Ralph Kaminski – „2009” is the new 2020


08 listopada 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Ralph Kaminski to artysta o niezachwianym, choć może niekonwencjonalnym poczuciu estetyki. Dokładnie i nieprzypadkowo, w dzień swoich trzydziestych urodzin, prezentuje fanom teledysk do czwartego singla z albumu Młodość – utworu 2009.

Ralph Kaminski – get the Warsaw look

Wzbudza podziw oraz kontrowersje. Nadal, mimo że od dobrych czterech lat, czyli od premiery albumu Morze, eksperymentuje tak ze swoją muzyką, jak i z wizerunkiem, nie wszyscy zdołali się przyzwyczaić i przywyknąć do jego ekscesów. Formalnych, bo przecież Ralph Kaminski to wysoko funkcjonująca forma sceniczna. Niesamowicie prawdziwy w swojej twórczości i równie autentyczny na scenie, jednakowoż – cały zrobiony, stworzony od podstaw, od obcasów wysokich butów, aż po złotą grzywkę. Jego artystyczny dorobek to muzyczna laurka złożona z trudnych doświadczeń, lecz nie żałośnie tkliwa, a tchnąca uczuciami dużo głębszymi, przejmująca.

Ralph Kaminski 2009
fot. Katarzyna Łukasiewicz i Marcin Szumowski

Ralph Kaminski – wyreżyserowane urodziny

Praca nad drugim studyjnym albumem zajęła artyście aż cztery lata, lecz kiedy Młodość ujrzała światło dzienne, jasne było, że oczekiwanie się opłaciło. Przez ten czas Ralph znacznie się rozwinął – wokalnie, muzycznie, a także jako performator i bardziej ogólnie, kreator scenicznych sztuk wszelakich. Kaminski podobnie jak w przypadku nagrywania teledysków do swej pierwszej płyty, tak i tym razem stworzył scenariusze oraz podjął się reżyserii własnych klipów. Prócz tego macza palce w scenografii oraz charakteryzacji – to naturalny perfekcjonizm, czy niezdrowa mania kontroli?

Ralph Kaminski – 2009

Teledysk do utworu 2009 to zgrabny, wizualny krok wstecz do czasów, gdy chodziło się na dyskoteki, piło oranżadę ze zwrotnych butelek, a większe imprezy rodzinne odbywały się na pobliskiej sali, gdzie cały czas pachniało obiadem. Ta scenka rodzajowa (trzynaście osób przy jednym stole!) oczywiście nie pozostała wolna od popkulturowych nawiązań, a zarazem miłego zjawiska hipertekstualności. Jednym z urodzinowych gości jest przecież mężczyzna łudząco podobny do Freddie’ego Mercury’ego, zaś w klipie do Wszystkiego Najlepszego występuje sobowtór Amy Winehouse. Czyżby Ralph kolekcjonował ikony, które służą mu za inspirację? Jak sądzicie – jeśli to dobry trop, to kto pojawi się w jego następnym klipie?

Ralph Kaminski 2009

Ralph Kaminski – ten rok już dawno skończył się

Obrazek przedstawiony w klipie jest dość tani, a zarazem niesamowicie polski. Alkohol, sałatka jarzynowa, jajka w majonezie, przestylizowane starsze panie, taneczny pociąg na rozpoczęcie imprezy: nic dodać, nic ująć, by określić te nasze klimaty. Nieco powiało Smarzowskim – choć tu w zdecydowanie mniej dramatycznym wydaniu. Ważnym akcentem jest również obecność drag queen Lulli la Polaca – przy stole Kaminskiego znajdzie się miejsce dla wszystkich. Za sympatycznym easter egg można uznać Aldonę (w tej roli Dorota Kamińska-Kowalik, prywatnie mama artysty), atrakcę wieczoru, prawdziwą salonowądivę, dziwnie przypominająca Beatę Kozidrak skrzyżowaną z Aldoną Orłowską. Przed finałowym zdmuchnięciem świeczek z urodzinowego tortu, wraz z Ralphem występuje na scenie. Czy ta aluzja poskutkuje duetem z wokalistką zespołu Bajm? A może z samą Aldoną? Miejmy nadzieję!

Ralph Kaminski 2009
fot. Tomek Janus

Pozornie oderwane konteksty ostatecznie wykazały się ładną, subtelną korespondencją. Ralph świętuje swoje urodziny i wygląda – na szczęśliwego. 2009 minął, a Kaminski faktycznie zdaje się być gotów, by przestać do niego wracać.

zdjęcie główne: fot: Katarzyna Łukasiewicz i Marcin Szumowski

Ralph Kaminski to artysta o niezachwianym, choć może niekonwencjonalnym poczuciu estetyki. Dokładnie i nieprzypadkowo, w dzień swoich trzydziestych urodzin, prezentuje fanom teledysk do czwartego singla z albumu Młodość – utworu 2009. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →