Benshi – Nick Cave – Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

9 lutego 2023, Czwartek

Centrum Kultury w Lublinie

Peowiaków 12, Lublin

Start: godz. 18:00

Podziel się:

Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, reż. Andrew Dominik, USA, Kanada, Wielka Brytania, 2007
czas trwania: 2 godz. 40 min.
wstęp wolny
W 1880 roku w Ameryce wszyscy znają Jesse’ego Jamesa. Jest najbardziej poszukiwanym przestępcą, ściganym przez prawo w dziesięciu stanach. Jest również największym bohaterem, uważanym przez ludzi za ówczesnego Robin Hooda. Robert Ford? Nikt go nie zna. Jeszcze nie. Jednak ambitny 19-latek zamierza to zmienić. Zaprzyjaźni się z Jessem, wstąpi do jego gangu. I jeśli to nie przyniesie mu sławy znajdzie inny, bardziej nikczemny sposób.
Przyjaźń, która przerodziła się w rywalizację, poszukiwanie sławy, które stało się obsesją. To wszystko znajdziesz w wyprodukowanej przez Ridleya Scotta epickiej opowieści z pasjonującą rolą Brada Pitta (zdobywca nagrody dla Najlepszego Aktora na Festiwalu Filmów w Wenecji) jako Jesse’ego i Caseya Afflecka jako młodego przestępcy, który jest coraz bliżej upragnionego celu… i coraz dalej od swojego człowieczeństwa.
Prowadzenie – Monika Kopiec
Skąd nazwa Benshi? – kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd – narratora i interpretatora filmowych zdarzeń. Ponieważ filmy zagraniczne stanowiły dla japońskiego widza nie lada kulturową zagadkę, pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.
Po seansie wspólnie dyskutujemy o filmie.
O cyklu:
Prawdopodobnie większość z nas kojarzy Nicka Cave’a głównie z muzyką – nic dziwnego, jego dorobek na tym polu jest naprawdę pokaźny, a tworzone przez niego kompozycje od dekad poruszają serca milionów fanów na całym świecie. Należy zagłębić się w temat odrobinę bardziej, aby odkryć, że Nick Cave jest silnie związany ze światem filmu – jego muzyka jest często używana jako ścieżki dźwiękowe do filmów, a on sam jest również aktywny jako scenarzysta i aktor. Nie można nie wspomnieć tu o szeregu filmów dokumentalnych obrazujących jego twórczość i uchylających rąbka prywatnego życia enigmatycznego zazwyczaj artysty. W lutym postawiliśmy przed sobą zadanie przybliżenia Wam postaci samego Cave’a i jego dokonań na filmowym polu. Cykl zaczniemy dokumentem 20 000 dni na Ziemi, w którym artysta opowie o swoim życiu i twórczości. Następnie obejrzymy wspólnie Zabójstwo Jesse’go Jamesa przez Tchórzliwego Roberta Forda, do którego Cave wraz z Warrenem Ellisem stworzyli naprawdę magiczną ścieżkę dżwiękową. Kolejnym filmem będzie Aż do piekła, gdzie Cave również odpowiadał za muzykę, zaś na koniec sprawdzimy, jak poradził sobie w roli scenarzysty w filmie Gangster. Mamy nadzieję, że ta podróż, w którą zabierzemy Was wspólnie z Nickiem Cavem będzie dla nas wszystkich przestrzenią do ciekawych przeżyć i długich dyskusji!
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Pragniemy przypomnieć, że w Kinie CK obowiązuje hasło „Kino, nie popcorn”, które oznacza, że stawiamy na seanse bez reklam. Godziny seansów w naszym kinie są równoznaczne z rozpoczęciem projekcji filmowej. Prosimy o punktualne przybycie. Zgodnie z regulaminem osoby spóźnione nie będą wpuszczane na seanse.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →