Podsumowanie roku 2020: alternatywa [Polska]. Przedstawiamy typy redakcji Rytmy.pl oraz reprezentantów polskiej sceny muzycznej


31 grudnia 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Nadszedł czas na oficjalne podsumowanie 2020 roku. Jeżeli chodzi o polską alternatywę – jest to rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Dobrze się dzieje na tym naszym rynku muzycznym, a zamknięcie tego roku niech będzie tego dowodem. Oto ścisła czołówka branży – wybrana przez redaktorów Rytmy.pl oraz reprezentantów polskich artystów.

Podsumowanie roku 2020 – co działo się w Polsce

Mijający rok był zadziwiająco intensywny, dużo się stało, dużo się zmieniło – również w muzyce. Artyści pozbawieni możliwości koncertowania musieli znaleźć inny sposób, by pozostać w kontakcie ze światem. Znacznie wzbogacono ideę koncertów online, istotne stało się również społeczne zaangażowanie twórców – bardziej, niż kiedykolwiek.

Nie da się pominąć tej części, być może niewygodnej, być może niepożądanej, ale tak właśnie wyglądał 2020 rok. Był dużo głośniejszy niż poprzedni, było w nim dużo więcej szarpania się. O scenę, o głos, po prostu o miejsce dla artystów, potraktowanych po macoszemu.

A ten zastój nikomu nie zrobił dobrze. Oglądaliśmy więcej Netflixa, owszem. Poza tym? Zwyczajnie brakowało wszelkich sytuacji kulturalnego oraz społecznego tarcia. Wnioski nie są w żaden sposób zaskakujące – sztuka jest konieczna, bo na dłuższą metę, bez niej się po prostu nie da.

Zubożenie tego żywego kontaktu nie rzutowało jednak na muzykę tworzoną – ta pozostała jakościowa do końca.

Rytmy.pl i polscy artyści wybrali: oto czołówka naszej rodzimej alternatywy

Skoro rok 2020 oficjalnie przechodzi do historii, nadszedł czas, by pochylić się nad nim i subiektywnie przyznać honorowe tytuły dla najlepszych artystów, wyróżnić najciekawsze płyty sezonu i dokonać gradacji minionych wydarzeń. Tegorocznego podsumowania dokonaliśmy w wyśmienitym gronie złożonym z artystów reprezentujących polski rynek muzyczny oraz redaktorów portalu Rytmy.pl. W skład gremium weszli: Agnieszka BigajHubert GrupaKasia LinsMaJLoMaja KozłowskaMichał WiraszkoPaulina SumeraRalph KaminskiSara Kaja JaroszykSwiernalis oraz Weronika Szymańska.

Poznajcie naszych faworytów polskiej sceny alternatywnej!

Wydawnictwo roku 2020 – alternatywa [Polska]

Nasi respondenci spośród zebranych propozycji bez trudu wyłonili zwycięzcę. Właściwie: zwyciężczynie, ponieważ tytuł płyty roku 2020 w naszym plebiscycie zgarniają dwie artystki. Kasia Lins za fenomenalny krążek Moja Wina – moim zdaniem podnoszący poprzeczkę do oporu – oraz Rosalie. z albumem IDeal, będącym materiałem ciekawym, zadziornym, po prostu dobrym, jak to praca szalenie dokładnego artysty-rzemieślnika. Drugie miejsce przypada duetowi Coals za mroczne opowiastki pochodzące z płyty Docusoap. Ostatni slot na podium zajmuje zaś garść wydawnictw – Swiernalis i jego kanciasty Psychiczny Fitness, Julia Marcell i Skull Echo, MaJLo z Vestiges: The Scenes, Hania Rani za Home i debiutujący Karaś/Rogucki z Ostatnim Bastionem Romantyzmu.

Kasia Lins – Nie syp solą

Utwór roku 2020 – alternatywa [Polska]

Druga kategoria, w której ponownie to panie wiodą prym. Najlepszym kawałkiem 2020 roku zostaje singlowe Nie mów Rosalie. Chwytliwe, bujające, słusznie zgarnęło palmę pierwszeństwa. Tuż za nim – Nie syp solą Kasi Lins, oprószone manierą The Bad Seeds. Podium zamka Fisz Emade i recytacja Nie za miłych wiadomości.

