Bogusław Lustyk | EXODUS - stygmaty czasu

Bogusław Lustyk | EXODUS – stygmaty czasu

21 sierpnia 2022, Niedziela

Centrum Spotkania Kultur

Plac Teatralny 1, Lublin

Start: godz. 8:00

Podziel się:

Jego pierwsze wspomnienia z dzieciństwa związane są z Powstaniem Warszawskim – schron, bombardowania, droga do Pruszkowa w tłumie wypędzonych wzdłuż muru, z którego zwisali zabici ludzie. Teraz nabierają one dla niego nowego, aktualnego znaczenia i wymowy uniwersalnej.
Jak pisze artysta: „Ucieczki przed śmiercią i prześladowaniami, w poszukiwaniu lepszego życia, są także teraz naszą codziennością”.
Bagaż przeżyć z dzieciństwa i obecne refleksje nie pozwalają artyście być obojętnym na teraźniejszość. W projekcie „Eksodus” używa autorskiej techniki, która polega na formowaniu sztywnego i nieelastycznego materiału – CrushArt (sztuka zgniatania).
Urodzony w Warszawie w 1940 r. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę plakatową. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Szwecji i Niemczech. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa. W 2013 roku na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach został nagrodzony srebrnym medalem za plakat „Maraton Warszawski”.
Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.
Od 2010 roku realizuje projekt „Painting music”. Jest to seria obrazów, które były eksponowana na wystawach w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz na Festiwalu Chopinowskim w Międzyzdrojach, gdzie były koncertowo interpretowane przez pana Waldemara Malickiego, a także na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych.
W 1998 roku za oprawę plastyczną Kentucky Derby został uhonorowany tytułem oficjalnego artysty tego sławnego wyścigu.
W 2012 roku zrealizował w Londynie unikalny projekt „Malowana Kronika Olimpiady”, za który został uhonorowany przez PKOL Srebrnym Wawrzynem Olimpijskim. W 2017 roku ponownie otrzymał Srebrny Wawrzyn Olimpijski PKOL za projekt „Kaligrafia Sportu”.
W latach 1994 – 2012 mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, oraz z Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA.
Od 2014 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie realizuje symboliczne instalacje barykad Pamięci Powstania Warszawskiego, a od czterech lat projekt EXODUS, poświęcony „wypędzeniom”, w autorskiej technice CrushArt.
W 2020 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Gloria Artis.
Wernisaż: 18.08.2022 r., godz. 18.00
19.08 – 02.10.2022 r.
W godzinach otwarcia budynku (8.00-21.00)
Ciche Kąty
Wystawa bezpłatna

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →