Benshi – Nick Cave – 20 000 dni na Ziemi

2 lutego 2023, Czwartek

Centrum Kultury w Lublinie

Peowiaków 12, Lublin

Start: godz. 18:00

Podziel się:

20 000 dni na Ziemi, reż. Jane Pollard, Iain Forsyth, Wielka Brytania, 2014
czas trwania: 1 godz. 37 min.
wstęp wolny
Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, “20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty “Push the Sky Away”.
Prowadzenie – Krystian Drozd
Skąd nazwa Benshi? – kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd – narratora i interpretatora filmowych zdarzeń. Ponieważ filmy zagraniczne stanowiły dla japońskiego widza nie lada kulturową zagadkę, pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.
Po seansie wspólnie dyskutujemy o filmie.
O cyklu:
Prawdopodobnie większość z nas kojarzy Nicka Cave’a głównie z muzyką – nic dziwnego, jego dorobek na tym polu jest naprawdę pokaźny, a tworzone przez niego kompozycje od dekad poruszają serca milionów fanów na całym świecie. Należy zagłębić się w temat odrobinę bardziej, aby odkryć, że Nick Cave jest silnie związany ze światem filmu – jego muzyka jest często używana jako ścieżki dźwiękowe do filmów, a on sam jest również aktywny jako scenarzysta i aktor. Nie można nie wspomnieć tu o szeregu filmów dokumentalnych obrazujących jego twórczość i uchylających rąbka prywatnego życia enigmatycznego zazwyczaj artysty. W lutym postawiliśmy przed sobą zadanie przybliżenia Wam postaci samego Cave’a i jego dokonań na filmowym polu. Cykl zaczniemy dokumentem 20 000 dni na Ziemi, w którym artysta opowie o swoim życiu i twórczości. Następnie obejrzymy wspólnie Zabójstwo Jesse’go Jamesa przez Tchórzliwego Roberta Forda, do którego Cave wraz z Warrenem Ellisem stworzyli naprawdę magiczną ścieżkę dżwiękową. Kolejnym filmem będzie Aż do piekła, gdzie Cave również odpowiadał za muzykę, zaś na koniec sprawdzimy, jak poradził sobie w roli scenarzysty w filmie Gangster. Mamy nadzieję, że ta podróż, w którą zabierzemy Was wspólnie z Nickiem Cavem będzie dla nas wszystkich przestrzenią do ciekawych przeżyć i długich dyskusji!
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Pragniemy przypomnieć, że w Kinie CK obowiązuje hasło „Kino, nie popcorn”, które oznacza, że stawiamy na seanse bez reklam. Godziny seansów w naszym kinie są równoznaczne z rozpoczęciem projekcji filmowej. Prosimy o punktualne przybycie. Zgodnie z regulaminem osoby spóźnione nie będą wpuszczane na seanse.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →