fot. ESC

Eurowizja 2022: EBU wyklucza Rosję z nadchodzącego konkursu!


25 lutego 2022

Podziel się newsem:

Eurowizja 2022 odbędzie się bez Rosji. EBU podjęło decyzję o wykluczeniu kraju z konkursowej stawki.

Solidarność wobec nienawiści

Biorące udział w Eurowizji państwa, a także fani konkursu, już nie raz udowodnili nam swoją solidarność wobec nienawiści i niesprawiedliwości. Było tak na przykład w przypadku zgłoszonej w 2021 roku piosenki z Białorusi, która to wyśmiewała walczących o wolność mieszkańców kraju. W ciągu kilku godzin na świecie było słychać głosy niezadowolenia co sprawiło, że Białoruś spotkała się z wykluczeniem z eurowizyjnych struktur na trzy lata. Historia zatacza jednak koło, które w tym przypadku okazuje się dużo straszniejsze. W obliczu trwającej obecnie na Ukrainie wojny – fani Eurowizji, publiczne telewizje, a także reprezentanci konkursu wzywali EBU do wykluczenia Rosji z Eurowizji, której ideą jest przecież promowanie równości, tolerancji i pokoju. Pod naciskiem wszystkich tych głosów, EBU w końcu się ugięło!

Rosja wykluczona z Eurowizji

Pod naporem sprzeciwu ze strony całego eurowizyjnego świata, Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że ​​żaden rosyjski zespół nie weźmie udziału w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Zarząd EBU podjął decyzję na podstawie dzisiejszej rekomendacji organu zarządzającego Konkursem Piosenki Eurowizji, Grupy Referencyjnej, a także na podstawie regulaminu imprezy i wartości EBU.

Jesteśmy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, zbliża publiczność, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie

– czytamy w oświadczeniu EBU.

Decyzja podbudowana jest obawą, że w świetle kryzysu w Ukrainie, udział Rosji w tegorocznym konkursie naraziłby konkurencję i moralnie nadszarpnąłby wiele zasad. Przed jej podjęciem EBU poświęciło trochę czasu na przeprowadzenie szerokich konsultacji wśród swoich członków.

Eurowizja 2022 krajowe eliminacje Polska
Eurowizja 2022/ fot. eurovison.tv

Jak pomóc Ukrainie?

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w Ukrainie. Środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Redakcje Rytmy.pl i Muno.pl razem dla Ukrainy!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyła zbiórkę, która jest dostępna pod linkiem Pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele strony Support Ukraine opublikowali w mediach społecznościowych post instruktażowy dotyczący pomocy dla Ukraińców.

Eurowizja 2022 odbędzie się bez Rosji. EBU podjęło decyzję o wykluczeniu kraju z konkursowej stawki. Zobacz także Chill Time Is Not Wasted Time – Pezet kawałkiem „Mewa” promuje nową kampanię Sprite’a Jest piątek i jest „POST”. Nowy singiel Dawida Podsiadło już dostępny Sentino zakończył i wznowił karierę w niecałe 24 godziny Solidarność wobec nienawiści Biorące […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →