fot. Piotr Porębski/Sony Music Polska/mat. prasowe

Daria Zawiałow ma większy fanbase niż sanah? Zaskakujące rozstrzygnięcie MTV EMA 2021


16 listopada 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Daria Zawiałow to kolejna polska artystka ze statuetką MTV EMA, która w tegorocznym starciu wyprzedziła nie tylko sanah, ale również Margaret, Brodkę oraz Krzysztofa Zalewskiego.

Polskie ślady na MTV European Music Awards

Europejskie Nagrody Muzyczne, przyznawane przez niegdyś muzyczną, dziś specjalizującą się w reality show, stację telewizyjną MTV Europe, to jednak wciąż najważniejsze z międzynarodowych wyróżnień, jakie można otrzymać w przemyśle muzycznym. I jedne z najciekawszych, bo to nieliczny plebiscyt, o ile nie jedyny, który kładzie tak duży nacisk na wyróżnianie nie tylko tych, z pierwszych miejsc listy Billboard, ale również lokalnych artystów.

Polskie statuetki MTV EMA są przyznawane od 2000 roku i nie ma co mydlić sobie tutaj oczu – są to nagrody dla mainstreamu, a zamiast kategorii Najlepszy Polski Artysta równie dobrze mogłyby się nazywać Najlepszy Fanbase Polskiego Artysty, bowiem od 2005 roku, po zwycięstwach Kazika, Kasi Kowalskiej, dwukrotnym triumfie Myslovitz i podobnym dublecie sióstr Przybysz jako Sistars, ślad po polskiej alternatywnie na scenach MTV EMA zniknął na długo. Aż do teraz.

MTV EMA – nagrody bardziej dla fanów niż dla artystów

Triumf w polskich rozdaniach MTV European Music Awards przez długi czas odnosiły postacie z głównego nurtu muzyki komercyjnej i radiowej. Wśród nich znaleźli się tacy artyści, artystki i zespoły, jak Doda, Blog 27, Feel, Afromental, Ewa Farna, Bednarek, Margaret, Dawid Kwiatkowski czy Roksana Węgiel. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat jedynym mniej oczywistym graczem w tej rozgrywce była Brodka, która zdobyła statuetkę MTV EMA dla Najlepszego Polskiego Artysty w 2012 roku, czyli już dwa lata po premierze albumu Granda, a aż cztery przed ukazaniem się kolejnego wydawnictwa spod jej warsztatu – Clashes.

Wróćmy jednak do mojej samozwańczej kategorii Najlepszy Fanbase Polskiego Artysty. Warto tu wyjaśnić, że tak zwane regionalne statuetki MTV EMA, w tym tę dla Najlepszego Polskiego Artysty, nie wręcza jakoś szczególnie wyselekcjonowane czy wyspecjalizowane gremium, choć może w zasadzie jedyne słuszne – fani. Głosowanie odbywa się drogą internetową, przy tym warto zaznaczyć, że na swoich faworytów można oddawać nieskończoną ilość głosów, którą uda nam się wysłać w dziesięciosekundowych odstępach czasu, które są tu jedynym ograniczeniem. Już rozumienie, co miałam na myśli?

W związku z tym, zwycięzcami MTV EMA w lokalnych rozgrywkach nie tyle zostają realnie najbardziej zasłużeni muzyczne, najlepsi reprezentanci danego kraju i nawet nie ci, którzy tych fanów mają najwięcej, ale ci, których fani są najbardziej zaangażowani i mają najwięcej czasu na siedzenie i klikanie, co w wolnym tłumaczeniu może również oznaczać, że prawdopodobnie są najmłodsi.

Darii Zawiałow i jej najlepszy fanbase triumfują w Europie

W tegorocznym starciu o tytuł Najlepszego Polskiego Artysty zmierzyli się Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, sanah, Brodka oraz Margaret, która na swoim koncie ma najwięcej, bo aż cztery statuetki MTV EMA. Gdybym miała w ciemno strzelać, kto z tej piątki jest największym pretendentem do tej nagrody, z pewnością nie obstawiałabym tu Darii Zawiałow, która jednak zaskoczyła i utarła nam nosy, bo to właśnie ona pojawiła się kilka dni temu w Budapeszcie, aby odebrać swoją statuetkę.

Zobacz również: Znamy zwycięzców MTV EMA 2021. Wśród nich Daria Zawiałow

Trudno nie nazwać tego rozstrzygnięcia niespodzianką. Oczywiście, bynajmniej nie negatywną, jednak takie nagrody trafiają raczej do bardziej mainstreamowych artystów, których twórczość celuje mocno w nastoletnie grono odbiorców. W zestawieniu Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, sanah, Brodka i Margaret, to sanah wydawała się bezkonkurencyjna. Ewentualnym czarnym koniem tego konkursu mogła okazać się Margaret, ale tylko i wyłącznie ze względu na przeszłe doświadczenia z MTV EMA, bowiem jej ostatnie ruchy muzyczne skutecznie wyprowadziły ją z mainstreamowych nurtów.

Daria Zawiałow co prawda też absolutną alternatywą już dawno nie jest, bo przecież jej ostatnie single, zwłaszcza te z poprzedniego albumu – Helsinki, powykręcały spore liczby, zarówno sprzedażowe, jak i w radiowym Air Play’u. Zresztą nie bez przyczyny w biegu o swoją statuetkę MTV artystka bierze udział niezmiennie przez ostatnie trzy lata. Nie da się jednak ukryć, że zwycięstwo Darii Zawiałow, balansującej między głównym nurtem a popową alternatywą, jest sporym powiewem świeżości w europejskim postrzeganiu polskiej muzyki. Nie liczyłabym na to, że ta statuetka będzie miała jakiekolwiek przełożenie, na dalsze międzynarodowe ruchy Darii, bo to raczej nie jest stawką MTV EMA, jednak zawsze jest to miły polski akcent, wymykający się gdzieś poza nasze granice.

Daria Zawiałow MTV EMA 2021
Daria Zawiałow i Ed Sheeran na MTV EMA 2021

Obserwowałam mobilizację fanów Darii w procesie tego głosowania i naprawdę była on imponująca, wręcz zaskakująca jak na ambicje propozycji muzycznej, z którą mamy tu do czynienia. Statuetka oczywiście jak najbardziej zasłużona i nieśmiało trzymam kciuki, aby kiedyś pojawiło się na niej po prostu “Best Artist”.

Na koniec pozostawiam nie dające mi spokoju pytanie do zahibernowanych fanów sanah – halo, co z Wami?

Daria Zawiałow to kolejna polska artystka ze statuetką MTV EMA, która w tegorocznym starciu wyprzedziła nie tylko sanah, ale również Margaret, Brodkę oraz Krzysztofa Zalewskiego. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →