kadr z wideo

NOBOCOTO obchodzi 15 lat działalności. Solar i Białas wspominają początki studia


04 stycznia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Studio nagraniowe, które założył Solar, NOBOCOTO, w tym roku obchodzi piętnastolecie istnienia. Z tej okazji na kanale SBM Label ruszyła seria wideo o historii miejsca, w którym powstawały albumy uznawane za współczesne klasyki. W pierwszym odcinku obok Solara wystąpił Białas.

NOBOCOTO kończy piętnaście lat

W zeszłym tygodniu SBM Label zapowiadało tajemniczy projekt pod nazwą N-LEGACY. Dziś warszawska wytwórnia ujawniła, co kryło się za czterdziestosekundową zajawką. W Internecie pojawił się pierwszy odcinek serii NBCT LEGACY, której zadaniem jest przedstawić piętnastoletnią historię NOBOCOTO Studio założonego przez Solara. W odcinku inicjującym, obok założyciela NOBOCOTO, wystąpił Białas, z którym wspominają swoje pierwsze projekty.

Zobacz: Karetka z logo SBM Label wyjedzie na ulice Warszawy

NBCT LEGACY to pierwszy z elementów większego projektu, który wiąże się z jubileuszem warszawskiego studia nagraniowego. Autorami dokumentu jest krakowski kolektyw volni., natomiast za muzykę w intro odpowiada blind.scream. Wraz z premierą pierwszego epizodu właściciele studia pochwalili się nowym logiem oraz stroną internetową.

NBCT LEGACY: Białas + Solar / s01e01

2022 to dla Nobocoto wyjątkowy rok, gdyż właśnie mija 15 lat odkąd w jednym z bloków na Warszawskim Żoliborzu, w pokoju który został zaaranżowany na studio domowe, zostały wbite pierwsze amatorskie wokale. Kto mógł podejrzewać, że ta niewinna próba okaże się pierwszym klockiem domina w pasjonującej historii dziejącej się na oczach setek tysięcy osób? To co widać na teledyskach, czy słychać na płytach to już efekt końcowy. Wszystko wydaje się oczywiste i łatwe. Nie widać całego trudu, setek powtórzeń, euforii, frustracji, kreatywności przychodzącej z najmniej oczekiwanej strony. Inspirujących rozmów, spontanicznych spotkań i zlepków przypadków z których tworzy się legenda. A wszystkie te momenty dzieją się… w studio. Z okazji tak znaczącego jubileuszu postanowiliśmy odsłonić dla Was backstage i podzielić się naszą historią.


Zaczynamy od ‘Nobocoto Legacy’, czyli projektu specjalnego, w którym pokażemy jak wyglądała nasza droga, ale zrobimy to oczami Artystów i realizatorów, którzy nam w niej towarzyszyli. W trailerze mogliście usłyszeć trzy (jakże wyjątkowe!) głosy, ale zostawiliśmy dla Was również kilka niespodzianek.


I mimo, że dziś sięgamy do początków, to nasza uwaga skierowana jest już w przyszłość. Po kilku miesiącach intensywnych prac, z dumą odsłaniamy nasze odświeżone logo, nową stronę internetową, oraz najważniejsze – nowe studio!
15-lecie to dla nas nie tylko czas podsumowań, ale i idealny moment aby zebrać wszystkie nasze doświadczenia z piętnastu lat i wyruszyć w dalszą, ekscytującą podróż. To dopiero początek zmian które dla Was przygotowaliśmy, bądźcie z nami w tym wyjątkowym roku!

– zapowiadają autorzy cyklu (pisownia oryginalna).

Kogo jeszcze można się spodziewać w cyklu NBCT LEGACY?

Choć nie podano żadnych wyraźnych poszlak, fani mogą się domyślać, kto jeszcze zagości w serii NBCT LEGACY. Niemal pewnym twórcą jest Janusz Walczuk, który przez ostatnie lata pracował w studiu jako realizator dźwięku. Podopieczny SBM wystąpił także w materiale Krzysztofa Gonciarza o koncercie Maty, gdzie pracował nad rozbudową nowego studia z franczyzy NOBOCOTO. Wśród raperów nagrywających utwory w studiu założonym przez Solara znajdziemy również inne nazwiska, niż tylko Żabson i ReTo, których słyszeliśmy w zapowiedzi.

Jak podkreśla wytwórnia, “NOBOCOTO Studio jest naszym nieodłącznym partnerem i to właśnie tam powstaje zdecydowana część utworów wydawanych pod naszym szyldem”. Jeszcze zanim SB Maffija stała się labelem, w NOBOCOTO nagrywali choćby Quebonafide, czy Tomb. W 2014 Solar reklamował usługi NOBOCOTO właśnie dzięki zaprzyjaźnionym raperom.

Solar/NOBOCOTO STUDIO – mix/mastering. Próbki przed i po: Quebonafide, Żabson, Białas, Tomb

Studio nagraniowe, które założył Solar, NOBOCOTO, w tym roku obchodzi piętnastolecie istnienia. Z tej okazji na kanale SBM Label ruszyła seria wideo o historii miejsca, w którym powstawały albumy uznawane za współczesne klasyki. W pierwszym odcinku obok Solara wystąpił Białas. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →