kadr z filmu „Spider-Man"

Brytyjskie słowo roku 2022? Wydawnictwo Oxford Languages właśnie je wskazało


07 grudnia 2022

Podziel się newsem:

Wydające słynne słowniki Oxford Languages ogłosiło właśnie brytyjskie wyrażenie roku 2022. Jest nim „goblin mode”. Co oznacza to sformułowanie?

Brytyjskie słowo roku

Podczas gdy w Polsce emocjonujemy się Młodzieżowym Słowem Roku, w Wielkiej Brytanii towarzystwo leksykografów Oxford Languages także prowadzi swój konkurs na słowo roku. Wedle założeń, by się kwalifikować do konkursu, słowo lub wyrażenie ma oddawać etos, nastrój lub zainteresowania z ostatnich dwunastu miesięcy. Po raz pierwszy w tym roku zwycięskie wyrażenie zostało wybrane w głosowaniu publicznym. Finalistów, wybranych przez członków Oxford Languages, było trzech: „goblin mode”, „metaverse” i hashtag „IStandWith”. Wybór padł na pierwsze z określeń. Co ono oznacza?

Goblin mode dotyczy wszystkich

Według definicji podanej podczas ogłoszenia rozstrzygnięcia konkursu „goblin mode” to „rodzaj zachowania, które na pierwszym planie stawia pobłażanie sobie, lenistwo, niechlujstwo, a nawet zachłanność, zazwyczaj w sposób odrzucający normy społeczne lub oczekiwania”. Dodatkowo towarzystwo zamieściło następujący komentarz dotyczący słowa: „Biorąc pod uwagę rok, który właśnie przeżyliśmy, to wyrażenie rezonuje z wszystkimi, którzy czują się w tym momencie nieco przytłoczeni, a jest tych osób bardzo dużo.

Zwierzaki rozrabiają

Przechodzenie w „tryb goblina” swoją tegoroczną popularność zdobyło m.in. dzięki viralowemu (i jak się potem okazało fake’owemu) tweetowi z udziałem Julii Fox i Kanye Westa (TU zapraszamy po szczegóły). Po jego publikacji wyrażenie dosłownie rozlało się po internecie. W Polsce określenie wybrane przez głosujących w Wielkiej Brytanii nie jest powszechnie używane. Jeśli możemy w jakiś sposób je kojarzyć, to prawdopodobnie z mediów społecznościowych. Ich użytkownicy używają go w odniesieniu do filmików ukazujących zachowujące się w nieoczekiwany i zabawny sposób zwierzęta. Jednym z takich profili jest twitterowe Animals going goblin mode, które obserwuje ponad milion osób. Ich filmiki wyświetla niekiedy nawet ponad 3 miliony użytkowników portalu niedawno zakupionego przez Elona Muska. Jak zwierzęta „dostają goblina”? Przykład poniżej:

Viralowy filmik z twitterowego profilu Animals going „goblin mode”

Wydające słynne słowniki Oxford Languages ogłosiło właśnie brytyjskie wyrażenie roku 2022. Jest nim „goblin mode”. Co oznacza to sformułowanie? Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją wcześniej odrzucił […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →