DAGADANA / Facebook

Muzyka ponownie łączy, czyli jak artyści jednoczą się wokół Ukrainy [aktualizowane na bieżąco]

Obserwuj nas na instagramie:

Artyści ponownie udowadniają, że potrafią działać ponad podziałami. Oto muzyczne przykłady realnej pomocy dla dotkniętej wojną Ukrainy.

Jak polska scena muzyczna wspiera Ukrainę?

Na działania polskich artystów nie musieliśmy długo czekać. W ciągu ostatnich dni powstaje masa oddolnych, indywidualnych inicjatyw, ale wielu twórców czy instytucji artystycznych postawiło również na działalność kolektywną, jednocząc się w celu pomocy poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

Prawie milion złotych robi wrażenie. Właśnie tyle wspólnymi siłami zebrała polska scena muzyczna. Kwota została przekazana na konto Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Więcej o akcji przeczytacie tutaj.

Artyści dla Ukrainy
polscy artyści dla Ukrainy

Polskie piosenki dla Ukrainy to kolejna wyjątkowa, oddolna inicjatywa polskich artystów, którzy postanowili wydać kompilację złożoną w dużej mierze z nigdy wcześniej niepublikowanych utworów. Całość dochodu ze sprzedaży wydawnictwa zostanie przekazany Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej. Premiera składanki już 2 marca serwisie Bandcamp.

Wyjątkową inicjatywę wdrożyli również organizatorzy festiwalu Soundrive, którzy przeznaczyli na licytację podwójny karnet na nadchodzącą edycję wydarzenia, wraz z niecodzienną możliwością wejścia na wszystkie soundchecki zespołów, a być może nawet porozmawiania z nimi i przybicia piątki. Wylicytowana kwota zostanie przekazana na rzecz organizacji humanitarnych i pomocowych wspierających Ukrainę.

Niecodzienną inicjatywą wykazała się również Brodka, dla której gotowanie to druga pasja, zaraz po muzyce. Artystka zadeklarowała, że pojedzie na granicę, aby gotować uchodźcom.

brodka ukraina pomoc moniamonci
screen z Instagrama artystki

Trudno działać w branży rozrywkowej w takich czasach. Kwiat Jabłoni i PAULA ROMA znaleźli na to złoty środek. Podczas swojego koncertu w warszawskim Palladium artyści zorganizowali zbiórkę rzeczy potrzebnych dla ukraińskich uchodźców.

BOKKA już za chwilę ruszy w trasę promującą swój najnowszy album Blood Moon. Dochód ze sprzedaży merchu podczas najbliższych koncertów w Gdańsku i Poznaniu, zespół przeznaczy na wsparcie Ukrainy przez zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej.

BARANOVSKI również ruszył na granicę, aby dostarczyć ukraińskim rodzinom najpotrzebniejszych rzeczy.

W pomoc dla Ukrainy zaangażował się również Związek Artystów i Wykonawców STOART, który w ramach funduszu promocyjnego uruchomił akcję #ARTYŚCI STOART DLA UA#, mającą na celu pomoc w sfinansowaniu najniezbędniejszych kosztów organizacji koncertów i wydarzeń artystycznych, których celem jest pomoc dla walczącej Ukrainy.

Zobacz również: Koncerty dla Ukrainy – branża muzyczna okazuje wsparcie i zbiera pieniądze

Zagraniczne gwiazdy nie pozostają obojętne wobec wojny w Ukrainie

Wiemy już, że europejskie trasy koncertowe zagranicznych artystów w wielu przypadkach zostaną przeformatowane. Bojkot rosyjskich wydarzeń zapowiedziały już takie zespoły, jak chociażby Green Day, Yungblud, Louis Tomlinson czy Imagine Dragons, którzy nie zagrają zaplanowanych koncertów w Moskwie. Swoje rosyjskie występy odwołała również grupa Franz Ferdinand.

Istotny głos w sprawie zabrała również grupa Bring Me The Horizon, przyznając, że niejednokrotnie pracowała nad swoją muzyką właśnie w Ukrainie. Zespół odwołał swoje koncerty w Rosji, Białorusi i — co oczywiste — w Ukrainie. Podobnie, jak Nick Cave.

Bring Me The Horizon Ukraina Ukraine
oświadczenie Bring Me The Horizon

Elton John w swoim oświadczeniu pokreślił również rolę swojej fundacji, która od lat wspiera również Ukrainę w walce z HIV. Niestety wojna zablokowała te działania.

Jesteśmy zrozpaczeni i przerażeni, widząc, jak rozwija się konflikt, a nasze serca są z mieszkańcami Ukrainy, którzy nie zasługują na to, by doświadczyć takiego koszmaru. W tych niszczycielskich czasach opowiadamy się za położeniem kresu przemocy i cierpieniu na Ukrainie, aby służby ratujące życie i pomoc humanitarna mogły dotrzeć do osób najbardziej potrzebujących pomocy.

Wielu innych zagranicznych artystów również wyraża swoją solidarność z Ukrainą. Głos w swoich social mediach zabrała chociażby liderka zespołu Florence and the Machine, ale też grupa FOALS. Teledyski do najnowszych singli obu tych zespołów były kręcone w Kijowie.

Florence and the Machine Ukraina Ukraine
instastory Florence Welch

Swoje oświadczenie wystosowała również grupa Pearl Jam, publikując w social mediach fotografię górującego nad Kijowem pomnika Matki Ojczyzny z podpisem:

Większość ludzi na tej planecie jest bardziej pochłonięta pogonią za miłością, zdrowiem, rodziną, jedzeniem i schronieniem niż jakąkolwiek wojną. Wojna boli. Jesteśmy tak niezwykłym gatunkiem. Potrafimy tworzyć piękno. Jesteśmy zdolni do niesamowitego postępu. Musimy być w stanie rozwiązywać konflikty bez rozlewu krwi.

Emocjonalnym wpisem podzieliła się również Madonna:

Putin kontynuuje bezsensowne i przerażające ataki na Ukrainę! Niewinni ludzie są zabijani i ranni! Niewinni ludzie walczą o życie i uczą się strzelać, by się chronić. Uchodźcy tłoczą się na granicach i są powstrzymywani przed ucieczką. Wielu odważnych ludzi zostaje, aby walczyć. Niech Bóg Wam błogosławi. Modlimy się za was. Zróbmy, co w naszej mocy, aby pomóc.

Lady Gaga wsparła Ukrainę podczas ostatniej gali SAG Awards 2022. Nominowana za rolę Patrizi Reggiani w filmie House Of Gucci, w wywiadzie dla magazynu E! wyraziła wsparcie prosto z czerwonego dywanu:

Czuję zaszczyt, że mogę tu dzisiaj być. To piękna noc – możemy wspólnie celebrować sztukę i siebie nawzajem. Tyle się dzieje w świecie, a moje serce jest przy Ukrainie.

Wsparcie dla swoich ukraińskich fanów i nadzieję na szybkie zakończenie wojny wyrazili również zeszłoroczni zwycięzcy Eurowizji – zespół Maneskin.

Maneskin Ukraina Ukraine
instastory Maneskin

Yelawolf podzielił się osobistą historią — jego ojciec pojechał właśnie na granicę, aby ratować swoją ukraińską żonę, jej matkę i syna. Rodzinne relacje łączą z Ukrainą również Davida Gilmoura z Pink Floyd.

Yelawolf instagram
Yelawolf instastory

Głos w sprawie Ukrainy zabierają oczywiście nie tylko muzycy. Podczas ceremonii odsłonięcia swojej gwiazdy w Los Angeles, aktor, Benedict Cumberbatch, zwrócił uwagę na działania wojenne w Europie:

Nie mogę dziękować za ten osobisty sukces bez odniesienia się do tego, co dzieje się w Ukrainie. Skończył się czas na wyłącznie myślenie o ludziach, którzy doświadczają tragedii czy modlitwy o nich. Powinniśmy wchodzić na strony internetowe ambasad Ukrainy w naszych krajach, sprawdzić, co konkretnie możemy zrobić dla tych ludzi z dziećmi, rodzinami, którzy walczą o przetrwanie, kiedy ich miasta są bombardowane. To nie jest moment, w którym możemy nie być aktywni. Zachęcam do działania.

Zobacz również: Polski hip-hop dla Ukrainy. Artyści niosą pomoc na różne sposoby


Jak pomóc Ukrainie?

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w Ukrainie. Środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Redakcje Rytmy.pl i Muno.pl razem dla Ukrainy!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyła zbiórkę, która jest dostępna pod linkiem Pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele strony Support Ukraine opublikowali w mediach społecznościowych post instruktażowy dotyczący pomocy dla Ukraińców.

Artyści ponownie udowadniają, że potrafią działać ponad podziałami. Oto muzyczne przykłady realnej pomocy dla dotkniętej wojną Ukrainy. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te rapowe duety rozbiłyby bank. Ale coś im przeszkodziło Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto! Jak polska scena muzyczna wspiera Ukrainę? Na działania […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →