fot. materiały prasowe

Ukraińcy wzywają do cofnięcia oscarowych nominacji dla „Top Gun: Maverick


08 marca 2023

Podziel się newsem:

Grupa ukraińskich aktywistów protestuje przeciwko nominacjom oscarowym dla Top Gun: Maverick. Według grupy film może mieć powiązania z rosyjskim oligarchą, objętym sankcjami z powodu wojny z Ukrainą.

Ukraińska organizacja potępia finansowanie Top Gun: Maverick

Organizacja pozarządowa Światowy Kongres Ukraińców odezwała się na początku tego tygodnia do zarządu Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz prezeski akademii Janet Yang. W liście do nich poprosili ich o odrzucenie z nominacji oscarowych filmów finansowanych przez „rosyjskich oligarchów” oraz zweryfikowanie, czy film Top Gun: Maverick nie powinien z tego powodu zostać zdyskwalifikowany z udziału w tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów.

Skąd przypuszczenia, że film finansowany jest przez Rosję? Dwa miesiące temu „LA Times” poinformował o tym, że mieszkający w Monako miliarder Dimitrij Rybołowlew miał finansować hit z Tomem Cruisem i kilka innych dużych produkcji Paramount Pictures jako „cichy partner” New Republic Pictures. W październiku ubiegłego roku Rybołowlew znalazł się na liście rosyjskich biznesmenów, ich rodzin i sojuszników objętych sankcjami, wydanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Światowy Kongres Ukrainy (UWC) wyraża poważne zaniepokojenie wpływem Rosji na hollywoodzki przemysł filmowy. Konkretnie jeśli chodzi o nominację Top Gun: Maverick do sześciu nagród na 95. ceremonii rozdania Oscarów, w tym za najlepszy film

– czytamy w liście.

„To raczej nie przypadek”

Prezes UWC Paul Grod uważa, że domniemane finansowanie filmu przez rosyjskiego bogacza mogło wpłynąć na treści i cenzurę produkcji ze strony Kremla. „W przeciwieństwie do pierwszej części, Top Gun: Maverick nie zawiera bezpośrednich ani pośrednich odniesień do Rosji. To raczej nie przypadek” – podejrzewa.

top gun: maverick tom cruise rekord boxoffice
fot. materiały prasowe

„Pomyślcie o tym, jak Rosjanie próbowali wpłynąć na politykę publiczną i wybory” – powiedział Grod w jednym z wywiadów. „Myślę, że to całkiem logiczne, że spróbują zrobić to samo w Hollywood. Dlatego jesteśmy zaniepokojeni tym zjawiskiem”.

Grupa zwróciła się do organizatorów Oscarów o potępienie „wojny Rosji z Ukrainą” podczas nadchodzącej ceremonii rozdania Oscarów. Jak na razie Akademia nie odniosła się do listu publicznie. Film Top Gun: Maverick zdobył 6 nominacji do Oscarów 2023 w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza piosenka, Najlepsze efekty specjalne, Najlepszy dźwięk oraz Najlepszy montaż.

Grupa ukraińskich aktywistów protestuje przeciwko nominacjom oscarowym dla Top Gun: Maverick. Według grupy film może mieć powiązania z rosyjskim oligarchą, objętym sankcjami z powodu wojny z Ukrainą. Zobacz także Była dzieckiem, robiono z niej kobietę. Roxie Węgiel o seksualizacji w branży 20 najciekawszych pomysłów preorderowych od polskich raperów To studio odpowiada za twoje ulubione filmy. […]

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →