Cicha Ziemia - przedpremiera w Pałacowym

Cicha Ziemia – przedpremiera w Pałacowym

5 sierpnia 2022, Piątek

Nowe Kino Pałacowe

Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Start: godz. 18:45

Podziel się:

Razem z dystrybutorem Gutek Film zapraszamy Was na przedpremierę pełnometrażowego debiutu Agi Woszczyńskiej, który zdobył już nagrody na kilku światowych festiwalach a we wrześniu powalczy o Złote Lwy na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora „Niepamięci” Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.
Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”.
Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.
Język: polski, angielski, francuski, włoski z polskimi i angielskimi napisami
CICHA ZIEMIA, reż. Aga Woszczyńska, Polska, Włochy, Czechy 2021, 113′

Miejsce wydarzenia: Sala 1 – Kinowa
bilety: 20 zł (normalny), 17 zł (ulgowy)
dla kogo: młodzież, dorośli

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →