Protest songi związane ze Strajkiem Kobiet –  zebraliśmy je dla Was w jednym miejscu


30 listopada 2020

Podziel się newsem:

Środowisko artystyczne, choć od polityki raczej stroni, wyjątkowo mocno zaangażowało się w Strajk Kobiet. Posłuchajcie najciekawszych protest songów.

Artysta a polityka – gra nie warta świeczki?

Gdyby jeszcze kilka tygodni temu zapytać o artystów, którzy bez precedensu dzielą się w swoich utworach własnymi poglądami politycznymi i śmiało komentują aktualną sytuację społeczną, wymienilibyśmy takich zaledwie kilku, może kilkunastu. Na szczycie tej listy znalazłby się z pewnością Kazik, zaraz za nim Maria Peszek, kawałek dalej może Krzysztof Zalewski, Fisz czy Organek i jeszcze kilka pojedynczych epizodów.

Artyści z reguły nie porywają się do publicznego wygłaszania swoich politycznych poglądów, bowiem powszechnie wiadomo, czym to grozi: podział fanów na dwa obozy w tej lepszej perspektywie, w gorszej – utrata połowy z nich. Do tego straty biznesowe w postaci kontraktów reklamowych i mniejszej ilości współprac z markami, które nie chcą się identyfikować politycznie. To oczywiście zaledwie czubek góry lodowej. Zdecydowanie bardziej opłaca się zatem siedzieć cicho, nie opowiadać za żadną ze stron, a tym samym nikogo nie podjudzać.

Artyści też się wkurwili. Koniec z unikaniem polityki w piosenkach

Te czasy odchodzą jednak powoli w zapomnienie, bowiem miarka się przebrała, a i cel zdaje się być wyższy niż dotychczas. Długo tłumione emocje związane z sytuacją społeczno-polityczną w Polsce pomału eksplodują i zbierają swoje żniwo, również w przypadku artystów, którzy przecież w pierwszej kolejności są takimi samymi obywatelami, jak każdy z nas, których absurdalne decyzje rządzących dotyczą tak samo i którzy tak, jak każdy z nas, chcą walczyć o swoje prawa.

Nawet ci najbardziej stroniący od polityki wychodzą dziś na ulicę i chętnie dzielą się relacjami ze swoich spacerów w social mediach. Niemalże każdego dnia czytamy kolejne posty artystów, którzy często nie przebierają już w słowach i dawno zapomnieli o swojej utopijnej neutralności politycznej. Dziś po prostu wszyscy jesteśmy już wkurwieni.

strajk kobiet
Fot. Katarzyna Mieszawska

#jebaćPISchallenge, czyli konkurs na najlepszy diss na rządzących

Jednak w tym zalewie zdjęć i słów w Internecie, dziś, wbrew pozorom najbardziej dobitnym i mającym największe szanse dotarcia na szeroką skalę przekazem jest ten wyśpiewany, zawarty w piosence. I tak obserwujemy, jak coraz więcej polskich wokalistów i wokalistek przelewa swoją frustrację w dźwięki, tworząc coś na wzór kolejnej fali #hot16challenge, której bardziej odpowiednia nazwa brzmiałaby teraz #jebaćPISchallenge.

Choć oczywiście poza przykładami genialnych dissów politycznych, w wielu tych utworach zdecydowanie bardziej wybrzmiewa zwyczajna kobieca solidarność i wsparcie, kierowane oczywiście również przez śpiewających, czy też rapujących Panów.

Słoń z najmocniejszym, rapowym kawałkiem tego roku?

Chcieliśmy zatem zebrać dla Was te wszystkie protest songi w jednym miejscu. Zacznijmy na poważnie od jednego z najmocniejszych przekazów – być może nawet tego roku. Słoń, który w nowym singlu poruszył chyba wszystkie tematy, jakie mogły nas w ostatnim czasie irytować, zarówno w społeczeństwie, jak i w polityce, czy po prostu w otaczającym nas świecie. Zresztą tytuł tego kawałka – Wojna Totalna, jest już sam w sobie dość wymowny.

Ośmiogwiazdkowy S*urwiel Szpaka

Skoro już jesteśmy przy hip-hopie – Szpaku również nie przebiera w środkach. “Jebać rząd, jebać zło, jebać COVID, jebać to, cała Polska na ulicach, chcą pracować, robić coś” zapętla się w refrenie jego nowego singla Ośmiogwiazdkowy S*urwiel, który od kilku dni okupuje pierwsze miejsce karty na czasie na polskim YouTube’ie.

Chcemy wolności, nie rozlewu krwi

Do powyższej, hip-hopowej dwójki dołącza również YOUNG MULTI, który udowadnia, że młode pokolenie też ma coś do przekazania w obecnej sytuacji i nie zamierza siedzieć cicho. Posłuchajcie jego WOLNOŚCI!

Karol Krupiak i najważniejszy internetowy viral tego roku?

Jednak prawdziwego dissu na obecną władzę dokonał jeszcze chwilę temu zupełnie anonimowy Karol Krupiak, którego kawałek Osiem Gwiazd stał się absolutnym viralem. Ten młody zawodnik nie przebiera w środkach, sprawdźcie!

ZDECHŁY OSA o zachowaniach ADHD LGBT HWDP

ADHDLGBTHWDP to kolejny dosadny głos w świecie hip-hopowców, zabrany tym razem przez młodego przedstawiciela tej sceny – Zdechłego Osę. Dodatkowo w klipie oglądamy dość wymowną destrukcję samochodu policyjnego. Zobaczcie:

Swiernalis i Michał Szpak łączą siły wspierając kobiety

Obecna sytuacja doprowadziła nawet do połączenia sił artystów, którzy być może w innych warunkach nigdy by się nie spotkali. Przed jednym mikrofonem stanęli Swiernalis i Michał Szpak, czego efektem jest jest piękny i pełen emocji utwór wspierający kobiety – Polska To Kobieta.

Moriah Woods, Anita Lipnicka i ich głos

Moriah Woods & Anita Lipnicka połączyły siły, aby wspólnym, mocnym głosem wyśpiewać swoje prawa i wolności. Sam utwór, choć wzbudzający emocje to nie wszystko, bowiem towarzyszy mu nie mniej wyjątkowy teledysk. Na ekranie widzimy wiele niezwykłych kobiet. Wśród nich znalazły się między innymi: Aleksandra Domańska, Gabi Drzewiecka, Barbara Kurdej-Szatan, Anna Dereszowska, Sonia Bohosiewicz, czy Joanna Koroniewska. Zobaczcie!

Dziady tym razem o kobietach

31 października kilkudziesięciu artystów wystawiło na ulicy Mickiewicza, tuż pod oknami Jarosława Kaczyńskiego wyjątkowy spektakl – Dziady. Muzykę na to wydarzenie skomponował Baasch, który razem z zaproszonymi gośćmi: Ralphem Kamińskim, Michałem Szpakiem i Marią Sadowską zaśpiewał utwór Moje ciało, mój wybór – hołd dla kobiet walczących o swoje prawa.

Paulina Przybysz była wczoraj, jest dziś, będzie jutro. A Ty – you can call the police

Swoją odpowiedź na wydarzenia związane ze Strajkiem Kobiet nagrała również Paulina Przybysz. W tym utworze wkurwiona jest już nawet sama warstwa muzyczna, a tekst tylko podkreśla wrzące w artystce emocję, bunt i niezgodę. Sprawdźcie!

Gonciarz x Wojtek Urbański x Dagadana – Jeszcze będzie przepięknie

Z kolei na kanale Gonciarza pojawił się cover utworu Jeszcze będzie przepięknie, powstały we współpracy youtubera z producentem Wojtkiem Urbańskim i wokalistką Dagadaną. Artyści stworzyli swoją wersję tego legendarnego utworu już wiosną, w związku z pandemią, jednak w ostatnich dniach, nabrał on zupełnie nowego znaczenia.

Cukier i Ruda z Red Lips w mocnym coverze Kultu

Swoim coverem podzieliła się również grupa Cukier, która połączyła siły w równie niespodziewanym duecie, z Rudą z Red Lips. Ta dwójka wybrała legendarny przebój Kultu Hej, czy nie wiecie i przedstawiła go w zupełnie odświeżonej, nowoczesnej i gniewnej wersji. Posłuchajcie.

Nosowska dumna, potężna, ale też łagodna jak Woda

Głos zabrała również Nosowska, która w krótkim, ale jakże ważnym utworze Woda wzywa kobiety do dalszej walki o swoje prawa. “Bądźmy dziś jak woda, z jej gracją, dumą, potęgą, ale też łagodnością.
Wszyscy, bez względu na poglądy mamy wodę w składzie ciała. Całe jej mnóstwo…” – mówi artystka. Posłuchajcie tutaj.

Big Cyc i ich Twierdza 2020

W akcję włączył się nawet kultowy zespół Big Cyc, który przerobił swój utwór Twierdza z wydanego w 2016 roku albumu Czarne Słońce Narodu i upiększył go o nowy tekst, w którym nie pozostawia suchej nitki na Jarosławie Kaczyńskim.

Na ulicach jest tak źle, że nawet The Dumpligs przerwali swój urlop

Parafrazując popularne hasła pojawiające się na transparentach, można by powiedzieć: “Na ulicach jest tak źle, że nawet The Dumpligs przerwali swój urlop”. Artyści podzielili się zupełnie nowym utworem Każda z nas, zainspirowanym ostatnimi wydarzeniami. Duet Karaś/Święs chce tym samym dodać otuchy i wsparcia walczącym kobietom.

Jednak jest gorzej, bo nawet Cypis i Ronnie Ferrari śpiewają o polityce

Do akcji dołączają nawet Ci, których o polityczne protest songi raczej byśmy nie podejrzewali. Wśród nich znaleźli się chociażby Cypis i Ronnie Ferrari. Trochę pół żartem, pół serio, ale w zasadzie, czy w obecnej sytuacji aż tak istotne jest, kto i jak śpiewa? Niech przekaz dociera jak najszerzej!

Kobiety mają jaja

Kolejne warte uwagi połączenie muzyczne w spawie Strajku Kobiet to Majka Jeżowska, LETNI i Snajpi. Efektem tej kolaboracji jest radosny, luźny i chilloutowy, ale z jakże trafnym przekazem, kawałek Kobiety mają jaja. Sprawdźcie:

Red Football Song, czyli 27 wkurwionych kobiet w jednym utworze

Wyjątkowy projekt stworzyły również polskie aktorki. Red Football Song to 27 wkurwionych kobiet, które jednym głosem dzielą się swoimi emocjami. Utwór z muzyką Sinead O’Connor w tłumaczeniu Poli Sobaś-Mikołajczyk, to pieśń powstała z potrzeby krzyku i bycia zauważonymi.

Zwykłe Polki i Zwykli Polacy również piszą protest songi

Tych śpiewanych głosów oburzenia jest naprawę dużo i przybywa ich coraz więcej. Śpiewają nie tylko artyści o największych nazwiskach, ale też anonimowi obywatele. Wśród tych propozycji najbardziej zapadły nam w pamięci dwie poniższe: Piosenka Patriotyczna w wykonaniu Zwykłej Polki oraz kawałek zatytułowany WYPIERDAĆ, który pojawił się na profilu #strajkkobiet na SoundCloudzie.

Piosenka najlepszą platformą manifestu

Fakt, że polscy artyści coraz częściej i chętniej zabierają głos w tak istotnych kwestiach naprawdę cieszy. Trzeba bowiem pamiętać, że są oni często społecznymi autorytetami i idolami, którzy mają realny i ogromny wpływ na budowanie światopoglądu młodych ludzi. Moc ich przekazu jest naprawdę wielka, a w obecnym czasie jeszcze bardziej istotna niż kiedykolwiek. Mamy zatem nadzieję, że takich, zaangażowanych głosów będzie wciąż przybywać!

Zdjęcie główne: fot. Katarzyna Mieszawska

Środowisko artystyczne, choć od polityki raczej stroni, wyjątkowo mocno zaangażowało się w Strajk Kobiet. Posłuchajcie najciekawszych protest songów. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją wcześniej odrzucił Artysta […]

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 - 500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →