Podsumowanie roku 2020: POP [Polska]. Poznajcie wybór redakcji Rytmy.pl i przedstawicieli branży muzycznej


31 grudnia 2020

Podziel się newsem:

2020 dobiega końca (uff!), dlatego czas podsumować, co działo się przez ostatnie dwanaście miesięcy w muzyce, a dokładnie w polskim popie! Zebraliśmy znakomite grono przedstawicieli branży muzycznej, z którymi wspólnie wybraliśmy najlepszych, ale i najgorszych 2020 roku.

Podsumowanie roku 2020 w muzyce

To był naprawdę wyjątkowy rok. Dziwny, bo raczej pełen zawodów, niż zachwytów i sytuacji, w których zostaliśmy postawieni zupełnie niespodziewanie, a mimo to, musieliśmy się w tej nowej rzeczywistości jakoś odnaleźć. Również artyści, którym 2020 całkowicie zredefiniował pojęcie ich działalności.

Z klubów musieliśmy przenieść się nagle do online’u, co w zasadzie całkiem dobrze zadziałało, w związku z czym w naszym podsumowaniu nie zabrakło kategorii „Wydarzenie roku”. Jednak mimo, że staraliśmy się szukać pozytywów i tych najlepszych momentów mijającego roku, pozwoliliśmy sobie również nieco ponarzekać wybierając „Flop roku”, czyli coś, co w założeniu miało być fajne, ale kompletnie się nie udało.

Rytmy.pl i przedstawiciele branży muzycznej wybierają najlepszych w 2020 w polskim popie

Do naszego tegorocznego podsumowania zaprosiliśmy reprezentantów polskiego rynku muzycznego, wśród których znaleźli się artyści, czy producenci, ale również dziennikarze, promotorzy i przedstawiciele wytwórni muzycznych, którzy z muzyką pop mają do czynienia na co dzień i doskonale wiedzą, co się w niej dzieje. W naszym jury zasiedli: Kamil Wróblewski, Olek Świerkot, Michał Hanczak, Kuba Karaś, Wojtek Urbański, Wojtek Sawicki, Olga Polikowska, Michał Baniowski, Wiktoria Jakubowska, duet Blauka w składzie Georgina Tarasiuk i Piotr Lewańczyk, Maria Dudek, Kasia Golomska oraz redaktorzy Rytmy.pl w składzie: Hubert Grupa, Karolina Fiałkowska, Maja Kozłowska i Weronika Szymańska. Wspólnymi siłami wybraliśmy najlepszych 2020 w polskim popie. Oto oni!

Wydawnictwo roku – pop [Polska]

Debiut i od razu zwycięstwo! Wydawnictwem roku 2020 w polskim popie została Poczekalnia od Vito Bambino. Tuż za nim uplasowała się Odwilż Pauliny Przybysz, a aż trzy trzecie miejsca podium obsadzili Rosalie z albumem IDeal, Viki Gabor i jej debiutanckie Getaway (Into My Imagination) oraz – kolejne nowe twarze – Bloo Crane i Bloo Feelings! Wśród propozycji nie zabrakło również Czerwonego SUVa Stacha Bukowskiego i Królowej Dram. Ale o niej będzie jeszcze później.

 1. Vito Bambino – Poczekalnia
 2. Paulina Przybysz – Odwilż
 3. Rosalie – IDeal
  Viki Gabor – Getaway (Into My Imagination)
  Bloo Crane – Bloo Feelings

Utwór roku – pop [Polska]

Zwycięzca w tej kategorii jest absolutnie bezapelacyjny. Najczęściej w naszych głośnikach grało w tym roku BUBBLETEA! Równie mocno polubiliśmy się z kawałkiem Rampage od laureata poprzedniego rozdania, a stawkę podbija dodatkowo Sanah i jej No sory. Wśród wymienianych przez nasze jury piosenek, które nie znalazły się na podium były również Ramię w ramię Viki Gabor i Kayah, Bez Końca Artura Rojka oraz Melodia Sanah.

 1. Quebonafide, Daria Zawialow – BUBBLETEA
 2. Vito Bambino – Rampage
 3. Sanah – No sory

Wydarzenie roku (na żywo lub online) – pop [Polska]

Choć nie spotykaliśmy się w tym roku na koncertowych szlakach, to muzycznych wydarzeń, którymi żył niemal każdy fan muzyki w Polsce, nie brakowało. Szczególne uznanie naszego grona eksperckiego uzyskał koncert online Kasi LinsCzego dusza pragnie, ale nie da się ukryć, że to druga i zarazem charytatywna odsłona akcji #hot16challenge, która szybko wyszła poza ramy hip-hopu, emocjonowała nas w tym roku najmocniej. Nie mniej udanym eventem był koncert Męskiego Grania nadawany na żywo z Żywca, czy cykl koncertów w Pradze Centrum, który znalazł się tuż za podium.

 1. Kasia Lins – Czego dusza pragnie
 2. #hot16challenge2
 3. Męskie Granie z Żywca online

Artystka/Artysta roku – pop [Polska]

Bezapelacyjnie – Kasia Lins. To do niej należał ten rok w polskiej muzyce! Jeśli chodzi o dalsze miejsca – tu głosy rozkładały się niemalże równo, ale ostatecznie to Sanah przypadło zasłużone drugie miejsce, a Ralphowi Kamińskiemu – trzecie.

 1. Kasia Lins
 2. Sanah
 3. Ralph Kaminski

Odkrycie roku – pop [Polska]

2020 przyniósł nam sporo nowych postaci na polskiej scenie. Wśród nich największą uwagę naszego jury zyskała NATH – przedstawicielka nurtu lo-fi. Sanah, mimo że to jej single podbijały tegoroczne listy przebojów, przypadło dopiero drugie miejsce, a trzecie zajęli ex aquo Błoto, Paula Roma oraz Tymek. Warto przyglądać się im wszystkim!

 1. NATH
 2. Sanah
 3. Błoto
  Paula Roma
  Tymek

Flop roku – pop [Polska]

Na koniec to co lubimy najbardziej, czyli trochę narzekania na miniony rok. Sorry 2020, należy Ci się. Co zupełnie nie wypaliło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Jednogłośnie – Radiowa Trójka. Dość mocno odczuliśmy również brak koncertów, a stawkę zamyka pozycja podsumowująca w zasadzie wszystko, czyli – cały 2020 rok. Co ciekawe, wśród głosów na „Flop roku” pojawiła się również Sanah, która zajęła równie wysokie miejsca w poprzednich kategoriach. Artystce zarzuca się jednak niewykorzystany potencjał. Kundel Artura Rojka przez część grona jurorskiego został również uznany za jeden z zawodów tego roku. Stawkę najbardziej nieudanych rzeczy w 2020 zamyka naczelny naukowiec polskiej sceny popowej – Edyta Górniak.

 1. radiowa Trójka
 2. brak koncertów
 3. cały 2020 rok
Trójka Polskie Radio

Sprawdź również

2020 dobiega końca (uff!), dlatego czas podsumować, co działo się przez ostatnie dwanaście miesięcy w muzyce, a dokładnie w polskim popie! Zebraliśmy znakomite grono przedstawicieli branży muzycznej, z którymi wspólnie wybraliśmy najlepszych, ale i najgorszych 2020 roku. Podsumowanie roku 2020 w muzyce To był naprawdę wyjątkowy rok. Dziwny, bo raczej pełen zawodów, niż zachwytów i […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.