Benshi - Na wysokości - Film balkonowy

Benshi – Na wysokości – Film balkonowy

28 lipca 2022, Czwartek

Centrum Kultury w Lublinie

Peowiaków 12, Lublin

Start: godz. 0:00

Podziel się:

Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński, Polska, 2022
czas trwania: 1 godz. 40 min.
bilety – 5 zł
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?
Prowadzenie – Joanna Ziomek
Skąd nazwa Benshi? – kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd – narratora i interpretatora filmowych zdarzeń. Ponieważ filmy zagraniczne stanowiły dla japońskiego widza nie lada kulturową zagadkę, pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.
Po seansie wspólnie dyskutujemy o filmie.
O cyklu:
Na Benshi zawsze staramy się pokazywać filmy wysokich lotów z różnych gatunków filmowych. Tak będzie i tym razem i to nawet dosłownie. W cyklu NA WYSOKOŚCI pokażemy miszmasz wielu form filmowych, gdzie pespektywa „z góry” z różnych powodów jest bardzo istotna dla bohaterów naszych filmów. Kino autorskie reprezentować będzie szwedzki mistrz kameralnego surrealizmu, Roy Andersson, ze swoją najświeższą produkcją „O nieskończoności”. Następnie wskoczymy w buty komiksowego bohatera, by polatać nad Gotham w najbardziej oczekiwanym blockbusterze sezonu czyli „Batmanie” w reżyserii Matta Reeves’a. Później odpalimy nasze coroczne Benshi Special, gdzie podczas pokazu filmu niemego „na żywo” podajemy fakty, jak również fakenewsy o twórcach. Po filmie będziemy weryfikowali z publicznością, co było prawdą, a co nie. W ubiegłych latach były to komedie z Chaplinem i Keatonem. Teraz przyszła kolej na Harolda Lloyda, trzeciego najważniejszego komika amerykańskiego z początków kina, i jego najgłośniejszy film „Jeszcze wyżej”. Cykl zamkniemy „Filmem balkonowym”, kolejnym konceptualnym dokumentem Pawła Łozińskiego, tym razem opowiedzianym z perspektywy balkonu. Na wszystkie filmy oraz dyskusje po nich serdecznie zapraszamy.

Kasa Czynna:
od poniedziałku do piątku 12:00-18:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem
tel. 81 466 61 40
kasa@ck.lublin.pl
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →