Podsumowanie roku 2020: POP [świat]. Poznajcie wybór redakcji Rytmy.pl i przedstawicieli branży muzycznej


30 grudnia 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Czas podsumować 2020 w popie na świecie! Wbrew pozorom ten rok obfitował w wiele pozytywnych, muzycznych momentów. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy grono znakomitych artystów, producentów, dziennikarzy i promotorów, którzy pomogli nam wybrać najlepszych i najgorszych minionych dwunastu miesięcy.

Podsumowanie roku 2020 w muzyce

Nadchodzi wyczekiwany przez wszystkich od wielu miesięcy… koniec roku 2020. Możemy odetchnąć z ulgą, przetrwaliśmy. Przetrwała również branża muzyczna, która od miesięcy drży w posadach o swoją przyszłość. Na szczęście, choć 2020 odebrał nam wiele, to w muzyce mimo wszystko wydarzyło się sporo interesujących momentów.

Mowa oczywiście głównie o wydawnictwach. Tych, lepszych i gorszych, w minionych miesiącach ukazało się wbrew pozorom naprawdę sporo. Co więcej – prawdopodobnie wiele z nich nie ukazałoby się w ogóle, gdyby nie przymusowy lockdown artystów, który pobudził potrzebę tworzenia.

Nie da się jednak ukryć, że to, czego w 2020 brakowało nam najbardziej,  to koncerty i spotkania z ulubioną muzyką na żywo. Choć mimo to wielu artystom udało się zredefiniować swoją działalność tak, aby w jakiś sposób dać fanom namiastkę tego, co znamy z koncertów na żywo (czy ktoś jeszcze pamięta, jak to jest?). Stąd w naszym podsumowaniu nie zabrakło również kategorii “Wydarzenie roku”.

Rytmy.pl i przedstawiciele branży muzycznej wybierają najlepszych w 2020 w światowym popie

Chcąc uniknąć sztampowej formuły podsumowań, zaprosiliśmy do współpracy grono eksperckie, składające się z artystów, producentów, dziennikarzy i promotorów, z którymi wspólnymi siłami wybraliśmy najlepszych w kategorii muzyka POP na świecie. W naszym, tegorocznym jury zasiedli: Kamil Wróblewski, Olek Świerkot, Michał Hanczak, Kuba Karaś, Wojtek Urbański, Wojtek Sawicki, Olga Polikowska, Michał Baniowski, Wiktoria Jakubowska, duet Blauka w składzie Georgina Tarasiuk i Piotr Lewańczyk, Maria Dudek, Kasia Golomska oraz redaktorzy Rytmy.pl w składzie: Hubert Grupa, Karolina Fiałkowska, Maja Kozłowska i Weronika Szymańska.

Oto nasi najlepsi w popie na świecie w 2020!

Wydawnictwo roku 2020 – pop [świat]

Pierwsza kategoria i pierwsze zwycięstwo ex aequo, co mnie zresztą wcale nie dziwi. To był zdecydowanie rok tych dwóch artystek, więc w naszym podsumowaniu Dua Lipa i Jessie Ware również szły ramię w ramię. Future Nostalgia i What’s Your Pleasure? to dwa najlepsze albumy tego roku! Na podium nie mogło oczywiście zabraknąć również krążka After Hours od The Weekend, a zaskoczeniem może być pozycja od grupy MUZZ.

 1. Dua Lipa – Future Nostalgia
  Jessie Ware – What’s Your Pleasure?
 2. The Weeknd – After Hours
 3. MUZZ – Muzz

Utwór roku – pop [świat]

Walka o najlepszy kawałek 2020 roku była naprawdę zacięta. Ostatecznie podium ponownie opanowała Dua Lipa i to aż z trzema utworami! Czarnym koniem tej rozgrywki okazało się jej Love Again. Tuż za nim uplasowały się Physical oraz Blinding Lights The Weekend, a trzecie miejsce przypadło utworom Hallucinate i Supalonley autorstwa Benee.

 1. Dua Lipa – Love Again
 2. The Weeknd – Blinding Lights
  Dua Lipa – Physical
 3. Dua Lipa – Hallucinate
  Benee – Supalonley

Wydarzenie roku (na żywo lub online) – pop [świat]

Okazało się, że choć koncertów w mijającym roku zbyt wiele doświadczyć nie mogliśmy – to właśnie one wiodą prym w naszym zestawieniu. Bezapelacyjnymi, najlepszymi wydarzeniami 2020 roku zostały dwa koncerty online: Billie Eilish – Where Do We Go? oraz Dua Lipa – Studio 2054. Ciekawą pozycją jest zdecydowany fenomen tego roku czyli kreowanie gwiazd, przebojów i trendów w muzyce przez aplikację Tik Tok. To jemu przypadło drugie miejsce w naszym podsumowaniu. Z kolei podium zamyka ogólnoświatowa akcja Together At Home.

 1. Billie Eilish – Where Do We Go? – koncert online
  Dua Lipa – Studio 2054
 2. Tik Tok – kreowanie gwiazd, przebojów i trendów w muzyce
 3. akcja Together At Home
Billie Eilish - Where Do We Go?
Billie Eilish – Where Do We Go?, koncert online

Artystka/Artysta roku – pop [świat]

Chyba nie będzie już żadnym zaskoczeniem, że artystką roku, z wynikiem ponad 70% procent wszystkich oddanych głosów zostaje… Dua Lipa! Ten rok z pewnością należał do niej. Niespodziewanie na drugim miejscu uplasowali się ponownie panowie z MUZZ, a stawkę zamyka tym razem Harry Styles.

 1. Dua Lipa
 2. MUZZ
 3. Harry Styles
Dua Lipa J Balvin UN DIA One Day
Dua Lipa

Odkrycie roku – pop [świat]

To jedna z najbardziej obleganych kategorii w naszym podsumowaniu muzyki pop na świecie. Wbrew pozorom 2020 przyniósł wiele nowych twarzy i głosów, z których nasze jury najbardziej zachwycili cieszący się coraz większą popularnością Phoebe Bridgers oraz Finneas. Na wyjątkowo ciasnym podium znaleźli się również Doja Cat, Jonah Mutono, Powfu, Hinds oraz 24kGldn.

 1. Phoebe Bridgers
  Finneas
 2. Doja Cat
  Jonah Mutono
  Powfu
  Hinds
 3. 24kGldn

Flop roku – pop [świat]

Nie będę ukrywać, że to jedna z moich ulubionych kategorii, bo kto nie lubi trochę ponarzekać, na rzeczy, które ponoć miały być fajne, ale nie wyszły. Zwłaszcza w tym roku! Nie mogło więc zabraknąć kategorii Flop roku, w której zdecydowaną ilością głosów wygrał… No właśnie. Cały 2020! Tuż za nim najbardziej doskwierał nam wspomniany brak koncertów, a naszemu gronu ekspertów szczególnie nie przypadł do gustu również cover Imagine wykonany przez celebrytów.

 1. cały 2020 rok
 2. brak koncertów
 3. Imagine śpiewane przez celebrytów

Sprawdź również:

Czas podsumować 2020 w popie na świecie! Wbrew pozorom ten rok obfitował w wiele pozytywnych, muzycznych momentów. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy grono znakomitych artystów, producentów, dziennikarzy i promotorów, którzy pomogli nam wybrać najlepszych i najgorszych minionych dwunastu miesięcy. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →