet Koreę i Japonię. „Moonshine” okazał się albumem zwycięzcą, który wygrywał wszelkie prog rockowe plebiscyty i rankingi. Zespół Collage występował jako gwiazda wielu europejskich festiwali i cieszył się znakomitą reputacją w kontekście grania na żywo. W rezultacie tego wielopłaszczyznowego sukcesu pozostałe albumy zostały wydane poza terytorium kraju.
Collage wkrótce występowali z Fishem – wokalistą Marillion (1994, 1995), natomiast grając gościnnie z zespołem Uriah Heep mieli okazję spotkać się z 50 000 publicznością.
Należy dodać, że grupa występowała w wielu programach telewizyjnych i radiowych w celach promocyjnych.
Rok 1996 przyniósł kolejny album pod tytułem „Safe”.
Mija ćwierć wieku, kiedy Collage powracają z najdłużej do tej pory wyczekiwanym albumem „Over and Out”. Płyta pojawiła się w grudniu 2022, jednak pierwsze prace nad nowymi nagraniami zaczęły się w 2013, kiedy grupa po wielu latach postanowiła na dobre powrócić na scenę.
Zaraz po tym powrocie miejsce wokalisty Roberta Amiriana zastąpił Karol Wróblewski, aby w końcu przed mikrofonem stanął Bartosz Kossowicz (wokalista zespołu Quidam). W 2015 roku decyzję o opuszczeniu zespołu podjął Mirek Gil, a jego miejsce zajął Michał Kirmuć. Od tego momentu zaczyna się nowy etap w historii zespołu, owocem którego jest album „Over and Out”.
———————————————-
Hipgnosis:
Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona “wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło”. Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS.
Choć przymiarki trwały już rok wcześniej, zespół powstał ostatecznie w Krakowie w 2005 roku. Muzycy współpracowali z wieloma innymi zespołami, ale HIPGNOSIS jest dla nich “punktem zero” i ponownymi narodzinami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami – jak twierdzą muzycy, nie chcą ani publiczności, ani siebie rozpraszać.
“SKY IS THE LIMIT”, debiut fonograficzny HIPGNOSIS, powstał między marcem a wrześniem 2005 roku. Aby zachować pełną artystyczną i finansową kontrolę muzycy zrezygnowali wtedy z propozycji podpisania kontraktu z Universal Music Poland.
1 października 2007 roku ukazał się album „STILL UMMADELLING”, zarejestrowany podczas koncertu w Radio Kraków. Zawierał on także premierową (studyjną) piosenkę „Wherever The Angels Fall”. Znany z debiutu materiał został przedstawiony w bardziej rockowych, odmiennych wersjach, pojawiło się też mnóstwo nowych fragmentów, w tym w finale wersja utworu zespołu Pink Floyd „Careful With That Axe, Eugene”.
18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), grając na jednej scenie obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych.
W 2011 roku ukazał się album „RELUSION”, spójna wypowiedż na temat ( wszelkich ) religii i duchowej strony życia człowieka, zainspirowany książką Richarda Dawkinsa “Bóg Urojony”. W wielu podsumowaniach roku 2011 płyta była wysoko notowana, np. w zestawieniu Nocy Muzycznych Pejzaży Piotra Kosińskiego ( Program III Polskiego Radia ) zajęła 5 miejsce na świecie, najwyższe ze wszystkich polskich wydawnictw.
Organizujące coroczny Festiwal Muzyki Progresywnej w Gniewkowie ( obecnie w Toruniu ) STOWARZYSZENIE INICJATYW NIEZALEŻNYCH „PROGRES” wybrało „Relusion” Progresywnym Albumem Roku 2011 i przyznało zespołowi wręczaną wtedy po raz pierwszy Nagrodę im. RoRo Roszaka.
Kolejny rok to rozszerzenie współpracy z jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy tworzących w nurcie zwanym „realizmem magicznym”, Tomaszem Sętowskim ( którego obraz „Dwa Światy” wykorzystano na okładce „Relusion” ), co doprowadziło do wyjątkowego koncertu Hipgnosis w galerii artysty oraz wydania winylowego boksu z całą studyjną dyskografią zespołu oraz albumem z obrazami.
www.setowski.com/
10-lecie zespołu muzycy uczcili wydaniem 4-płytowego zestawu pod tytułem „LIFE PLAYS NO ENCORES – Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band – Box Of Official Bootlegs”. Znajduje się w nim 1 płyta DVD z dwoma pełnymi koncertami: z Radia Kraków z 27 marca 2011ze wspólnej trasy z belgijskim Quantum Fantay oraz rejestracja z 1 kamery ( niemniej z dobrej jakości dźwiękiem ) historycznego już koncertu z Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, z Loreley ( Niemcy ) z dnia 18 lipca 2008. Pozostałe płyty zawierają unikatowe bootlegowe nagrania różnych koncertów.
15 listopada 2021 roku ukazał się nowy materiał pod tytułem „VALLEY OF THE KINGS”, który na dwóch CD zawiera 96 minut muzyki. To kolejna spójna opowieść, tym razem o życiu człowieka od narodzin do … no właśnie, dokąd? Do śmierci, czy jednak dłużej…? A może zależy to tylko od tego, w co wierzymy?