Rosalie. – Nie mów

Wydarzenie roku 2020 – alternatywa [Polska]

W tej kategorii ze znaczącą przewagą głosów wyróżniono rozbiór radiowej Trójki. Naciski z zewnątrz, zwolnienia dziennikarzy, bojkot stacji przez artystów – nie mogło to przejść bez echa, ani bez odpowiedniej reakcji. W tym momencie działają dwa radia zbudowane na starej Trójce – Radio Nowy Świat oraz Radio 357. Dekonstrukcja stacji oczywiście nosi znamiona polityczne, ale do tego jeszcze wrócimy. Drugie miejsce należy do Kasi Lins, która jak na razie zbiera laury w każdej kategorii, w jakiej została nominowana. Uznanie przysługuje jej za live show Czego Dusza Pragnie, czyli szczególny koncert, spektakl, ekspresyjne muzyczne przedstawienie na podstawie jej najnowszej płyty Moja Wina.

Czołówkę zamyka zaangażowanie się polskich artystów w sprawy społeczno-polityczne, a zatem udział w strajkach, upublicznianie swoich stanowisk wobec obecnej sytuacji, powrót do muzyki zaangażowanej. Tutaj pozwolę sobie na osobiste wyróżnienie Baascha, który wraz z reżyserem Oskarem Sadowskim przygotował spektakl Dziady na Mickiewicza w-wiadomo-jakim-miejscu. Sadowski jest ponadto odpowiedzialny za Manifestę, w którą również zaangażowało się grono artystów – muzyków, aktorów, którym to, co się dzieje – nadal – w naszym kraju, nie jest obojętne.

Baasch – Moje Ciało, Mój Wybór ft. Maria Sadowska, Ralph Kaminski, Michał Szpak

Postać roku 2020 – alternatywa [Polska]

Zaszczytny tytuł wędruje tym razem do Ralpha Kaminskiego. Od stycznie do marca udało mu się zagrać większą część zaplanowanych koncertów z trasy Młodość, a i letni sezon dopisał, by mógł zaprezentować się z nową odsłoną swego SZOŁ. Król teledysków, kolekcjoner ekscytujących współprac, zasłużył na to. Tuż za nim – ponownie Kasia Lins. Moja Wina obrodziła bardzo obficie – miejmy nadzieję, że przyjdzie nam jeszcze ujrzeć spowiedź artystki na własne oczy. Na deser – Quebonafide i jego transformacja. Ja wiem, że Kuba robi rap i w ogóle, lecz otoczka zbudowana wokół ROMANTICPSYCHO nie pozwala na ominięcie go w tej kategorii. Minął się znacząco z klimatem poprzednich płyt i zagrał fanom – po prostu alternatywniej, niż dawniej. I to wręcz domaga się zauważenia.

Quebonafide – SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ

Odkrycie roku 2020 – alternatywa [Polska]

Faworytem według naszego jury okazał się WaluśKraksaKryzys. Postać oryginalna i konsekwentnie uciekającą przed zaszufladkowaniem. Gra, jakby do końca nie wiedział, jak to się właściwie robi – i to właśnie ta nonszalancja skutecznie przykuwa uwagę. Miły Młody Człowiek jest jak średnio wysmażony stek – niby jest w nim trochę surowizny, ale taki jest najlepszy. Drugie miejsce ex aequo zajął Vincent – debiutujący śpiewak o głosie miękkim, jak aksamit i Vito Bambino, łebski typ, który obecnie rozdziela swój czas na Bitaminę i swój solowy projekt. Ostatnie miejsce na podium przypada KIWI z wytwórni Fonobo Label.

WaluśKraksaKryzys – Na noże


Sprawdźcie również nasze podsumowania innych gatunków: 

Nadszedł czas na oficjalne podsumowanie 2020 roku. Jeżeli chodzi o polską alternatywę – jest to rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Dobrze się dzieje na tym naszym rynku muzycznym, a zamknięcie tego roku niech będzie tego dowodem. Oto ścisła czołówka branży – wybrana przez redaktorów Rytmy.pl oraz reprezentantów polskich artystów. Zobacz także Nowe seriale, na […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →