Dawid Podsiadło, Tomasz Organek, Igor Walaszek i inni w 12 radach „od facetów, dla facetów”


30 listopada 2020

Podziel się newsem:

Matylda Damięcka i Piotr Stankiewicz stworzyli niezwykły poradnik mówiący o tym, jak wspierać kobiety. 12 rad przedstawili znani muzycy, aktorzy, sportowcy, pisarze i dziennikarze. Wśród nich znaleźli się m.in. Dawid Podsiadło, Janusz Gajos czy Tomasz Organek. Zobaczcie.

Reklama

Jak wesprzeć kobiety w walce o ich prawa? Aktorka i graficzka Matylda Damięcka, wraz z pisarzem i poetą Piotrem Stankiewiczem, stworzyli poradnik Od facetów, dla facetów.

Wielu z nas chce wspierać kobiety w tym, co się dzieje. Ale warto zastanowić się, jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie jest tylko powielaniem stereotypów i karmieniem ego. Dlatego pozwólcie, oddaję głos mężczyznom

Matylda Damięcka

W projekt zaangażowali się: Janusz Gajos, Dawid Podsiadło, Bartłomiej Topa, Mateusz Damięcki, Tomasz Organek, Sławomir Uniatowski, Michał Rusinek, Czesław Mozil, Jerzy Radziwiłowicz, Robert Makłowicz, Igor Walaszek/Igo, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wrona, Marcin Orliński, Piotr Stankiewicz, Radek Łukasiewicz, Łukasz Orbitowski i Maciej Stuhr.

Sprawdźcie, co mają do powiedzenia:

Jak wspierać kobiety, czyli poradnik od facetów, dla facetów

1. Janusz Gajos: Nie przemawiajmy do kobiet. Mówmy do innych mężczyzn.

2. Dawid Podsiadło: W szczególności, mówmy do tych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli, i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają.

3. Bartłomiej Topa: Bądźmy dorośli — gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu gdy tylko nam wygodnie. Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu, nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, o co chodzi w ich walce o ich prawa. i serio, darujmy sobie dobre rady.

4. Mateusz Damięcki: I nie, mężczyzna nie ma milczeć, ma sporą pracę do wykonania. Nad sobą i nad innymi mężczyznami.

5. Tomasz Organek: Nasza rola polega na tym, żeby wreszcie posłać na śmietnik hirstorii tę przeklętą “męską szatnię”.

Sławek Uniatowski: Słyszysz głupie żarciki w męskim gronie — reaguj. Widzisz kretyńskie zachowania — reaguj.
Michał Rusinek: Nieszczęścia nie biorą się stąd, że źli ludzie robią złe rzeczy, tylko stąd, że zwykli ludzie tolerują zło. Hannah Arendt.

6. Czesław Mozil: It’s not about us, men. Tutaj nie chodzi o nas. Wszelkie próby wyjaśniania, czy komentowania sprawy kobiecej, przez kategorie męskich oczekiwań czy wyobrażeń — to jest podważanie tej sprawy

7. Jerzy Radziwiłowicz: Świat nie ma już wracać do żadnej „normy”. Chodzi właśnie o to, że nasze myślenie o naszym miejscu w życiu i świecie wywraca się do góry nogami. I to nie jest przypadek, to jest sens tego, co się dzieje. I to właśnie mamy wziąć na klatę.

8. Robert Makłowicz: Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. Proste.

9. Igo: Nie oczekujmy profitów, punktów procentowych, pogłaskania po główce, jacy to jesteśmy postępowi. Niech nam wystarczy, że staniemy po właściwej stronie historii. To jest naprawdę dużo.

10. Mariusz Szczygieł: Tutaj nie chodzi o nas, owszem, nie jest łatwo być postępowym mężczyzną we współczesnym.
Andrzej Wrona: W szkole tego nie uczą. Zgadzam się. Ale ten ciężar musimy wziąć na siebie.
Marcin Orliński: Przestańmy przerzucać go na kobiety, że one mają wyjaśnić, przytulić i otoczyć miłością.

11. Piotr Tankiewicz: Edukujmy się! profile „Feminist United”, Federa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Codziennik Feministyczny albo Aborcyjny Dream Team.
Radek Łukasiewicz: Chcemy być sojusznikami kobiet? Nie zmuszajmy ich do tracenia czasu, energii i nerwów na tłumaczenie nam tego, co dla nich jest oczywiste.

12. Łukasz Orbitowski: W konstytucji stoi, że mężczyźni i kobiety są równi. To oczywista nieprawda, bo przepisy sobie życie sobie. Kobiety zawsze miały pod górkę z bardzo różnych powodów. W tym także przez facetów, to jasna sprawa. Pojawił się jakiś czas temu w internecie wątek, co by to było, gdyby faceci zniknęli na 24 godziny.

Epilog, wszyscy wspólnie: Jak widzicie, wszystkie te grzechy mamy dobrze przemyślane, bo wszystkie je popełnialiśmy. To nie powód do dumy, ale też nas nie dyskwalifikuje. Bądźmy tą zmianą, którą chcemy zobaczyć w świecie, tak. Ale żadnej zmiany nie robią ludzie bezgrzeszni, bo takich nie ma.

zdjęcie główne: kadr z filmu od facetów, dla facetów. Poradnik, autorka: Matylda Damięcka/TheGirlWhoFellOnEarth

Matylda Damięcka i Piotr Stankiewicz stworzyli niezwykły poradnik mówiący o tym, jak wspierać kobiety. 12 rad przedstawili znani muzycy, aktorzy, sportowcy, pisarze i dziennikarze. Wśród nich znaleźli się m.in. Dawid Podsiadło, Janusz Gajos czy Tomasz Organek. Zobaczcie. Jak wesprzeć kobiety w walce o ich prawa? Aktorka i graficzka Matylda Damięcka, wraz z pisarzem i poetą […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.