#WybórNieZakaz – artyści wspierają walczące kobiety. Wspieramy i my!


26 października 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Po absurdalnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji – nie chcemy milczeć. Idąc w ślady artystów, również zabieramy głos.

Artyści i ich odpowiedzialność społeczna

Sława, pieniądze, ale również słowo, które ma ogromną moc. Moc zmieniania świata i kształtowania poglądów rzeszy ludzi. Właśnie takim asortymentem została obdarzona większość gwiazd: artystów i influencerów.

Jeszcze nie tak dawno dało się słyszeć głosy, że artyści powinni zająć się graniem i śpiewaniem, bo są od dostarczania społeczeństwu rozrywki, a nie angażowania się w sprawy polityczne. Dziś wręcz szukamy tego wsparcia i zaangażowania wśród naszych idoli, którzy przecież są równocześnie społecznymi autorytetami.

Jednocześnie rozliczamy gwiazdy z odpowiedzialności za swoje słowa – tych, którzy wspierają swoich fanów i fanki – doceniamy, tych, którzy bagatelizują problem – piętnujemy. I dobrze, bo milczenie jest przyzwoleniem, a dla gwiazd nie powinno być w tej kwestii żadnej taryfy ulgowej.

W obliczu ostatnich wydarzeń przestało mieć znaczenie kto powinien zabierać głos, a kto nie. Dziś wszyscy razem powinniśmy jednym głosem, głośno krzyczeć w obronie naszych podstawowych praw.

piekło kobiet protest
Fot. Katarzyna Mieszawska

Gwiazdy zabierają głos w sprawie piekła kobiet

I tak obserwujemy, jak nasze autorytety idą w ślady Krzysztofa Gonciarza, który jeszcze chwilę temu wynajął własną ciężarówkę i jeździł nią po stolicy, trollując furgonetkę fundacji pro-life. Coraz więcej osób, podobnie jak YouTuber, wychodzi ze swojej strefy komfortu i wykorzystuje własne zasięgi w słusznej sprawie, co tylko pokazuje, że sprawy polityczne w naszym kraju zaszły naprawdę za daleko.

Choćby Mela Koteluk, ku oburzeniu co niektórych fanów, przestała być subtelna i miła, i dosadnie pokazała, że jest wkurwiona.

Mary Komasa, która przecież mieszka na co dzień w Berlinie, również w dobitny sposób pokazuje, że sytuacja w ojczyźnie nie jest jej obojętna.

Agnieszka Chylińska otwiera się i publicznie opowiada o trudnościach, z którymi boryka się na co dzień jako kobieta i matka.

Z kolei ubrana w czarną suknię z czerwoną błyskawicą Kayah śpiewa z młodą Viki Gabor swój pełen kobiecej energii przebój Ramię w Ramię podczas finałowego odcinka popularnego programu rozrywkowego, emitowanego podczas prime time’u w jednej z najpopularniejszych stacji telewizyjnych.

Istotny w tym wszystkim jest również głos mężczyzn i ich wsparcie, którego nie brakuje. W środkach nie przebierał chociażby Peja.

Na słowo wsparcia jak zawsze można liczyć od Dawida Podsiadło. Tym razem jednak artysta wypowiedział się dość oszczędnie, a jednocześnie bardzo wymownie, bo wszystkim nam zaczyna już brakować słów. Dlatego zamiast wypisywać w social mediach oświadczenia, które często pozostają bez pokrycia – coraz częściej tłumnie wychodzimy na ulicę.

Artyści, którym tych słów również zaczyna już brakować dzielą się po prostu swoimi relacjami z protestów. Wśród nich znajdują się nawet Ci, którzy, tak jak chociażby Daria Zawiałow, jeszcze niedawno zarzekali się, że nie zamierzają łączyć swojej twórczości z polityką i angażować się w to, co się w niej dzieje. Coś pękło i miarka się przebrała.

Kasia Lins protest
Kasia Lins z zespołem podczas protestu

Nie brakuje również odzewu z zagranicy i słów wsparcia od największych gwiazd światowego formatu. Czasem już zwykłe udostępnienie informacji o tym, co się dzieje w Polsce w swoich kanałach, dodaje otuchy i poczucia, że nie jesteśmy sami, a świat również interesuje się naszą sytuacją i na nią reaguje. Tak zrobiła chociażby Miley Cyrus, czy Anne Marie, która opatrzyła swoje story hasztagiem #istandwithyou.

Bardziej osobisty wpis zamieścił na Twitterze YUNGBLUD.

Jesteśmy wkurwieni – słowo od redakcji

Teraz czas na nas. Choć jesteśmy redakcją skupiającą swoją działalność wokół muzyki i szerokorozumianej kultury, nie chcemy pozostawać biernymi obserwatorami wobec obecnej sytuacji w naszym kraju. Skończyło się. Też jesteśmy już wkurwieni.

Chcemy, aby nasze stanowisko wybrzmiało wyraźnie. Drogie kobiety i cała wkurwiona Polsko – jako redakcja Rytmy.pl nie zgadzamy się na takie traktowanie. Nie zgadzamy się na to, by rząd decydował o Waszych życiach. #WybórNieZakaz.

Walczcie bezpiecznie, jesteśmy z Wami.

piekło kobiet protest
Fot. Katarzyna Mieszawska

Zdjęcie główne: fot. Katarzyna Mieszawska

Po absurdalnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji – nie chcemy milczeć. Idąc w ślady artystów, również zabieramy głos. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Artyści i […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →