10 rzeczy na hajpie w polskim rapie – październik i listopad


03 grudnia 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Czas leci w tak zawrotnym tempie, że nie mamy pojęcia jak to się stało, że mamy już grudzień. Zatem przyszedł najwyższy czas żeby sprawdzić co było na hajpie w polskim hip-hopie w ostatnich tygodniach.

Za oknami szaro i ponuro, gdzieniegdzie pojawiają się już pierwsze ozdoby świąteczne w postaci lampek, czy małych czerwonych Mikołajów. Muszę przyznać, że nie wiem kiedy to zleciało. Być może dlatego, że przez częściowy lockdown, jesteśmy wręcz zmuszeni do pracy i spędzania wolnego czasu w domach. Jednakże to wcale nie oznacza tego, że w polskim hip-hopie wiało nudą.

Wręcz przeciwnie, zważywszy także na fakt, że październikowe podsumowanie z niewyjaśnionych przyczyn się nie ukazało. To mam dla Was niespodziankę, bowiem postanowiłem Wam to w pewien sposób zrekompensować i wraz z listopadowym podsumowaniem, przypomnieć także to, było na hajpie na polskim hip-hopowym podwórku w październiku. Sprawdźcie zatem, co znalazło się w naszym obszernym TOP 10.

#1 Quebonafide z kolejną platyną w kolekcji

Nasze TOP 10 otwieramy Platynową Płytą przyznaną Quebonafide za Romantic Psycho, co było w zasadzie formalnością. Raper od momentu swojego powrotu w tajemniczym wizerunku, był dosłownie wszędzie. Od wizyt w telewizji, po okładki krzyżówek. Natomiast po premierze albumu, na playlistach tysięcy słuchaczy.

Co prawda, Romantic Psycho trochę brakuje do Diamentu, jednak wydaje mi się, że jest to tylko kwestia czasu. Tak czy inaczej, ściana w domu rapera jawi się już każdym możliwym kolorem, od złota, przez platynę, po diament.

Quebonafide – Romantic Psycho – odsłuch albumu

Warto także nadmienić, że kampania marketingowa wokół albumu Quebo, została nominowana w tegorocznym konkursie KTR. Natomiast na Insta QueQuality udostąpniony został film ukazujący jak powstał koncept całej akcji, o której mówiła cała Polska.

#2 Mata i jego akcja charytatywna z Legią Warszawa

Odłóżmy na bok klubowe animozje. Akcja, którą w październiku Mata rozpoczął z Fundacją Legii Warszawa to prawdziwa klasa, dosłownie. Podopieczny SBM Label został bowiem twarzą Korków z Legią. Klubowa fundacja, od sześciu lat organizuje bezpłatne korepetycje dla maturzystów, którzy nie mają wystarczających środków finansowych na zajęcia pozaszkolne. Zajęcia, które odbywać się będą w trybie zdalnym, pozwolą przygotować się im do matury z języka angielskiego, polskiego i co najważniejsze, z matematyki.

#3 Paktofonika z okazji 20 lecia Kinematografii zaprasza fanów do stworzenia wspólnego teledysku 

Paktofonika to zespół legendarny, chyba każdy słuchacz rapu kiedyś chociaż raz przeciął się z dźwiękami katowickiego zespołu. W tym roku minęło 20 lat od premiery kultowej Kinematografii. Z tej okazji grupa przygotowała dla swoich słuchaczy coś specjalnego.

Mowa oczywiście o klipie do numeru Nowiny, który ze względu na późniejsze, tragiczne wydarzenia nie został zrealizowany, co wkrótce się zmieni, za sprawą obrazka z udziałem fanów zespołu.

Telefony w ruch i kręcimy swoje wykonania! Lecimy z Nowinami w całości, albo we fragmentach, ze znajomymi, albo w pojedynkę! Przez najbliższe 2 tygodnie będziemy zbierali Wasze filmy, które staną się częścią teledysku. Stwórzmy razem zajebistą pamiątkę!

Zgłoszenia można było wysyłać na specjalnie przygotowany email do 27 października, zatem niebawem możemy spodziewać się efektów i po 20 latach od premiery utworu, w końcu zobaczyć do niego teledysk.

#4 Przemek Ferguson i jego krótki poradnik, jak nie prowadzić kariery

Umówmy się, polski hip-hop nie widział jeszcze tak komicznej, a zarazem zatrważającej akcji, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym TOP 10. Mowa oczywiście o instagramowym flexowaniu się przez Przemka Fergusona. Zawodnik StoproRap postanowił bowiem pochwalić się screenami przelewów, które dostał od wytwórni na realizację klipów.

Taka narracja nie spodobała się nawet fanom Fergusona, którzy zarzucali mu nadmierne flexowanie się pieniędzmi i uderzenie wody sodowej do głowy. Screen przelewu miał niejako wydźwięk na zasadzie patrzcie ile mam hajsu. Szczególnie że nikt wcześniej nie poruszał tej kwestii, ani tym bardziej zwracał na to uwagę. Przemek jednak nic sobie z tego nie zrobił. W oparach alkoholu, bądź innych substancji, zaczął jeszcze bardziej się pogrążać, zamieszczając wpisy sugerujące, jakoby jego kontrakt z wytwórnią był jednym z najlepszych w Polsce.

To zaowocowało tym, że zaniepokojona stanem psychicznym swojego podopiecznego wytwórnia, zawiesiła współpracę raperem i wstrzymała premierę nowego numeru.

No cóż, Przemek nic sobie z tego nie zrobił i zamieścił numer na kanale Gun Talk Music i wydał własne oświadczenie, które tylko potwierdziło obawy wytwórni. Zachowanie Fergusona spowodowało ponowną dyskusję o narkotykach w polskim przemyśle muzycznym.

#5 Polscy raperzy solidaryzują się z kobietami w Strajku Kobiet

W obszernym TOP 10 również nie mogliśmy pominąć tego wątku. W październiku miało także jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Od momentu haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w całej Polsce trwają protesty, które mimo tego, że lekko straciły na sile, w dalszym ciągu trwają. Ponadto policja coraz bardziej narusza swoje kompetencje i siłą zaczyna tłumić pokojowe protesty.

Głos sprzeciwu wobec absurdalnej decyzji TK i obrony naszych podstawowych praw zabrali także artyści i osoby z branży muzycznej. Szczególne w tym wszystkim jednak było jawne poparcie od przedstawicieli polskiego hip-hopu. Czynny udział w protestach brali między innymi  DonGURALesko, Tede, czy Bedoes. Natomiast głos w całej sprawie zabrali także QuebonafideTaco Hemingway, Sokół, czy przede wszystkim Peja.

To dobitnie pokazało, że w tych trudnych czasach powinniśmy razem, wspólnym głosem sprzeciwić się absurdalnym i krzywdzącym decyzjom podejmowanych przez rządzącą partię.

#6 Peja zapowiedział kolejny album w tym roku!

Trzeba przyznać, że w listopad weszliśmy z buta. Wszystko to za sprawą Peji, który do TOP 10 wbił się poprzez zapowiedź kolejnego, trzeciego już wydawnictwa, które ukaże się w 2020 roku. Mowa oczywiście o minialbumie AR-15, który swoją premierę będzie miał już 18 grudnia i znajdzie się na nim 7 bezkompromisowych utworów.

Trzeba przyznać, że w tym roku Rychu nie próżnował. W końcu to nie takie proste nagrać 3 wartościowe albumy w jednym roku kalendarzowym. Preorder AR-15 możecie zamówić klikając w ten link.

#7 Słoń nagrał najważniejszy kawałek 2020 roku

Wyłamany przez Peję zamek jeszcze bardziej uszkodził inny poznański raper. Chodzi oczywiście o Słonia i jego Wojnę Totalną. W trwającym blisko 9 minut singlu, z niespotykaną trafnością wypunktował wszelkie absurdy i problemy otaczającego nas świata. Raper poruszył w nim kwestię Strajku Kobiet, kretyńskich decyzji rządzących w sprawie pandemii, a także pedofilii w kościele i ukrywaniu jej przez kler.

Słoń – Wojna Totalna

Wojna Totalna, to także pierwszy singiel zapowiadający nadchodzące wydawnictwo poznańskiego rapera pod tytułem REDRUM. Numer, jak i cały album został wyprodukowany w całości przez Chrisa Carsona.

Preorder Czerwonego Rumu możecie zamawiać na stronie vulgarus.pl. Premiera zapowiedziana jest na 11 grudnia.

#8 Kękę został… stand-uperem

Oczywiście nie w 100%. Raper pojawi się bowiem jako gość specjalny w ramach trasy Please, Stand-up. Obecność Kękiego jest tak samo zaskakująca, jak miało to miejsce w przypadku Ostrego, który także wyruszył w trasę z najbardziej rozpoznawalnymi stand-uperami w Polsce.

Jednakże, jeżeli mielibyśmy się zastanowić nad tym pomysłem, to wcale nie musi okazać się porażką. podczas swoich koncertów kilkukrotnie pokazywał, że ma poczucie humoru, kiedy to podczas przerw między utworami komentował w zabawny sposób to co aktualnie dzieje się dookoła.

Please, stand-up!

Trasa Please, Stand up zapowiedziana jest na wiosnę 2021 i miejmy nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli na zorganizowanie wszystkich wydarzeń z trasy. Wejściówki kupicie oczywiście na stronie Biletomat.pl

#9 Jongmen i jego teorie spiskowe, czyli #LOCKDOWNCHALLENGE

Skoro jesteśmy już przy stand-upie, to kolejny komediowy akt w naszym TOP 10 zdecydowanie należy do #LOCKDOWNCHALLENGE. Akcja, która rozpoczęła się i w sumie zakończyła przez Jongmena. Zapytacie, dlaczego zakończona? A no chociażby dlatego, że żaden z nominowanych raperów nie zdecydował się odpowiedzieć na rzucone wyzwanie.

W sumie, nie powinno to dziwić, ponieważ challenge, który miał na celu subiektywną ocenę i wywołanie dyskusji wraz z poszerzeniem świadomości i horyzontów okazał się foliarstwem w czystej postaci. Jak inaczej można nazwać to, o czym w swojej zwrotce nawija Jongmen? Raper już w pierwszym wersie poinformował nas bowiem o fałszywej pandemii i międzynarodowym spisku.

Jongmen – #LOCKDOWNCHALLENGE

Jedynym plusem całej akcji był jej element charytatywny. Miała nim być wpłata każdego z nominowanych na dowolną zbiórkę na stronie siepomaga.pl.

#10 Listopadowy wysyp albumów

W momencie, gdy Jongmen czekał na odpowiedź Palucha w #LOCKDOWNCHALLENGE, ten był w trakcie promocji swojego nowego, długogrającego albumu. Nadciśnienie miało swoją premierę 27 listopada. Ponadto cały preorderowy nakład wyprzedał się na pniu. Zaś, co do samego albumu, to jest to bardzo solidne wydawnictwo. Paluch po prostu nie schodzi już poniżej pewnego poziomu.

Paluch – Nadciśnienie – odsłuch albumu

Jednakże krążek poznańskiego rapera nie był jedynym krążkiem, który miał swoją premierę w listopadzie. Te bowiem spadały niczym liście z drzew. W minionym miesiącu swoje krążki wydali między innymi Gedz, Kabe, GrubSon, czy chociażby schafter. No jest czego słuchać.

Czas leci w tak zawrotnym tempie, że nie mamy pojęcia jak to się stało, że mamy już grudzień. Zatem przyszedł najwyższy czas żeby sprawdzić co było na hajpie w polskim hip-hopie w ostatnich tygodniach. Zobacz także 7 mocnych miniseriali do obejrzenia w weekend Pruderyjni widzowie „Oppenheimera”? Sceny stosunku wciąż wywołują dyskusję TikTok Music nadciąga. Czeka […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →