Kolaż z materiałów prasowych

Polski hip-hop dla Ukrainy. Artyści niosą pomoc na różne sposoby [aktualizowane na bieżąco]


01 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Polski hip-hop nie pozostaje obojętny na wydarzenia w Ukrainie. Raperzy, producenci oraz całe wytwórnie muzyczne organizują akcje charytatywne dla ofiar wojny. Liczba działań stale się powiększa.

Polski hip-hop z Ukrainą. Lista działań podjętych przez przedstawicieli rodzimego rapu

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom. W czwartek 24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, wszczynając wojnę. Działania podjęte przez Władimira Putina spotkały się z reakcją całego świata w każdej dziedzinie życia. Polacy niemal natychmiastowo zaczęli organizować zbiórki charytatywne oraz mobilizować się do pomocy Ukraińcom. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele świata hip-hopu: raperzy, producenci, czy całe wytwórnie.

Do tej pory informowaliśmy m.in. o działaniach Barto Katta, który zobowiązał się przekazać część dochodów z koncertu na rzecz Ukrainy, czy Bedoesa, który pojechał na granicę polsko-ukraińską pomóc Ukraińcom dostać się do naszego kraju (na granicy pojawił się również Josef Bratan). Oprócz tego zawodnik SBM Label wpłacił sto tysięcy złotych na rzecz fundacji PCPM – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. 28 lutego polskie media społecznościowe obiegła wiadomość, że do zbiórki dorzucili się również m.in. Taco Hemingway, Kizo, Malik Montana, Onar, Białas i kilkadziesiąt innych osób, łącznie przekazując PCPM blisko milion złotych.

Z kolei Rychu Peja zorganizował trzy charytatywne koncerty, które odbędą się 4 marca. Poznaniak zagra najpierw w Świętochłowicach, potem w Będzie, by następnie wystąpić w Katowicach. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Raper wziął także udział w akcji czytania bajek dla dzieci w trakcie charytatywnej transmisji na Instagramie.

To jednak nie koniec działań podjętych przez przedstawicieli polskiego hip-hopu. Podczas piątkowego koncertu w Warszawie Tede wykonał utwór Pażałsta z flagą Ukrainy w tle, a po nagłośnieniu wydarzenia przez media, raper rozpoczął sprzedaż limitowanego dropu Merchtedes. Jak podkreśla szef NWJ, producenci koszulek zrzekają się 100% dochodu pochodzącego z ich sprzedaży. Pieniądze trafią do mieszkańców Ukrainy. Podobną inicjatywę zorganizowało Prosto. Firma oferuje koszulki w narodowych barwach Ukrainy, a dochód zostanie przekazany na rzecz pomocy humanitarnej.

Kolejną inicjatywę podjęli również organizatorzy SBM FFestivalu. Całkowity dochód z dzisiejszej (1 marca) sprzedaży biletów na szóstą edycję imprezy, która odbędzie się między 25 a 27 sierpnia, zostanie przekazany na rzecz zbiórki humanitarnej.

pomoc dla ukrainy polski hip-hop sbm label sbm ffestival
fot. SBM FFestival

Wśród wielu powstałych zbiórek pojawiła się również skarbonka na portalu siepomaga.pl nazwana Od polskiego Hip-Hopu dla Ukrainy!, której celem jest uzbieranie 50 tysięcy złotych. W wypromowanie zbiórki zaangażowały się największe portale okołorapowe w Polsce, w tym Lil Konon oraz Hype.

Inną z form pomocy, której mogą podjąć się Polacy, jest ofiarowanie żywności, środków higienicznych, czy artykułów medycznych. Mieszkańcy Trójmiasta mogą zgłosić się do biura Fresh N Dope przy ul. Spichrzowej 29-30, by owe przedmioty przekazać Ukraińcom. W zamian Fresh N Dope oferuje płyty z ich katalogu lub gadżety. Organizatorzy zapraszają od poniedziałku do piątku między 10:00 a 16:00 oraz proszą o przynoszenie nowych rzeczy.

Jedną z form sprzeciwu jest także wyrażenie emocji poprzez muzykę. W ten sposób swoje poparcie dla Ukrainy wyraził Śliwa. Raper stworzył utwór Wojna o Pokój (Na pomoc Ukrainie) wraz z kbbeatzem. Poznaniak w opisie utworu linkuje do jednej ze zbiórek. Wśród wielu solidaryzujących się komentarzy, na fanpage’u rapera poparcie dla sprawy wyrazili również Małach i Rufuz.

Polski hip-hop wspiera Ukrainę: Śliwa – Wojna o Pokój (Na pomoc Ukrainie)

Do działań charytatywnych włączył się także Kobik. Reprezentant Krakowa ofiarował potrójną platynę za album Czerwony Dywan Palucha. Na Allegro pojawiła się aukcja, a cała kwota trafi do Polskiej Misji Medycznej – organizacji pozarządowej, która pomaga ofiarom wojen i kataklizmów. Wyróżnienie od Związku Producentów Audio Video wystawiła także Marta Nizio-Siara z agencji Bashesh. Menedżerka ofiarowała Platynową Płytę za Ostatni Krzyk Osiedla Palucha. Sobel przekazał zaś Platynową Płytę za singiel Bandyta.

Do akcji włączył się również Tau. Raper opublikował w swoich mediach społecznościowych siedmiominutowe nagranie, w którym wyraża wsparcie dla Ukrainy oraz zachęca do wpłacania środków na konto Fundacji ON. Następnie pieniądze trafią do polskiego oddziału Caritas.

Pomoc Ukraińcom zaoferował także Ten Typ Mes, który w obszernym poście podzielił się krytyczną opinią na temat władz rosyjskich oraz poinformował na końcu, że zaoferował jedno ze swoich mieszkań ukraińską mamę wraz z małym dzieckiem. Raper podkreśla, że wrzucając tę informację do internetu, ma nadzieję zachęcić odbiorców do podobnych działań.

Wojna w Ukrainie przyczyniła się do tego, że wszelkie konotacje z Federacją Rosyjską przez niektórych odbierane są w sposób wulgarny i gwałtowny. Podobnego zachowania doznała Ruskiefajki. Artystka opublikowała specjalny komunikat, w którym wyznała, że solidaryzuje się z ofiarami wojny oraz nie ma żadnych rosyjskich korzeni. Jednocześnie autorka Gejszy zdradziła, że nie wie jeszcze, co zrobi ze swoim pseudonimem.

Kacper HTA, podobnie jak Śliwa, zaproponował rozwiązanie muzyczne. Raper zaprosił innych artystów do stworzenia pełnoprawnego albumu z niewykorzystanych do tej pory piosenek i przekazanie całego dochodu na cele dobroczynne. W komentarzach pod postem chęć udziału potwierdziła WdoWA.

18 marca RAU Performance wystąpi w toruńskim klubie NRD. Dzień później artysta odwiedzi Łódź, a konkretnie klub Konkret. Jak poinformował twórca na swoim Instagramie, 25% ze sprzedanych biletów przeznaczy na pomoc Ukrainie.

Kolejnym zaangażowanym w działania charytatywne jest Kixnare. Artysta za pośrednictwem Facebooka rozpoczął licytacje białych kruków, których kolekcjonerzy płyt często poszukują. Wśród krążków znalazł się m.in. MODA NA EPKE LP Smarkiego Smarka. Licytacje prowadzone są pod zdjęciami konkretnych tytułów.

Kolejną artystką, która włączyła się do wspierania Ukrainy, jest Young Leosia. Raperka zaprosiła fanów do wzięcia udziału w proteście, który odbędzie się na Krakowskich Przedmieściach w Warszawie 3 marca (czwartek) w południe.

young leosia
fot. Instagram Leosi

Wytwórnia MaxFloRec również nie pozostała obojętna. Label postanowił wystawić na aukcję kolekcję płyt, w której skład wchodzą m.in. pierwsze wydania i białe kruki z katalogu MaxFlo. Wśród tytułów znajdują się albumy m.in. Grubsona, Rahima, Vixena, czy Pokahontaz.

13 marca w Warszawie odbędzie się specjalne wydarzenie WARSAW FOR U: GRAMY DLA UKRAINY. Podczas imprezy w Progresji wystąpią m.in. asthma, Tede, WCK, JWP/BC i VNM. Na razie nie można kupić biletów, lecz powstało już wydarzenie na Facebooku, które znajdziecie tutaj razem z pełnym line-upem.

Jak pomóc Ukrainie?

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w Ukrainie. Środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Redakcje Rytmy.pl i Muno.pl razem dla Ukrainy!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyła zbiórkę, która jest dostępna pod linkiem Pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele strony Support Ukraine opublikowali w mediach społecznościowych post instruktażowy dotyczący pomocy dla Ukraińców.

Polski hip-hop nie pozostaje obojętny na wydarzenia w Ukrainie. Raperzy, producenci oraz całe wytwórnie muzyczne organizują akcje charytatywne dla ofiar wojny. Liczba działań stale się powiększa. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →